שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מי מעכב את הזרמת הגז הטבעי לישראל?

בדיון במועצה הארצית הודיע משרד התשתיות: ניהול תוכנית המתאר הארצית לגז יופקע מידי היזמים ויצא למכרז חדש של גורם בלתי תלוי. המשמעות: תיכנון הגעת הגז הטבעי לישראל נכנסה להקפאה עמוקה לפרק זמן בלתי ידוע. במקביל הוחלט להמשיך ולבחון את כל החלופות להקמת מתקן קליטה לגז מקידוח "תמר" - לרבות אסדה בים

חברת "נובל אנרג'י", השותפה בקידוח הגז "תמר", הודיעה בסוף השבוע שהיא רוצה להזרים את הגז לישראל דרך אסדה ימית קיימת מול אשקלון, ולא להקים מתקן חדש, מחשש לעיכוב נוסף בלוח הזמנים. אלא שהמועצה הארצית לתכנון החליטה היום (ג') כי תימשך בדיקת החלופות להקמת מתקן קליטה חדש.

 

מדובר בבחינה מקיפה הכוללת בדיקה של אמינות האספקה, הבטיחות, הביטחון, השיקולים ההנדסיים והסביבתיים, וכן בחינה של לוחות הזמנים והשיקולים הכלכליים. בדיקה שכזו תבוצע לגביכל חמש החלופות היבשתיות שהוצגו בעבר, וגם לגבי החלופה של הקמת המתקן על אסדה בים, מול חופי חדרה.

 

ההחלטה עומדת בסתירה לעמדת משרד התשתיות הלאומיות, שהתנגד עד כה לבחינת חלופה של אסדה ימית בטענה שהדבר יעכב - וגם ייקר מאוד - את פרויקט הגעת הגז הטבעי לישראל. אך בדיון התברר גם שמשרד התשתיות עצמו הוא כיום הגורם העיקרי שמעכב את הגעת הגז הטבעי לישראל.

 

במשרד החליטו לאחרונה לעצור את המשך גיבוש תוכנית המתאר הארצית לגז בידי היזמים. בדיון הודיעה נציגת משרד התשתיות במועצה, ירדנה פלאוט, כי המדינה תצא למכרז חדש שיאפשר לצוותים בלתי תלויים מטעם המדינה לנהל את התוכנית.

 

פלאוט אמרה שההחלטה התקבלה על רקע הביקורת הציבורית הרבה, על שהמדינה הפקידה את תכנון תוכנית המתאר בידי יזמים בעלי אינטרסים כלכליים מובהקים. ואולם במשרד התשתיות הודו שההחלטה על היציאה למכרז חדש טרם קיבלה את אישור משרד האוצר. המשמעות: לא ברור מה יהיה לוח הזמנים לגיבוש תוכנית המתאר וההכנות לקליטת הגז הטבעי בישראל מעוכבות נכון לעכשיו לפרק זמן בלתי ידוע.

 

"העיכוב של משרד התשתיות - שערורייה"

ראש מנהל התכנון, שמאי אסיף, מתח על כך ביקורת חריפה. הוא אמר שלא ייתכן שמשרד התשתיות הלאומיות יהיה הגורם שיעכב את התוכנית הארצית החשובה למשק האנרגיה הישראלי.

 

החברה להגנת הטבע, שנציגיה משמשים כנציגי ארגוני הסביבה במוסדות התכנון, אמרו: "בחברה נדהמו לשמוע כי משרד התשתיות הוא כיום הגורם המעכב את קידום הפקת הגז הטבעי. מדובר בלא פחות משערורייה, בייחוד לאור השלכות הנושא על המשק הישראלי ועל איכות האוויר העתידי והשפעותיו על בריאות הציבור.

 

"לאור חשיבותה הסביבתית של חלופת האסדה בים התיכון, החברה להגנת הטבע ביקשה כבר לפני שבועות רבים מהמועצה הארצית לקדם את בדיקת החלופה הזו, כדי שלא לעכב את הגעת הגז הטבעי לישראל. זהו צעד תכנוני חשוב לקידום איכות האוויר בישראל, שעשוי גם למנוע את הצורך בהקמת מתקן קליטה לגז על שטחי חוף יקרים, ההולכים ומתמעטים בשל פיתוח ובנייה".

 

ממשרד התשתיות הלאומיות נמסר בתגובה: המשרד, על פי החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, נערך לבדיקת אסדה בים. המשרד מצר על העובדה כי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ממשיכה להערים קשיים על שילוב תגלית הגז הטבעי מקידוח "תמר" במשק הישראלי.

 

"קבלת החלטות בלתי מתואמות וחד-צדדיות, אשר אינן מובנות בהיבט המקצועי, אינן מקדמות את הנושא ואינן משחררות את גורמי התכנון מחובתם לקדם את התוכניות בהקדם.

 

"כמו כן יש לציין כי משרד האוצר מסרב לתקצב את ביצוע התסקיר הנדרש להכנת התוכנית, ומוטב היה לו מי מגורמי התכנון יפנה את חיצי הביקורת בעניין זה, ככל שיש לו, לגורם הנכון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסדת קידוח גז
צילום: רויטרס
מומלצים