שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חצי מהציבור חושש: נהפוך עניים בגלל הממשלה
  סקר שנערך על ידי מכון דחף בהזמנת הפורום לציון היום למאבק בעוני קובע: רק כרבע מהציבור חש ביטחון במצבו הכלכלי. כ-77% מהנשאלים: האחריות לעוני אינה מוטלת רק על העניים

  סקר שנערך לרגל היום הבינלאומי למאבק בעוני, המצויין היום (ג') לראשונה בכנסת, קובע כי כמחצית מהציבור (46%) חושש שמדיניות הממשלה תוביל אותו אל מתחת לקו העוני. רק כרבע מהציבור (26%) מביע תחושת ביטחון במצבו הכלכלי.

   

  העוני מתרחב: 

   

  הסקר נערך על ידי מכון דחף בהזמנת "הפורום לציון היום הבינלאומי למאבק בעוני" בו שותפים תושבים החיים בעוני וארגונים חברתיים. הפורום אף יזם את הפנייה לכנסת שבעקבותיה הוכר יום זה רשמית והוחלט לציינו בכנסת ישראל. הסקר המבוסס על מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל (500 אנשים).

   

  עוד עולה מהסקר: כרבע מהנשאלים (24%) מדווחים כי צמצמו את הוצאותיהם בשנה האחרונה. זאת, לרבות הוצאות יסוד כגון תרופות ומזון. בפורום לציון יום המאבק לעוני טוענים, כי מנתון זה ניתן ללמוד כי בשל המשבר הכלכלי, בקרב אזרחים רבים שוררים תחושת איום וחשש מעוני ועל כן הם בחרו לבצע קיצוץ בהוצאותיהם החל גם על הוצאות יסוד שאינן נחשבות "מותרות".

   

  כ-77% מהציבור קובעים כי האחריות לעוני אינה מוטלת בלעדית על כתפי האנשים העניים. רק כחמישית מהציבור (19%) מטילים את האחריות העיקרית על כתפי האנשים העניים. מזמיני הסקר טוענים, כי הנתונים מלמדים על כך שהתפיסה הרווחת בקרב רוב הציבור היא שלממשלה יש אחריות לסייע לעניים לצאת ממעגל העוני ולצמצם את התופעה.

   

  "זהו פתח לשיח חדש"

  לדברי ד"ר רוני סטריאר, מביה"ס לעבודה סוציאלית בפקולטה למדעי הרווחה ובריאות שבאוניברסיטת חיפה, החבר בפורום לציון יום העוני, "בכינוס פרלמנטרי חסר תקדים, כולי תקווה כי חברי הממשלה וחברי הכנסת יטו אוזן לאנשים החיים בעוני. זהו פתח לשיח חדש, שיתבסס על שותפות המכירה בזכויות האדם שלהם, בצורכיהם ובקשייהם. רק דיאלוג כזה, המביא אותם למרכז, מחד יתרום להעצמת יכולותיהם וליציאתם מן ה"שוליים", ומאידך יחזיר את האימון של הציבור בממשלה ובמדיניותה למען צמצום העוני ובכלל".

   

  הפורום לציון היום הבינלאומי למאבק בעוני פועל בתמיכת הקרן החדשה לישראל וכולל את הארגונים: עמותת סינגור קהילתי, שתיל, הארגון לזכויות הדיור, המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי, החצר הנשית ביפו, שותפות חיפה להתרת שרשרת העוני, מהפך-תגיר, נע"מ - נשים ערביות במרכז ואגף הרווחה של עיריית ירושלים.

   

  יום המאבק בעוני מצויין במשכן הכנסת בסדרה של אירועים ודיונים, כביטוי של הזדהות עם האנשים החיים בעוני בעולם כולו, מתוך מטרה להביא לקידום מדיניות שתצמצם את התופעה והיקפיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים