שתף קטע נבחר

קרבי זה הכי: שיא "מורעלים" במחזור אוגוסט

שיעור המבקשים להגיע ליחידות הקרביות עמד במחזור הגיוס שהסתיים השבוע על 90%, אבל בצה"ל חוששים כי סערת גלנט תשפיע לרעה על המוטיבציה

הולך ופוחת הדור? כנראה שלא. השנים האחרונות אמנם התאפיינו בעלייה הדרגתית במוטיבציה לגיוס למערך הלוחם, אבל נראה שמחזור גיוס אוגוסט שבר את כל השיאים. שיעור ה"מורעלים" במחזור הנוכחי, שהסתיים השבוע, עמד על לא פחות מ-90.26 אחוזים ששובצו ליחידות הקרביות וביקשו להיות לוחמים. אבל כעת, לאחר סערת גלנט והדיונים בוועדת טירקל, חוששים בצה"ל שהאירועים הללו ישפיעו על המוטביציה, ושאותם שיאים לא יישברו.

 

בתקופה המקבילה לפני שנתיים, בגיוס אוגוסט 2008, היו "רק" 76.8 אחוזים מבין המתגייסים "מורעלים" שדירגו את רצונם להיות לוחמים כ-4 או 5, בסולם שבין 1-5. גם הפער בין אותו מחזור לבין זה שהתגייס השנה היה משמעותי, כשאותו נתון הסתכם ב-87.3 אחוזים מבין החיילים.

 

"יש מגוון סיבות לנתונים האלה", אמר ל-ynet סגן אלוף ערן שני, ראש ענף כוח אדם סדיר ביחידת מיטב, האחראית על הליכי הגיוס. "מעבר לעימותים צבאיים, קיימת גם הבנה של הנוער והכנה טובה של הצבא טרם הגיוס. חייל שרוצה להיות לוחם באופן כל כך מובהק, יצליח וישתלב גם בחיל שהעדיף כאפשרות שניה. אנו רואים זאת בקרב חיילים שביקשו לשרת בחי"ר, קיבלו שיריון - ותוך ימים הביעו שביעות רצון גדולה".

 

בדרך לקרבי מעלימים מידע רפואי

שני אף ציין כי "אפשר לראות גם מגמה שכמות החיילים שנקבע לה פרופיל 72, שמונע גיוס לחי"ר, מצטמצמת. נראה שהחיילים דואגים לפתור עוד לפני הגיוס כל בעיה רפואית שהם מזהים שעלולה להערים קשיים בדרכם לממש את החלום לשרת בקרבי, לעיתים גם במחיר של העלמת מידע רפואי".

 

מעבר להליכי השיבוץ, אמר שני כי גם שיעור הנשירה בתקופת ההכשרה הפך זניח ביותר וכי מבין חילות צה"ל, היה חיל הרגלים הוא המועדף לשיבוץ בקרב רוב הלוחמים. עובדה זו סייעה לאייש במהירות תקנים שהיו פנויים בחטיבות החי"ר. גם הרמטכ"ל עצמו הביע שביעות רצון מהמגמה של השנים האחרונות. בביקור בבסיס "מיטב" בבקו"ם אמר רב-אלוף גבי אשכנזי כי "קבוצת 'המורעלים' להיות לוחמים גדלה באופן משמעותי ויש לכך השלכות גם בשירות עצמו".  

 

האופטימיות מהנתונים דעכה מעט בעקבות אירועי השבוע האחרון, בהם היו מעורבים בכירים בצה"ל. המתיחות בין הרמטכ"ל לשר הביטחון אהוד ברק בעקבות "מסמך גלנט" וגלגול האחריות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל ברק בוועדת טירקל הביאו בכירים בצה"ל לחשוש כי אותם נתונים לא ישובו עוד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפרדים מהבן, בגיוס הנדסה
צילום: עופר עמרם
סא"ל ערן שני
צילום: עופר עמרם
מומלצים