שתף קטע נבחר

ליברמן נגד אובמה: הוא זומם לכפות הסדר

שר החוץ מוסיף להבעיר את הקרקע בין אובמה לראש הממשלה. "אם נתפתה להקפאה של חודשיים, אחריה הם יכריזו על תוכנית עם קווי 67' וייכפו אותה", אמר ליברמן לבכירי מפלגתו. "נישאר כדי למנוע מנתניהו רוב. גם בליכוד כועסים עליו". וברק? "כל מה שהוא עושה - רק כדי להישאר שר ביטחון"

אביגדור ליברמן לא שבע מנאומו המתריס באו"ם  שגרר קריאות לפטרו , וממשיך לפזר הצהרות נפיצות שיכולות לסבך עוד יותר את נתניהו מול נשיא ארצות-הברית. "אובמה מכין הסדר כפוי אחרי שנסכים להקפאה, חייבים להגיד לא. נתניהו ממשיך ללחוץ, גם בליכוד כועסים עליו, ואנחנו נישאר בממשלה ונתנגד", אמר אמש (יום א') שר החוץ לאנשיו בכנסת, בשיחה שתוכנה נודע ל-ynet.

 

בעוד ארה"ב ממשיכה לנהל מגעים קדחתניים עם ישראל והפלסטינים כדי למנוע פיצוץ השיחות הישירות בשל חידוש הבנייה בהתנחלויות, הערכת המצב המדינית האחרונה של ליברמן, שניתנה בשיחה סגורה עם בכירים במפלגתו ישראל ביתנו, קובעת ש"אסור להתפתות להצעת הנשיא אובמה. למדתי מהשיחות בנסיעה לארה"ב, שוושינגטון מכינה הסדר כפוי על ישראל - נסיגה לקווי 67' עם פלוס-מינוס 3-4 אחוזים של חילופי שטחים. זו יהיה פתרון קבע שייכפה על ישראל".


"שרי ש"ס הם המפתח". ליברמן (צילום: גיא אסיאג)

 

בחודשיים של ההקפאה המתוכננת, הוא העריך, "יושלמו המהלכים להציג את הפתרון הזה בכפייה על ישראל. זו המטרה של המשך ההקפאה, לעבור את החודשיים עד שהאמריקנים והקהילה הבינלאומית, עם הליגה הערבית והפלסטינים,

 ישלימו את התוכנית. הם יגידו 'זה הפתרון - Take it or leave it'. אם לא יש מחיר - עימות עם הקהילה הבינלאומית". על רקע זה, הבהיר ליברמן, "אסור לנו לפרוש מהקואליציה. זו הדרך לקבע רוב נגד הפיתיון של ההקפאה".

 

באותה שיחה, ליברמן הזהיר מכוונות נתניהו, שזקוק לשמירה הדוקה. "כל הלחצים לא יעזרו - אנחנו לא פורשים מהממשלה. נחזק את מה שנראה עכשיו כמו רוב שלנו בממשלה, של המתנגדים להמשך ההקפאה". לדברי שר החוץ, בדיקותיו העלו שחמישה ואולי אפילו שישה שרי ליכוד - משה (בוגי) יעלון, בני בגין, יוסי פלד, סילבן שלום, יולי אדלשטיין ויתכן שגם גלעד ארדן, יצביעו נגד ההצעה של הנשיא האמריקני, שכוללת "סוכריות" לישראל תמורת הקפאה. "רק הערב (אמש) ראש הממשלה זימן את בגין, הוא ממשיך ללחוץ", אמר.

 

"פרס הבטיח לנתניהו תמיכה של הרב עובדיה"

ליברמן לא מסתפק בהבערת האש בגזרה הבינלאומית, ויוצא נגד ראש הממשלה. "לא רק אנחנו, גם בליכוד כועסים עליו, שהוא לא מגיב על מה שאהוד ברק עושה", אמר בשיחה עם אנשיו. "לא קל לחברי הכנסת ולשרים של הליכוד לראות שבפועל יש הקפאה גם בירושלים,

 של 1,300 דירות ברמות ועוד כמה מאות בפסגת זאב ובהר חומה. הם יעלו את זה במושב הכנסת הקרוב".

 

למרות הרוב שהוא רואה למתנגדי המשך ההקפאה, ליברמן מזהיר משרי ש"ס. "הם המפתח", הוא קבע באותה שיחה סגורה, "שמעון פרס הבטיח לראש הממשלה שהוא מביא לו את הרב עובדיה יוסף, שיתמוך בהמשך ההקפאה לחודשיים. פרס אולי מבטיח, אבל בש"ס יש לחץ מלמטה, בעיקר בערים בית"ר עילית ועמנואל. הם לא מוכנים לשמוע על המשך הקפאה".

 

על מדורת העימות החזיתי שלו עם שר הביטחון אהוד ברק, ליברמן שופך עוד שמן: "כל מה שברק עושה, זה בגלל שהוא חושש שבתוך חודשיים החברים שלו בעבודה יוציאו אותו מהקואליציה, והוא יאבד את כס שר הביטחון. גם ששת המנדטים בסקר האחרון הם יותר מדי למפלגה הזאת". בלשכת ברק סירבו להגיב.

 

בינתיים, גם בלשכת ראש הממשלה לא התייחסו לדברים, אבל כבר התבטאויותיו הקודמות של יו"ר ישראל ביתנו הקימו עליו ביקורת בליכוד. "ההתנהגות של ליברמן בעייתית", אמר שלשום שר המקורב לנתניהו, על רקע ההערכות ששר החוץ "נוקם" בנתניהו עקב עימותים קודמים.

 "הוא כמעט שקוף, וההתנהגות שלו מרמזת שהוא מכין את היציאה שלו מהממשלה, למרות ההצהרות כאילו שהוא מתכוון להישאר עד הסוף". 

 

לדברי השר, "ליברמן טען שלא יתערב במשא ומתן, אבל מה שהוא עושה זו ההתערבות הכי בוטה והוא גם גורם נזק. לא ברור כיצד הוא יוכל להתמודד עם הקפאה נוספת, והאם יוכל להישאר בממשלה. הכל תלוי בסקרים ובארתור פינקלשטיין".

 

אגב אזכור שמו של היועץ הפוליטי הבכיר, ליברמן תיאר באוזני עמיתיו בכנסת את ההתלבטויות שלו לפני שנשא את הנאום השנוי במחלוקת באו"ם. "פינקלשטיין אמר לי לא לעשות את זה. הוא התנגד בכל תוקף. אבל אני החלטתי שאני צריך להגיד את האמת כפי שאני רואה אותה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. בייביסיטר לנתניהו
צילום: רויטרס
נתניהו. "אין לו רוב"
צילום: AP
אובמה. "יש לו תוכנית"
צילום: AFP
ברק ואשתו באו"ם. "מפחד מהחברים"
צילום: AP
מומלצים