שתף קטע נבחר

חשש בצפון: נימולים יאלצו לעבור תיקון ברית

הרבנות תקיים דיון בעניין רב מאזור הקריות שחשוד כי נהג שלא להסיר את כל העורלה העוטפת את האיבר. בעקבות הגילוי פנו עשרות הורים מבוהלים למומחים שיבדקו את ילדיהם, וכמה נימולים כבר נאלצו לעבור פעולה כירורגית להכשרת הברית

הרבנות הראשית חושדת כי רב-מוהל באזור הצפון ביצע מאות בריתות-מילה שלא על פי ההלכה בשנים האחרונות. חלק מהילדים שנימולו על ידו כבר עברו ניתוח ל"תיקון" איבר המין, וכעת יש חשש כי גם אחרים ייאלצו לעשות כן. ל-ynet נודע כי בוועדה לפיקוח על המוהלים הורו לרב שלא לערוך בריתות נוספות עד לדיון בעניינו, הצפוי להתקיים ברבנות במהלך שבוע זה. 

 

על פי הידיעה שנחשפה באתר לדעת.נט, החשד התעורר כאשר כמה רבנים בכירים מאזור הקריות נכחו בברית מילה שערך ל' - רב המזוהה עם תנועת חב"ד המקומית - ולהפתעתם גילו כי הוא אינו מסיר את כל העורלה העוטפת את האיבר, כפי שדורשת ההלכה. הם עדכנו בעניין את הרבנות הראשית והשמועה פשטה בין חברי הקהילה.

  

בעקבות הגילויים פנו עשרות הורים מבוהלים למוהלים מומחים כדי שיבדקו את ילדיהם, וכמה נימולים אף נאלצו לעבור פעולה כירורגית לתיקון התקלה, בהרדמה מלאה ובעלות של אלפי שקלים. מדובר במוהל מוכר שמבצע מאות בריתות בשנה וההערכה היא כי לפרשה עלולות להיות השלכות על אלפי ילדים. למשל, אם תחליט הרבנות לזמן את הנימולים לבדיקת כשרות המילה. עם זאת אין חשש לבעיות רפואיות והמשמעות היא הלכתית או אסתטית בלבד.   

 

הרב משה וייסברג, חבר הועדה הבין משרדית של משרד הבריאות ומשרד הדתות לפיקוח על מוהלים ולהסמכתם, אמר ל-ynet כי הוא אינו זוכר מקרה כזה. "זה יכול לקרות לכולם כי אף אחד הוא לא מלאך, גם אם הוא מוהל או רופא", הסביר, "אבל בקנה מידה כזה? זה כבר לא נורמאלי". 

 

וייסברג הוסיף כי כמה הורים כבר פנו אליו בעניין. לרובם פסק כי אף שאיבר המין של בנם נראה "מוזר", כהגדרתו, ניתן לקבוע כי ברית המילה כשרה בדיעבד (לאחר מעשה), אך לכמה מהם המליץ לבצע את הניתוח. "אם זה היה הבן שלי לא הייתי חושב פעמיים", אמר. מוהלים ורופאים נוספים מהצפון ביצעו גם הם את ה"תיקון" בכמה ילדים. 

 

"ברית מילה חייבת להיעשות בשלמות"

נ', הורה חרדי שילדו בן ה-3 נימול על ידי ל', סיפר ל-ynet על הפאניקה ועל המפגש עם הרב וייסברג: "הוא ידוע כאחד המומחים ביותר בציבור שלנו, וכשהוא הוריד לילד שלי את המכנסיים הוא רק אמר: 'אוי, אוי, אוי'. הלב שלי נפל. כמעט פרחה נשמתי. למזלנו בסוף זה היה בסדר והוא אמר שלא חייבים תיקון".

  

על פי נ', הוא בחר דווקא בל' לבצע את ברית המילה משום ששמע שאצלו התינוקות לא בוכים במהלכה. כעת, שלוש שנים אחרי, הבין למה. "תמיד כשקילחתי את הילדים ראיתי שמשהו מוזר אצלו, אבל לא עשיתי מזה עניין", הוסיף, "אמרתי שזה יכול להיות שוני בין ילד לילד. רק אחרי שאשתי סיפרה לי על הבדיקה של הרבנות נפל לי האסימון". עם זאת הדגיש נ' כי מדובר במוהל "חסיד וירא שמים" וכי אין לו ספר כי התקלה – אם אירעה - נעשתה בתום לב 

 

מנהל מחלקת בריתות ברבנות הראשית, הרב משה מורסיאנו, אמר ל-ynet: "לא מדובר בנזק רפואי אלא בנושא הלכתי. ברית מילה זו מצווה והיא צריכה להיעשות בשלמות, ופה יש חשש שזה לא היה כך. מדובר באדם רציני, מוכר ונחשב מאוד, וככל הנראה הייתה טעות. עד עכשיו המתנו לדו"ח שאחד המפקחים כתב, והשבוע נקיים בירור בהשתתפות המוהל עצמו".

 

אתר מחלקת בריתות ברבנות נמצא באתר המשרד לשירותי דת

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברית מילה. אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים