שתף קטע נבחר

ליברמן באו"ם: בשביל שלום יש להזיז את הגבול

שר החוץ נאם לפני העצרת הכללית בניו-יורק והביע פסימיות באשר לסיכוי שהמגעים עם הפלסטינים יולידו הסכם קבע בתקופה הקרובה. הוא אמר כי "כל הסדר חייב להתבסס על חילופי שטחים ואוכלוסיות", וקרא להגביר את הלחץ על איראן

הסכם תוך שנה? אולי תוך כמה עשורים - אם תשאלו את שר החוץ, אביגדור ליברמן. אחר-הצהריים (יום ג') נאם ליברמן בעצרת הכללית של האו"ם ואמר כי למרות התקדמות המגעים הישירים בין ישראל לפלסטינים והציפייה כי אלה יולידו הסדר בתוך שנה, הוא מעריך כי הדבר אינו בר-ביצוע.

 

"יש להגיע להסכם ביניים ארוך-טווח, משום שהשגת הסכם שלום כולל בשנים הקרובות איננה ריאלית", קבע ליברמן. "הסכם ארוך-טווח יאפשר לפלסטינים צמיחה כלכלית וחופש תנועה, ויאפשר לדורות חדשים של ישראלים ופלסטינים שלא התחנכו על ערכים של שנאה להשיג שלום מלא בתוך כמה עשורים".

 

שר החוץ אמר כי רק תוכניתו המדינית היא שיכולה לבסס הסדר בין הצדדים, ש"יהיה חייב להתבסס על תוכנית לחילופי שטחים ואוכלוסיות. לא מדובר בתוכנית להעברת אוכלוסיות, אלא לקביעת הגבולות כך שאלה ישקפו באופן הטוב ביותר את המציאות הדמוגרפית", הבהיר ליברמן.

 

בהתייחסו להתקדמות תוכניתה הגרעינית של איראן והשפעתה על הנעשה באזור, אמר ליברמן כי "איראן יכולה להתקיים בלי חמאס, אך חמאס לא יכול להתקיים בלעדיה".

 

הוא הדגיש כי בהיעדר פתרון לסוגיה האיראנית, תמשיך הרפובליקה האיסלאמית לערער את היציבות במזרח-התיכון כולו "ותחזיק שלוחות בגבולות ישראל בצפון ובדרום, בדמות חיזבאללה וחמאס". במצב זה, "לא ניתן יהיה להגיע להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים".

 

אחרי הפגישה עם באן: "הבנייה - תירוץ של אבו-מאזן"

כבר אתמול, כשנפגש עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בניו-יורק - אמר ליברמן סוף ההקפאה "הוא רק תירוץ עבור אבו-מאזן". "במשך תשעה חודשים טענו הפלסטינים כי ההקפאה היא תרמית, ועתה הם הפכו אותה לחזות הכל", אמר שר החוץ למזכ"ל האו"ם.

 

בנוגע לכינוס הליגה הערבית, שהנשיא הפלסטיני

אמר כי הוא מחכה לו, טען ליברמן כי "אם הליגה הערבית מחפשת אתגרים לעסוק בהם, יש הרבה כאלה בעולם הערבי - מאות אנשים הנהרגים מדי שבוע בפיגועי טרור, עוני וייאוש הזועקים לשמיים".

 

בעקבות הפגישה ציין עוד כי "הדבר החשוב ביותר היום הוא להשאיר את התהליך המדיני חי למרות המחלוקות". הוא הבהיר כי ישראל מעוניינת בהסדר שלום הוגן: "אנחנו מוכנים לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית ולהיות קואופרטיביים, אך מבלי להתפשר על הביטחון ועל האינטרסים החיוניים של ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן ובאן, אתמול
צילום: שחר עזרן
מומלצים