שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים כשהילדה רוצה את אבא?

שאלה:

אני אם לשניים (בת 3, בן 1.5), בעלי עובד במשמרות ואני מוצאת את עצמי, ערב אחר ערב, במאבקים מול בתי בת ה-3, בזמן ההשכבה לישון. בתי בוכה ומתלוננת שהיא רוצה את אבא ואמא. היא גם אומרת את זה בצורה כל כך יפה: "אמא, אני אוהבת אותך, אבל אני רוצה את אמא ואבא".

 

אני מסבירה לה שאבא בעבודה ויחזור מאוחר וייתן לה נשיקה, שאבא עובד בשביל לקנות לה כל שתבקש ומנסה להעניק לה אהבה אין סופית ורק לעודד אותה ולומר לה מילים חמות שיעלו את מצב הרוח ויעודדו. כלום, אבל כלום, לא עוזר. לכן אני מיואשת! זה בכי שנמשך המון זמן ובכל פעם נגמר בצורה אחרת (אם זה לישון במיטתנו, אם זה לישון בשעה 22:00 אחרי שהרגעתי אותה וכו').

 

קשה לי נפשית לראות את בתי בוכה כ"כ ובשביל משהו כ"כ אלמנטרי שנקרא אבא. מה עלי לעשות, כיצד להתמודד, איך עוד ניתן להסביר לה? איך מסבירים בכלל לילדה בת 3 שרוצה את אבא שאבא לא יכול לבוא? מצפה מאוד לעצתך (הילה). 

 

תשובה:

הי הילה, אני מבינה שכשבתך בוכה ומבקשת אבא, קשה לך. כפי שכתבת: "קשה לי נפשית לראות את בתי בוכה כ"כ ובשביל משהו כ"כ אלמנטרי שנקרא אבא". מאוד טבעי להרגיש כפי שאת מרגישה. הבכי של בתך בוודאי משפיע עליך וסביר להניח שבתך מרגישה שהבכי שלה מפעיל אותך.

 

כל זה נכון אם מחפשים סיבה לבכי. לדידך - הילדה מרגישה בחסרונו של האב ולכן היא בוכה. אנו  מנסים לבדוק בכל התנהגות מה הילד משיג. אם נבדוק מה בתך משיגה באמצעות הבכי, אז כנראה שהיא מקבלת המון התייחסות - דיבורים, הבנה, התעסקות. לכן היא ממשיכה ל"קרוע את לבך". בתך לא בוכה בשביל לקבל אבא. היא בוכה כדי לקבל אמא!

 

יקירתי, בתך מסוגלת ללכת לישון גם בלי אבא. ואם לא, היא צריכה ללמוד להתרגל להירדם גם כשהוא לא נמצא. היא צריכה ללמוד להירדם בכוחות עצמה. ממליצה להיות מאוד קורקטית. לתת לה נשיקת לילה טוב. כשהיא בוכה, לומר לה שאת מבינה שהיא רוצה את אבא - אבל את מאמינה שהיא תצליח להרדים את עצמה גם בלעדיו.

 

בנוסף, הייתי מציעה לך לבדוק מהי עמדתך את לגבי העבודה של בעלך בערבים. איך את מרגישה בערבים בלעדיו, מה את משדרת לילדים?

 

  • ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים