שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מיקי מאוס בשרות התעמולה הנאצית?

  כרזה לקידום תערוכה בפולין מציגה את דמות העכבר של דיסני בגוף אישה, כשברקע צלב קרס. בתשובה לסערה הציבורית אמרה האוצרת: "אין פה תעמולה אלא חקירה של סמלים"

  אומרים שהעכברים יוצאים מהחורים שלהם, והנה זה קורה גם למיקי מאוס: וולט דיסני מתהפך בקברו בארצות הברית ואנשי דת וממשל משתוללים במזרח אירופה, שם מעוררת דמותו של העכבר המצויר מהומות. ימים ספורים אחרי תום משפט האוצרים ברוסיה, בו נחלצו יורי סמודורוב ואנדריי ירופייב מהכלא ונקנסו בגלל הצגת מיקי כישו, הוא שב לכותרות - הפעם בפולין. ובמקום צלב, יש צלב קרס: כרזת ענק שלו על רקע הסמל הנאצי הופיעה על בניין בעיר פוזנאן.

   

  לא, אין מדובר בתעמולה ניאו-נאצית, אלא בפוסטר קידום לתערוכה של האמן האיטלקי מקס פפסקי, "Abnormal Nudes" שתעלה בעיר בסתיו הקרוב. המסר של התערוכה מופנה דווקא נגד "אימת" אורח החיים האמריקני ומיקי, כסמל שלה, מוצג בגוף אישה פתיינית, כשמאחוריה זועק צלב הקרס הנאצי. העבודה שנבחרה "NaziSexyMouse" נמנת על סדרת עבודות של פפסקי, העוסקת באיקונות גרפיות אמריקניות.


  "NaziSexyMouse" כפי שמוצג בימים אלה בברלין (צילום: AP)

   

  הכרזה שנתלתה על מבנה סמוך לבית הכנסת בפוזנאן עוררה זעם רב בקרב פוליטיקאים פולנים, שעדיין רגישים במיוחד לזכר השואה שקטלה רבים מאוכלוסיית המדינה ואת רוב רובה של הקהילה היהודית בה. "האמנות הזאת היא ביטוי של אלימות נגד רגישויות של אנשים רבים", אמר חבר מועצת העיר, נורברט נפייראי, שדורש מרשויות המשפט להסיר את הכרזה. הוא נענה בשלילה, שכן אלו קבעו כי אין מדובר בהפרת החוק האוסר על הילול הנאציזם.

   

  רשויות המשפט נמנעות מלפעול, אולם בינתיים מיקי כבר סבל משני מקרים של השחתה. למרות זאת, מנהלת הגלריה מריה צארנצקה הודיעה כי לא תוותר על הצגתו.

  "אמנות אמורה להיות פרובוקטיבית ושנויה במחלוקת. זו אינה תעמולה נאצית, אלא להיפך - היא חוקרת סמלים ודרך השפעתם. מיקי מאוס וצלב קרס הם באותה רמה - אין להם משמעות, ושניהם חלק מעולם תחת גלובליזציה".

    

  ראש הקהילה היהודית בפוזנאן, אליסיה קובוס, לא השתכנעה מטיעוני צארנצקה: "זה שוק עבור אנשים שעדיין מפחדים פחד מוות מהשואה". פפסקי מבחינתו מסביר כי גם הוא פוחד, אבל לא מהשואה אלא מ"אימת התרבות האמריקנית". מלבד מיקי מאוס, מוצגת גם דמותו של רונלד מקדונלד כחייל אמריקני בעיראק. לטענתו הסמלים הללו איבדו את השפעתם השלווה והשתנו לכדי "סיוט קולקטיבי".

   

  יש לציין כי העבודה "NaziSexyMouse" מוצגת בימים אלה בברלין ודווקא שם מתקבלת בסובלנות ומתוך גישה ביקורתית. "עבור הדור הצעיר, הציור הזה הוא רק בדיחה. המבוגרים יותר לא תמיד אוהבים את זה, או מוצאים את זה מצחיק, אבל אף אחד לא נפגע מזה", קבע האוצר הגרמני של התערוכה, אגנס קפלון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים