שתף קטע נבחר

אחדות בעמנואל: "נשכח מכל מה שהיה"

בהתאם לפסיקת בג"ץ נפתחו היום ימי העיון לתלמידות כל בתי הספר בעמנואל בנושא "אהבת ישראל". ראשון המרצים היה הרב גרוסמן, שקרא "לשכוח את כל מה שהיה ברדיו ובעיתונות". עליזה לנג, אם לתלמידת המגמה החסידית: "עברנו טלטלה איומה, אבל יש רצון טוב להרגיע את הרוחות"

משבר עמנואל – היום שאחרי: כמה מאות תלמידות מארבעת בתי הספר לבנות ביישוב החרדי שבשומרון התאחדו הבוקר (יום ב') ללימודים משותפים שיימשכו שלושה ימים, זאת בהתאם לפסיקת בג"ץ שניתנה אתמול, המתנה בכך את שחרור הורי המגמה החסידית בבית יעקב. עד לחופש הגדול הן יעסקו בנושאים הקשורים ל"אהבת ישראל", באמצעות שיעורים והרצאות, סדנאות והפעלות – הכל במתקני בית הספר שעמד במרכז הפרשה.

 

ראשון המבקרים במוסד היה הרב יצחק דוד גרוסמן, הנחשב בציבור החרדי והכללי סמל לסובלנות וקירוב לבבות. "כולנו שוכחים את כל מה שהיה ברדיו ובעיתונות", אמר לתלמידות, וקרא לכל אחת מהן להתחזק במצוות "ואהבת לרעך כמוך" ולא לדבר עוד על הפרשה שהסעירה את היישוב. "קיבלנו את התורה כאיש אחד ובלב אחד", הזכיר, "לא היו ספרדים ואשכנזים, עשירים ועניים, חסידים ומתנגדים".

 

הרב עצמו התייחס בקצרה להפרדה השנויה במחלוקת בבית הספר ורק טען כי "הוויכוח לא היה חס וחלילה לפגוע בספרדים". לדבריו, הוא עצמו עומד בראש רשת חינוך המונה 6,000 תלמידים, ו"מעולם לא הזכרנו את המילים 'אשכנזים' ו'ספרדי'". גרוסמן הוסיף להתייחס בביטול למתח העדתי בציבור החרדי כשציין כי הרב עובדיה יוסף אוהב אותו "אהבת נפש", כלשונו, וסיכם: "זה עניין שניפחו אותו והפכו למחלוקת, אבל אין פילוג ואין מחלוקת!".

 

תחרות חיבורים

בהמשך ערך הרב גרוסמן עם התלמידות טקס קבלת עול מלכות שמים בתפילת "שמע ישראל". הוא קרא להן לכתוב חיבורים בנושא "אהבת ישראל", לשלוח אותם אליו ולזכות בפרסים, ובסיום לימד אותן את מילות ה"המנון" שחיבר לדבריו, לאחר סיום הפרשה:

 

מה שהיה – היה

 

העיקר להתחיל מהתחלה

 

אבא, תחדש אותי לגמרי

 

תדליק לי את הנשמה 

 

לאחר השיחה עם הבנות אמר הרב ל-ynet: "יש פה הרבה משקעים ולחלק מהבנות היה אבא בכלא, ולכן העבודה עכשיו היא לא 'זבנג וגמרנו', לא של יום אחד, ובכל זאת אני חושב שזו הייתה התחלה טובה מאוד. כל

 אחת מהן תחשוב על מה ששמעה ומה שעבר עליה ביום הזה וגם תביא אותו הביתה, ובעזרת ה' בסוף הכל יסתדר".

 

עליזה לנג, אם לתלמידת המגמה החסידית בבית הספר "בית יעקב" ואחת מהנשים שמאסרן בוטל אתמול, הוסיפה בשיחה עם ynet: "אני שמחה מאוד ממה שהיה פה היום. בתקופה האחרונה עברנו כולנו טלטלה איומה, ניסיונות ובלבול גדולים, אבל יש פה רצון טוב שמה שהתחיל היום ירגיע את הרוחות ויביא לאהבה השם ולא לשנאת חינם. זה ניסיון יפה שאני מאמינה בו ומקווה שיצליח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבנות. מביקור במעשיהו ללימודים
צילום: נועם מושקוביץ
הרב גרוסמן. הגיע לחזק
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים