שתף קטע נבחר

'אובמה הבטיח לנתניהו: עוד חודשיים הקפאה וזהו'

את הדרישה הבהיר דניס רוס במפגש עם סנאטורים יהודים - כפי שחשף אחד ממשתתפי המפגש, הסנאטור קרל לוין. במקביל, פרסם "מכון וושינגטון למזרח תיכון" כי אובמה שיגר מכתב לנתניהו, בו התחייב לא לדרוש הקפאה מעבר לחודשיים האלו, והבטיח לתמוך בדרישה לכוחות ישראליים בבקעת הירדן

ממשל אובמה לוחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו להאריך את הקפאת הבנייה בהתנחלויות ב-60 יום, ומבטיח לתמוך בתמורה בדרישות ישראליות במו"מ - כך נמסר בתדרוך לסנאטורים יהודים בבית הלבן. הדברים נאמרו בפגישה של הסנאטורים עם דניס רוס, מבכירי המועצה לביטחון לאומי, ועם סוזן שר, ראש מטה רעיית הנשיא, מישל אובמה, המשמשת גם כאשת קשר בין הבית הלבן ליהודים. את הדברים גילה הלילה (יום ה') אחד ממשתתפי המפגש, הסנאטור קרל לוין, יו"ר ועדת השירותים המזוינים בסנאט, בראיון לאתר "פוריין פוליסי".

 

ההקפאה תימשך? כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בשבוע האחרון, על רקע חידוש הבנייה בהתנחלויות, היו כמה פרסומים לגבי עמדת הממשל בנושא הארכת הקפאת הבנייה - אך זו הפעם הראשונה שגורם בכיר בממשל מאשר שהאמריקנים מאמינים, כי באמצעות הארכת ההקפאה בחודשיים הם יצליחו לחדש את המשא-ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים, ולעבור בשלום את הבחירות לקונגרס ב-2 בנובמבר.

 

בפגישה, שארכה יותר משעה, הסבירו רוס ושר את מהלכי הממשל במאמץ למנוע את פיצוץ השיחות הישירות. הממשל מפעיל לחץ על שני הצדדים: על נתניהו לוחצים להסכים להארכת ההקפאה בחודשיים נוספים, ועל הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לוחצים לא לפרוש מהשיחות, גם אם ישראל לא תחדש את ההקפאה. סנאטור לוין, שארגן את הפגישה בבית הלבן, לא פירט כיצד בדיוק מתכוון הממשל לשדל את אבו מאזן לא לפרוש מהשיחות.

 

לוין היה אחד מ-87 הסנאטורים ששיגרו בתחילת השבוע מכתב לנשיא אובמה וביקשו להפעיל את הלחץ על הצד הפלסטיני שלא לפרוש מהשיחות. לדבריו, הוא מרוצה ממה ששמע בפגישה: "יש רצון של שני הצדדים להמשיך בשיחות הישירות, ושניהם רוצים למצוא דרך שתאפשר להם לעשות זאת".

 

דייויד מקובסקי מ"מכון וושינגטון למזרח התיכון" כתב הלילה באתר של המכון על מכתב ששיגר הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו, בו הוא מבטיח לישראל שלא יבקש הארכה נוספת של ההקפאה מעבר לחודשיים הללו.

 מקובסקי כתב שהאמריקנים נועצו בשר הביטחון, אהוד ברק ובשליח ראש הממשלה לשיחות, יצחק מולכו, לפני שיגור מכתב הנשיא לנתניהו.

 

מקובסקי, שעבד לצדו של דניס רוס במכון וושינגטון וכתב יחד אתו ספר, כותב שאובמה הבטיח במכתבו לנתניהו שתי הבטחות: הטלת וטו אמריקני על הצעת החלטה בנושא שתובא למועצת הביטחון באופן חד צדדי, על ידי מדינות ערב או גורמים אחרים; ותמיכה בלגיטימיות של הצרכים הבטחוניים כפי שישראל מגדירה אותם כיום, מבלי לדרוש להגדירם מחדש. בהקשר זה מדובר על נושא רגיש במיוחד - הדרישה הישראלית לנוכחות צבאית ארוכת טווח בבקעת הירדן, בגבולה המזרחי של המדינה הפלסטינית העתידית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבטחות מרחיקות לכת. אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
נתניהו בבית הלבן
צילום: The White House, Pete Souza
מומלצים