שתף קטע נבחר

דרישה בשבדיה: לשנות שמות "ההרים הנאצים"

מאז שנות ה-80 כינו מטפסי הרים קבוצה של צוקים והמסלולים עליהם על שם "מושגים" מהשואה, ככל הנראה כבדיחה, אך כעת לרבים במדינה נמאס. הבעיה: החוק השבדי מתיר למטפס הראשון שכובש את ההר לקרוא לו בכל שם שיחפוץ

מחווה קיצונית או בדיחה ילדותית - זה כבר לא משנה: קבוצה של פעילים ומטפסי הרים בשבדיה דורשים להעניק שמות חדשים לשלושה צוקים במרכז המדינה, שכונו "צלב קרס", "הימלר" ו-"הרייך השלישי". כך דיווח העיתון הבריטי "דיילי מייל".

 

שלושת הצוקים נמצאים באזור הנקרא יארפלה, במחוז סטוקהולם, וזכו לשמות הללו משום שלפי החוק בשבדיה מטפסי ההרים שהיו ראשונים לכבוש אותם זכאים לכנותם בכל שם שיירצו. כך למשל זכה צוק נוסף לשם "ליל הבדולח" ואחר לשם "קרמטוריום", שפירושו "משרפה".

 ככל הנראה, השם המחריד ביותר שקיבל אחד הצוקים באזור הוא "ציקלון", על שם הגז ציקלון B, בו השתמשו הנאצים לרצוח את מיליוני קורבנותיהם במחנות ההשמדה.

 

מטפסת ההרים שמובילה את המהלך לשינוי שמות הצוקים, קורדיליה הס, אמרה לעיתונות השבדית כי "לדעתי, זה די לא נעים לטפס על הר שנקרא 'קרמטוריום', או לומר 'היום אני אטפס על ליל הבדולח'. השימוש בשמות אלו עבור נתיבי טיפוס מתייחס בפשטנות לשואה, וחותר תחת הכבוד הראוי לה".

 

קרא להר "היטלר הקטן" - "בלי לחשוב יותר מדי"

כריסטופר אורבי, מאגודת הטיפוס בשבדיה, אמר שהוא ער לשמות סרי הטעם שהוענקו למצוקים, אבל הסביר שהאגודה אינה רשאית לאשר את שינוי שמם. לדבריו, "באמת, לפי החוק, הזכות לקבוע את שמו של הנתיב והצוק שייכת למטפס הראשון שקובע את המסלול וכובש את ההר. זו טביעת רגלו, אבל אישית אני חושב שזה היה ילדותי וחסר כבוד לבחור את השמות הללו".

 

הצוקים הנמצאים בקרבתה של עיר הבירה של שבדיה קיבלו את שמותיהם השנויים במחלוקת בין השנים 1987 ל-2001, אך לא ברור האם מטפסי ההרים שבחרו את השמות הללו התכוונו לכך כמחווה לימין הקיצוני, או שמא רק כבדיחה בעל טעם רע במיוחד.

 

אחד המטפסם, מיקאל וילדרברג, שכינה בשנת 2001 את אחד ההרים באזור "היטלר הקטן", הסביר כי "צריך להתייחס לשמות בהומור. זו בדיחה פנימית של מטפסי הרים.

 יש הרים אחרים בסביבה עם שמות הרבה יותר גרועים. לא חשבתי על זה כל כך הרבה, ולא חשבתי שהם מביעים חוסר כבוד".

 

ג'ון פרבר, העובד בפורום השבדי לשימור ההיסטוריה, אמר שיש לשנות את השמות הללו. "שמו של מצוק שכונה 'כושי' באזור קרלסטד שונה לאחר שאדם שחור נפגע. השימוש במושגים טעונים שכאלה באופן הזה הוא פשוט גסות רוח".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא נעים לטפס על ליל הבדולח" (ארכיון)
צילום: MCT
מומלצים