שתף קטע נבחר

החרדים: אנחנו לא גזענים

68% מהחרדים טוענים בסקר שנערך עבור ynet בעקבות פרשת עמנואל: אין אצלנו גזענות, או רק בשוליים. 75% מהחרדים סבורים שבג"ץ לא היה הוגן כלפי ההורים בעמנואל. ומה חושבים החרדים הספרדים ומי המנצח בקרב על החינוך?

רוב הציבור החרדי סבור כי לא קיימת תפיסה גזענית במגזר זה או שקיימת רק בשוליים ובמידה מועטה מאוד – כך עולה מסקר מיוחד שנערך עבור ynet בעקבות סיום פרשת עמנואל. עוד בממצאים: בג"ץ נהג בצורה לא הוגנת כלפי החרדים – בעיקר משום שהוא עויין אותם, אך בסופו של דבר הם אלה שניצחו במאבק על החינוך בעמנואל.

  

הסקר שנערך על ידי מכון "שילוב Millward Brown" בקרב 500 גברים ונשים חרדים דוברי עברית ובני 18 ומעלה - מדגם ארצי, אקראי ומייצג של אוכלוסיה זו.

  

על השאלה "ללא קשר לפרשת עמנואל, האם לדעתך קיימת גזענות בחברה החרדית?", השיבו בשלילה 68% - 40% הסבורים כי היא נמצאת רק בשוליים ובמידה מועטה ו-28% שלא מזהים אותה כלל. 17% אמרו כי היא "קיימת במידה רבה" והיתר אינם יודעים.  

 

פילוח התוצאות לזרמים השונים בציבור החרדי מגלה כי 34% מהספרדים טוענים שהגזענות קיימת במידה רבה, אך רק 10% מהחסידים ו-9% מהליטאים סבורים כך. עוד נמצא בניתוח הממצאים כי ככל שגיל המרואיינים יורד כך עולה שיעורם של אלה המזהים גזענות בחברה החרדית.


 

בחלק השני נשאלו המשתתפים כיצד לדעתם נהג בג"ץ בפרשת עמנואל. 75% אמרו כי בית המשפט לא היה הוגן כלפי הציבור החרדי, 7% בלבד השיבו כי השופטים נהגו בהגינות והיתר לא השיבו. גם בשאלה זו נמצא פער בין בני עדות המזרח לאשכנזים: 56% מהספרדים סבורים כי בג"ץ לא נהג בהגינות ו-11% אומרים שכן, אך אצל הליטאים התוצאות הן 87% ו-1% (בהתאמה) ובקרב החסידים 83% ו-5%.

  

בין אלה שטענו שבית המשפט נהג בצורה לא הוגנת, 43% העריכו כי הדבר נובע מעויינות מגמתית ואפליה כלפי החרדים ו-34% סבורים כי מדובר ב"חוסר הבנה ובורות" ביחס לתפיסת העולם החרדית. 12% אמרו כי השופטים נקטו בגישה מחמירה לשם הרתעה - "למען יראו וייראו", ו-12% הסבירו את העויינות בדרכים אחרות או שלא השיבו.  

 

המנצחים והמפסידים

מי ניצח במאבק על החינוך בעמנואל? 47% ממשתתפי הסקר סבורים כי החרדים ניצחו, 25% טוענים ששני הצדדים התקפלו ולכן אף אחד מהם לא ניצח, 8% אומרים שנמצאה דרך המלך ולכן שניהם ניצחו ורק 1% משוכנעים שבג"ץ יצא מהפרשה כשידו על העליונה. היתר לא השיבו.


ומי ניצח? התפלגות התוצאות

  

ניתוח התוצאות מלמד כי 59% מהליטאים ו-55% מהחסידים סבורים שהחרדים הם המנצחים, לעומת 30% בלבד שהשיבו כך מקרב הספרדים. 41% מבין האחרונים אמרו ששני הצדדים ניצחו או ששניהם הפסידו, ואילו בזרמים האשכנזים סבורים כך 24%-30%.  

 

מנכ"ל חברת "שילוב Millward Brown", ישראל אוליניק, סיכם את ממצאי הסקר: "התפיסה במגזר החרדי היא שבג"ץ נהג בחוסר הגינות בפרשת עמנואל, בעיקר עקב עוינות מגמתית ואפליה. עוד מגלה הסקר כי כמחצית מהציבור החרדי סבורים שהחרדים ניצחו את בג"ץ במאבק על החינוך, על אף שפלח לא מבוטל של כרבע מהמגזר סבורים שאף אחד לא ניצח וששני הצדדים התקפלו. תפיסת תחושת הניצחון גבוהה יותר בקרב חסידים וליטאים – פי שניים מאשר בקרב ספרדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בג"ץ עמנואל
צילום: גיא אסיאג
מחאת עמנואל. קו פרשת המים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים