שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

העיקר שלא יתבזבז. כך נראית ההתנדבות מבפנים

ארגון "לקט ישראל" נעזר במאות מתנדבים הפועלים בכל לילה בפרויקט הצלת מזון - אוספים מאולמות אירועים, מסעדות, מאפיות ובתי קפה ומעבירים מזון לבתי תמחוי, מועדוני נוער ועמותות לנזקקים ברחבי הארץ. חיים גרפינקל מתנדב ומספר על הפעילות

פעמיים בשבוע בלילה אני יוצא לאסוף מזון באזור נתניה – ההתנדבות הזו הפכה כבר לחלק משגרת חיי. זה התחיל בשנת 2004, שכן טוב שלי סיפר לי על הארגון "לקט ישראל" ומיד נשאבתי גם אני לעשייה מבורכת.

 

ג'וזף גיטלר, אז עולה חדש מארה"ב, הקים את הארגון ב-2003 ואסף בעזרת קומץ חברים מזון למקרר האישי שלו בביתו. מאז הוא גדל מאוד והיום תומך בעשרות אלפי אנשים מדי יום באמצעות למעלה מ– 250 עמותות. חוץ מפרויקט איסוף עודפי המזון בו אני לוקח חלק פעיל, הארגון מקיים מגוון נוסף של פעילויות ארציות המבוססות על ניצול עודפי מזון, החל מקטיף בשדות חקלאיים, דרך רכישות מזון מרוכזות, ועד לתמיכה מקצועית בתחום בטיחות המזון ותזונה נבונה.

 

ארגון לקט ישראל הוקם כמיזוג של שתי עמותות המזון המובילות "משולחן לשולחן" ו"לקט בנק מזון", והוכר על-ידי רשת בנקי המזון הגלובלית GFN כבנק המזון הלאומי של ישראל. הארגון מקיים מגוון פעילויות ארציות המבוססות על ניצול עודפי מזון, החל מקטיף בשדות חקלאיים ואיסוף עודפי מזון, דרך רכישות מזון מרוכזות, ועד לתמיכה מקצועית בתחום בטיחות המזון ותזונה נבונה. כל זאת תוך דאגה לשמירה על איכות הסביבה.

 

לפני שהתחלתי בעבודת ההתנדבות, שאלתי את עצמי פעמים רבות – מה עושים עם כל האוכל שנותר בסוף האירוע? הרי כולנו יודעים כמה אוכל נותר בכל אירוע ואירוע, פשוט נורא לחשוב שהמזון הזה נזרק לפח!


שלא ישאר אף אחד רעב. מתנדבי לקט ישראל

 

בעבר היינו קבוצה של מתנדבים משכונות משה"ב וקרית רבין בנתניה, וזו הייתה חוויה מדהימה לדעת שבכל פעם אנו תורמים מזון מצוין ואיכותי לכל כך הרבה אנשים שזקוקים לו כל כך. אחת לשבוע, הבנות המקסימות מלקט ישראל – דורין, מיטל ושקד, מעדכנות אותי לגבי נקודות האיסוף. יש נקודות אליהן אני מגיע כבר באופן קבוע, כמו "מאפית ברדו" בנתניה אליה אני מגיע בימי שישי לקראת הסגירה, אוסף את הלחמים הנותרים ואנו מעבירים אותם לעמותת "חסדי שרה". 

 

אני חייב לציין שלאחרונה התחילו הבנות לשלוח לנו במהלך היום תזכורת ב-SMS – זו בהחלט דרך יעילה שמאפשרת לא לפספס שום איסוף. בסביבות השעה 22:30 אני מתקשר לאיש הקשר במקום האיסוף – לרוב

מדובר במנהל האירוע או הטבח. ברגע שאני מקבל ממנו אישור שהאירוע עומד להסתיים ושיש אוכל עודף, אני יוצא לדרך.

 

לפני היציאה מן הבית אני מעדכן את מוטי או ציפי מעמותת "חסדי שרה" או אליאן מ"קשת בענן" להיות בהיכון לקבלת אוכל. אין ספק שאנו המתנדבים מהווים חוליה חשובה בשרשרת, אבל ללא מוטי, ציפי ואליאן בעבר, שבמשך שנים יוצאים בלילה לפתוח את נקודות האיסוף ולשמור על המזון בקירור, לארוז אותו ולחלק אותו למחרת, לא היינו יכולים להשלים את המשימה החשובה.

 

לעיתים קרובות כשאני מגיע לנקודת האיסוף – המלצרים העייפים לאחר אירוע ארוך ומתיש נרתמים לסייע לנו, ואף מעודדים ומשבחים את עובדת ההתנדבות שלנו – אין לכם מושג כמה כוח זה נותן לנו! עבודת ההתנדבות נותנת לי תחושת סיפוק עצומה, שיש ביכולתי לתרום את הזמן שלי לעשייה מבורכת וחשובה זו.

 

  • לפרטים והתנדבות בלקט ישראל לחצו כאן  או התקשרו 09-7441757.
  • "בגוף ראשון "- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות ניתן לשלוח ל shlomit-sh@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "בגוף ראשון ", הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.

  • עמותת רוח טובה מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומים, שעות נוחות ואיזור מגורים.
  •  לעדויות נוספות של מתנדבים במדור "בגוף ראשון" לחצו כאן .

     


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים