שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גורם ברבנות: ישלל רשיון המוהל שחתך פחות מדי
  מחרתיים יתקיים ברבנות שימוע ל-ל', מוהל מהקריות שנחשד כי ביצע מאות טקסי ברית שאינם כשרים. גורם בוועדת הבריתות העריך בשיחה עם ynet: "יקחו לו את התעודה"

  מסתעפת פרשת המוהל מהצפון: ל-ynet נודע כי כמה מתוך עשרות הנימולים שנבדקו בימים האחרונים על ידי מפקחים מטעם הרבנות הראשית או מוהלים מומחים אחרים נמצאו כערלים על פי ההלכה, והם ייאלצו לעבור ברית מילה חוזרת.

   

  גורם בוועדת הבריתות ברבנות אמר ל-ynet בעקבות הממצאים כי חבריה צפויים לשלול את רישיונו של ל', המוהל מהקריות שעל פי החשד ביצע בשנים האחרונות מאות טקסי ברית מילה חלקיים שאינם כשרים. לדבריו, "יקחו לו את התעודה, לא יעזור לו כלום". מחרתיים (ד') יקיימו הרבנים שימוע ל-ל' ולאחר מכן ידונו בעניינו.

   

  למרות התקלה החמורה והסנקציות שצפויות בעקבותיה, מקפידים ברבנות הראשית ללמד זכות על המוהל ולא להכתים אותו כאחד שסרח או לחרוץ את דינו קודם הדיון. "הוא אדם ירא שמים שבסך הכל מקובל עלינו", אמר הגורם, "הוא פיתח טכניקה כדי לצמצם את הסבל ולמנוע דימום לתינוקות, כמו שעושים הרבה רופאים. הטעות שלו הייתה שהוא כנראה הלך רחוק מדיי. בכל מקרה ברור לנו שזה נעשה תום לב".

   

  בתגובה רשמית של הרבנות הראשית נמסר, בעקבות פניית ynet, כי "רק לאחר הדיון שיתקיים ביום רביעי בהשתתפות המוהל עצמו תהיה התייחסות עניינית ומקצועית לנושא".

   

  "התחום פרוץ, צריך הכשרה ופיקוח"

  בינתיים יש מי שקורא לרבנות ולמשרד הבריאות, שתי הרשויות המפקחות באמצעות ועדה משותפת על עבודת המוהלים, לשכלל את פעילותם בתחום זה כדי למנוע מקרים כאלה בעתיד. ראש מכון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, אמר כי נדרשת בדיקה ייסודית בנושא, שלטענתו פרוץ כיום.

   

  "צריך הכשרה רצינית ופיקוח צמוד יותר על המוהלים, מבחינה הלכתית, אתית ורפואית, במטרה לבנות אמון בין הציבור לבינם", אמר פרבר, "בנוסף, מוטלת על כולנו אחריות לפרסם ולהסביר שכדאי לבחור מוהל עם רישיון בתוקף, כי החוק מתיר לכל אדם לבצע ברית מילה בעצמו, גם ללא הכשרה".

   

  בהתייחס למקרה הנידון ציין מנהל "עתים" לשבח את אנשי הרבנות הראשית שפעלו כמצופה לבירור העניין ואסרו על ל' למול תינוקות נוספים עד שיסיימו את עבודתם.

   

  א', תושב הקריות, סיפר ל-ynet כי המוהל המדובר ביצע ברית מילה בשניים מילדיו. לדבריו, אצל הראשון הכל היה בסדר, אך השני ייאלץ לעבור ניתוח ל"תיקון" איבר המין, כפי שהתברר בבדיקה שנעשתה לו לאחרונה.

   

  "מייד לאחר הברית ראיתי שמשהו לא בסדר. שאלתי את ל' והוא טען שאין לי מה לדאוג ושזה יעבור כשהילד יגדל. עכשיו הלכנו למוהל מומחה שאמר שצריך לעבור פרוצדורה מסובכת בהרדמה כללית. זה לא פשוט".

   

  אף שנפגע ממנה באופן אישי, מתייחס א' בסלחנות לפרשה. "כואב לי על המוהל, על אשתו ועל ילדיו בגלל הסיפור הזה", אמר, "אני מאמין שהרישיון שלו יישלל והוא יצטרך לעבור ריענון מחדש, אבל נראה לי שבתחום הזה הוא בכל מקרה כבר שרוף". ההורה סיפר כי ל' בחר במקצוע זה "לשם מצווה" ונהג לגבות עבור עבודתו סכום כסף סמלי בלבד. "זה מקרה מצער מאוד, אבל אני משוכנע שהוא נהג כפי שנהג כי לא הבין נכון ולא מתוך כוונה רעה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים