שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

בית למחלימות מהפרעות אכילה

"המחסור היה במסגרות שתשמורנה על העבודה הקשה שהבנות עשו במסגרות האשפוזיות והטיפוליות, כך שהמעבר חזרה לחיים ולתפקוד יהפוך קל יותר, מוחזק יותר ובעיקר – לא לבד". מייסדות עמותת "ביתך" המסייעת בשיקום צעירות המתמודדות עם הפרעות אכילה, מזמינות למופע התרמה בהשתתפות יהודית רביץ

את עמותת ביתך הקמנו עקב צורך עז שזיהינו במסגרות המשך שתטפלנה בצעירות המחלימות מהפרעות אכילה, לאור עבודתנו במחלקה להפרעות אכילה בתל-השומר, שם עבדנו במשך שנתיים כמדריכות. במסגרת זו פגשנו צעירות רבות שמגיעות לגיל 18 ובעקבות ההפרעה והשינוי במעמדן החוקי כך שהן אפוטרופסיות של עצמן, נשמטות מכל המסגרות המחזיקות סביבן – ביה"ס, צבא, מחלקות הנוער – ונותרות להתמודד עם הקשיים בכוחות עצמן.

 

החזרה לבית ההורים עבור אותן צעירות, לצד הקושי בהשתלבות במציאות חדשה ומרוחקת משכבת גילן, מביאה איתה פעמים רבות הידרדרות בלתי נמנעת, או כמו שנהוג לכנות את התופעה: דלת מסתובבת, כך שהבנות מאשפזות עצמן כשהמצב נהיה חמור, משחררות עצמן כשעולות קצת במשקל וחוזר חלילה.

 

יותר מכל מאופיינת הפרעת האכילה באמביוולנציה גדולה – קונפליקט עמוק בין הרצון להחלים ולהשתלב בעולם שבחוץ, ובין הפחד לוותר על ההפרעה שהפכה עם השנים להיות רכיב משמעותי כל-כך באישיותן של הצעירות, עד שהן אינן זוכרות עצמן בלעדיה. המחסור, כפי שראינו אותו אז, היה במסגרות שתשמורנה על העבודה הקשה שהבנות עשו במסגרות האשפוזיות והטיפוליות, כך שהמעבר חזרה לחיים ולתפקוד, שכמעט תמיד כרוך בקשיים ומכשולים עם פוטנציאל של נפילה, יהפוך קל יותר, מוחזק יותר ובעיקר – לא לבד.

 

את העמותה הקמנו מתוך אותו רעיון רחוק, לייצר מסגרת מגורים שתאסוף את כל הבנות המשוחררות הטריות מהמרכזים השונים, ותאפשר להן בית שמדגיש אלמנטים בריאים של נשיות, השלמה עם הגוף, התמודדות עם משברים ומעל לכל – ניהול תזונתי תקין.

 

ואכן, ביוני 2009, לאחר שאספנו אלינו אנשי מקצוע שפגשנו במהלך העבודה המאומצת על פיתוח הרעיון ושכלולו, קמה העמותה, כשהיא מונה 9 חברים. עם החודשים שחלפו ולאחר מפגשים רבים שלנו עם אנשי מקצוע נוספים, כמו גם נשות תקשורת, פעילים חברתיים, משפטנים והורים לצעירות שהחלימו מהפרעות אכילה, הלכה וגדלה העמותה, כך שהיום היא מונה 20 חברים.

 

את חברי העמותה החדשים אנו בוחרות בקפידה, תוך ניסיון לשמור על פן מקצועי מחד, אך גם לאפשר מקום לצדדים נוספים להם יש נגיעה בהפרעות אכילה מאידך, ובכך מנסות לייצר אג'נדה רחבה של שינוי חברתי-תפיסתי, ולא רק ייעול הפעילות השוטפת של העמותה.

 

הדירה החלה בפעילותה לפני כחודשיים, לאחר חודשים ארוכים של עבודה סביב ריהוט הבית וההכנה של הצוות, ולאט-לאט תופסת תאוצה ומתמלאת. בין אנשי המקצוע שמסייעים בחיי היומיום של הבית ניתן למצוא פסיכולוגיות קליניות, דיאטניות קליניות, פסיכיאטרים מהותיקים בתחום וגם אנשי מקצוע אחרים שעובדים עם הפרעות אכילה משלל כיוונים.

 

החיים השוטפים בבית מנוהלים כך שמעל לכל, הדירה היא ביתן של הבנות, בה הן עובדות, לומדות וחיות, תוך השתתפות בשלל פעילויות המותאמות להן – מקבוצות הדרכה שבועיות עם נשות מקצוע, דרך סדנאות בישול, ועד שיעורי יוגה ויציאות שבועיות למסעדות ובתי קפה, והכל במטרה לחדד ולחזק את החיבור שלהן למציאות עירונית תוססת, מחוץ להפרעה וקרוב ככל הניתן לחיים.

 

החיים בדירה תל-אביבית זו, ברחוב יהודה המכבי בעיר, אינם זולים כמובן, מה שמחייב אותנו בגיוס כספים רציף ואינטנסיבי. עם זאת, לאור היותנו עמותה חדשה שטרם נהנית מתמיכה עירונית, ממשלתית או אחרת, האפשרות היחידה העומדת בפנינו היא ארגון אירועי התרמה מידי כמה חודשים. בין אלה שהיו עד כה: מכירת בגדים, ערב התרמה עם אומנים שונים שנערך במועדון ה"בארבי", וההצגה "היי יפה" שעוסקת בדימויי גוף נשיים, והתקיימה במאי האחרון בתיאטרון "צוותא".

 

האירוע הקרוב שלנו יתקיים ב- 3.8 , גם הוא במועדון ה"בארבי"  ויכלול הפעם הופעה של יהודית רביץ בלווי ארבעת נגניה, כמו גם מופע פותח קצר של רוני אלטר עם שירים מאלבום הבכורה שלה. כמו כל האירועים

הקודמים שלנו, כל הכנסות הערב הן קודש לפעילותנו בעמותה.

 

לעתים, במבט לאחור על מה שעשינו עד כה, בבנות שגרות בבית העמותה, בחבריה, באירועים שהרמנו ובכספים שגייסנו, נשימתנו נעתקת.. והיום, שנתיים לאחר שהתחלנו לחשוב על הפרויקט הזה, אנו מבינות שהרבה מזה שהצלחנו שתינו להקים את העמותה הזאת, נשים צעירות בכוחות עצמן, קשור בחיבור המיוחד בין שתינו, שמדרבן כל אחת מאיתנו בדרכה להתקדם, ליצור ולפתח את עצמנו, ובהתאם גם את העמותה.

 

החזון שלנו הוא לגדול עם הפרויקט הזה, כך שנפתח דירות נוספות בעתיד, אך גם נצטרף למגמה כללית של קידום הטיפול בהפרעות אכילה בקהילה במטרה להימנע מאותם פערים עמוקים שנוצרים עקב הבידוד שההפרעה מביאה עמה, לצד ניסיון גדול יותר לעודד נשיות בריאה, שלמה ומלאה, כמו שהיא אמורה להיות.

 

  • הכותבות הן מייסדות עמותת "ביתך"
  • ערב ההתרמה למען עמותת בֵיתךְ יתקיים במועדון הבארבי ברח' קיבוץ גלויות 52 בת"א ב- 3.8.10, יום ג', בשעה 21:00.
  • לרכישת כרטיסים חייגו  0542587500 ; 0547837529.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לטובת הבנות המשתקמות. רביץ
צילום: קוקו
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים