שתף קטע נבחר

ימין ושמאל נגד השב"כ: "לפרק המחלקה היהודית"

בימין חוגגים את שחרור החשוד ברצח ערבים, ומאשימים את השב"כ בפעולה "מתוך נקמנות בלבד". גם משפטנים מהשמאל מברכים, אך מזכירים כי "אם פרלמן היה פלסטיני, הוא לא היה יוצא בלי הודאה מלאה. היו משתמשים באמצעים גרועים יותר"

יום חג לחוגי הימין הקיצוני, בעקבות החלטת בית המשפט לשחרר למעצר בית את חיים פרלמן, החשוד שהוא "הדוקר הסדרתי" שרצח ארבעה ערבים וניסה לרצוח עוד שלושה. "אמרנו מלכתחילה שהבלון המנופח של השב"כ יתפוצץ להם בפרצוף", אמר אתמול פעיל הימין נועם פדרמן, בהתעלמו מהודעת השב"כ בעקבות החלטת בית המשפט, לפיה פרלמן עדיין חשוד.

 

פרלמן בדרך לשחרור: הכותרות האחרונות ב-ynet

 

מסקנתו של פדרמן בעקבות מה שכינה "מעצר השווא", היא ברורה: "צריך לפרק את כל המחלקה נגד יהודים, שהתנהלה בצורה פושעת. הם ניסו בעזרת אחד מסוכניהם להדיח את פרלמן לבצע עבירות על החוק. הפרשה הזאת חמורה אף יותר מפרשת הפעלת הסוכן אבישי רביב, ויש צורך דחוף ומיידי להקים ועדת חקירה שתחקור את כל התנהלות השב"כ בעניין".

 

ניסיון השב"כ לשכנע את בית המשפט שפרלמן הוא הוא "הדוקר הסדרתי" מגוחך בעיני פדרמן. "אני זוכר את הסיפור. כולם תיארו אדם גדל מימדים שעשה זאת. זה לא מתאים לתיאור של פרלמן. הוא בחור נמוך, והשב"כ התעלם מהנקודה הזו ופעל בגלל פרשיית 'דדה' (הסוכן שבא במגע עם פרלמן), מתוך נקמנות בלבד. לשיטתם, אם כל המאסר מסתמך על חצי אמירה של פרלמן שקשרה אותו לפרטים על הדוקר הסדרתי, לכאורה היו צריכים מייד לעצור אותו - אבל נתנו לו להסתובב חופשי חודשים על גבי חודשים".

 

"מחלקה של שטינקרים מעלה חרס עשר שנים"

ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), ראש סיעת האיחוד הלאומי, מסכים עמו לחלוטין: "פעם הרציתי בפני המחלקה היהודית בשב"כ ואמרתי להם שהדבר הראשון שאעשה כשנעלה לשלטון זה לסגור את המחלקה היהודית". בשיחה עם ynet, אמר כ"ץ כי לדעתו, אם אדם חשוד, "לא משנה אם הוא שמאלני, ימני או מכל זרם אחר, השב"כ בכללותו צריך לטפל בו. פה יש מחלקה מיוחדת של מאות אנשים, שתקציבה מאות מיליונים בכל שנה, היא מפרנסת משפחות רבות של שטינקרים מבין המתיישבים, אך היא מעלה חרס בידה, בלמעלה מעשר שנות קיומה".


פרלמן בבית המשפט (צילום: עופר עמרם)

 

לטענתו, פרשת פרלמן רק נועדה לספק תירוץ לקיומה של המחלקה: "זה רק מוכיח שאת המחלקה צריך לסגור, ועל השב"כ לטפל בשונאינו. כל הניסיונות להשמיץ את הציבור הכי טוב במדינה, שמשרת בכל היחידות המובחרות, וגם בשב"כ, בצורה הטובה ביותר, נידונים לכישלון. החליטו שאצלנו הטרוריסטים, אצלנו המחבלים, ומנסים לאנוס את המפה לשטח".

 

על הדברים הוסיף בני קצובר, ראש ועד מתיישבי השומרון: "לצערנו, בלחץ גורמים בפרקליטות המדינה יש עליהום כללי על כל יהודי שחשוד שעשה מעשה כנגד ערבי. מפעילים את השב"כ יותר ויותר, כולל במקרים פליליים גרידא, והופכים אותו מגורם מקצועי למקרים מיוחדים של מדינת ישראל, לתחליף משטרתי נגד מתנחלים ואנשים בעלי דעות לאומיות. חבל שבכך השב"כ מאבד יותר ויותר ממעמדו וממשקלו והדבר יוצר נזק לכלל מדינת ישראל".

 

"ליישם את הפרקטיקות האלו גם על פלסטינים"

גם בקרב חוגי השמאל - לא ממש החשודים המיידיים להיחלצות למען פרלמן - נמצאו לא מעט שבירכו על החלטת בית המשפט. "מצוין שבית המשפט שיחרר עצור שאין נגדו מספיק ראיות", אמרה ל-ynet עו"ד יעל ברדה, המייצגת ארגוני שמאל. "זה בדיוק מסוג התיקים שמעלים לדיון ציבורי את נושא השיטות של השב"כ, כגון עשיית שימוש בראיות חסויות ופרפראזות מודיעיניות שלא מתאימות לשום שיטת משפט במדינה דמוקרטית. לכן, בלי קשר לזהות, מוצא ודעותיו של פרלמן, מי שמעוניין בשמירה על זכויות בסיסיות, צריך לקוות שהפרקטיקות ששימשו את בית המשפט במקרה של פרלמן ישמשו אותו יותר במקרים של פלסטינים ושמאלנים".


אשתו של פרלמן, קרן, אתמול בבית המשפט (צילום: עידו ארז)

 

עו"ד לאה צמל, המתמחה בהגנה על עצורים פלסטיניים שבידי השב"כ, הוסיפה כי "פרלמן לא יותר חכם, לא יותר מוכשר ולא יותר חף מפשע מהעצורים הפלסטינים - אלא שההיתרים שהשב"כ מקבל כדי להשתמש על פלסטינים שונים לחלוטין מאלו המופעלים על היהודים. אני רק יכולה לומר כי אם היה זה פלסטיני, הוא לא היה יוצא בלי הודאה מלאה. השב"כ היה משתמש באמצעים הרבה יותר גרועים. כמובן שאני דוחה את השיטות האלו מכל וכל ופוסלת אותן לחלוטין. ניתן להניח שאם היינו נוקטים באותן השיטות שננקטו עם פרלמן כלפי פלסטינים, הרבה מהם היו הולכים הביתה".

 

גם באגודה לזכויות האזרח בירכו: "מיד לאחר הפרסומים בדבר מניעת מפגש בין פרלמן לעורך-דינו, פנינו ליועץ המשפטי לממשלה והתרענו כי זהו צעד בלתי חוקי המנוגד לעקרונות יסוד בדמוקרטיה, ואף עלול להביא לעיוות דין.

לצערנו, זהו אינו המקרה הראשון של מניעת מפגש של חשוד עם עורך-דינו, ויש חשש שבלא התערבות היועץ, דפוס חמור זה עתיד לחזור על עצמו במקרים נוספים".

 

באגודה גם ביקשו להשיב לטענות שהפנה כלפיהן מוקדם יותר פעיל הימין איתמר בן גביר, על כך שלא התייצבו לימינו של פרלמן. "תמוה בעינינו שבן-גביר מוצא לנכון להפריח האשמות בלתי מבוססות", אמרה דוברת האגודה, נירית מוסקוביץ', "בפרט לאור העובדה שהוא עומד בקשר עם האגודה לזכויות האזרח מעת לעת ויודע היטב על הצעדים שננקטו בעניין פרלמן, כמו גם בעניינים אחרים הנוגעים לאנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית".

 

יש לציין כי האגודה אכן פנתה בזמנו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לאפשר לפרלמן להיפגש עם עורך דין, ולדברי מוסקוביץ', בן גביר עצמו אף הציע לאשתו של פרלמן לפנות לאגודה, אך היא לא עשתה זאת.

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הבלון התפוצץ". פדרמן
צילום: גיל יוחנן
"על השב"כ לטפל בשונאינו". כ"ץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
"פרלמן לא יותר חכם מפלסטיני". לאה צמל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים