שתף קטע נבחר

הממשלה: אין דירות? לא כולם צריכים מנהטן

האופוזיציה הגישה אי אמון וטענה להפרת הבטחות בתחום הדיור. השר ארדן השיב: "לא בטוח שכולם צריכים להיות בעלי דירות. אני גר בשכירות. הרבה צעירים רוצים לגור בלב מנהטן ולשלם כמו בפריפריה - יש באשקלון מחירים סבירים". נתניהו האשים: הנדל"ן זה כשל של קדימה

בזמן שחילופי ההאשמות בצמרת נוגעים בעיקר למצב המדיני והמשא-ומתן עם הפלסטינים, עסקו היום (ב') בכנסת בנושא שבוער הרבה יותר לרוב הציבור - מחירי הדירות המאמירים. האופוזיציה הגישה הצעת אי-אמון בנושא "כישלון ממשלת נתניהו במתן מענה למצוקת הדיור של אזרחי ישראל, ובפרט של הזוגות הצעירים". נתניהו עצמו האשים את קודמיו בתפקיד, ודווקא השר ארדן שיגר עקיצה פנימית.

 

"כמה משכורות יידרשו לרכישת דירה? המדד הזה עומד כיום על 118", האשים חבר הכנסת נחמן שי מקדימה. "אלו הן עשר שנות חיים, בתנאי שאתם לא אוכלים, לא שותים, לא נוסעים ולא מתלבשים.

מחירי הדיור בורחים מן השכר הממוצע - אתם מרוויחים יותר, אבל הדירה שלכם הולכת ומתרחקת מכם. זה קורה פה ועכשיו, אצל הממשלה הזאת ותחת אחריותה - ואין פוצה פה".

 

הוא ציטט ממצע הליכוד בעניין הדיור: "רציתם להפעיל את חוק הדיור הציבורי - נאדה. רציתם סיוע לזכאים ששירתו בצה"ל ולרוכשים באזורי עדיפות לאומית - לא. הצעתם הגדלת מענקי שכר דירה לזכאים המתקיימים בתמיכת המוסד לביטוח לאומי - אין. אני יכול עוד להמשיך ולהציג כמה מהחלומות היפים שרקמתם ושהסתיימו בקול דממה דקה". עוד הוא הזכיר ששר השיכון, אריאל אטיאס, הבטיח שהעלייה במחירים תיבלם ברבע הראשון של 2010.

 

שי גם האשים ש"הדיור והדירות הם רק קצה הקרחון, שהקרחון הזה אוטוטו אנחנו עומדים להתנגש בו - דו"ח הביטוח הלאומי שיתפרסם בקרוב יספר את הסיפור העצוב והטראגי של הממשלה הזו. עוד 50 אלף איש ידרדרו בשנה הזו אל העוני. 30 אלף מהם ילדים". האו הזכיר שחברות ישראל ב-OECD תאפשר להשוות את הנתונים בקרוב.

 

"לא ביו"ש, כצל'ה, בסדר"

בישיבת סיעת הליכוד שנערכה ממש לפני הדיון במליאה, עלה נושא מחירי הדיור וראש הממשלה נתניהו אמר: "זו החלטה אומללה של קדימה. שוק הנדל"ן זה כשל. שוק הנדל"ן זו הבעיה המרכזית של הכלכלה הישראלית. אנחנו פועלים כדי לשחרר חסמים". גם שר האוצר יובל שטייניץ האשים את קדימה, וציין כי הממשלה נכנסת לפרויקטים כדי לשחרר קרקעות.

 

במליאה, השיב השר גלעד ארדן בשם הממשלה. "לומר את האמת, היה ראוי ששר השיכון יהיה כאן להשיב. אני לא יודע למה הוא איננו - אבל זה מה שהיה ראוי בדמוקרטיה מתוקנת פיקס". לשי הוא אמר: "זה עדיין זה לא אומר שדבריך נכונים. אמרת הרבה דברים צודקים, זה שמחירי הדירות גבוהים - נכון - אבל אולי זה אומר שהשכר נמוך מדי".


"ההקפאה אכן גרמה לעליית מחירים". השר ארדן (צילום: נועם מושקוביץ)

 

השר ארדן ציין שהוא עצמו מתגורר בשכירות. "זה שהתרגלנו שכולם צריכים להיות בעלים של דירות - האם זה בהכרח הדבר הנכון? לא יודע. גם יקר זו זה עניין של השקפה. אני יכול להגיד לך שבאשקלון יש דירות 4 חדרים לא רעות מ-400 אלף שקל עד 700 אלף שקל. זה מחיר שזוג צעיר יכול למצוא את הסכום, יחד עם משכנתה. יש גם הרבה צעירים במדינה שרוצים לגור בלב מנהטן ולשלם מחירי פריפריה. עדיין אני מסכים עם קיבעתך שהנתון של כמה שנות עבודה צריך לעבוד כדי לרכוש דירה הוא בעייתי ולא עושה צדק חברתי".

 

גם הוא האשים את קדימה: "העם שמע כבר הרבה מומחים - הוא יודע שבכלכלה יש תהליכים. לפעמים אבן שזרק טיפש לבור, אלף חכמים לא מצליחים להוציא אותה. אין לנו את הכישורים לתקן בשנה וחצי את כל מה שקלקלתם. חלק כן - לא הכל".

 

ארדן ציין שמדובר בכשל של עשור שלם. ח"כ יעקב כ"ץ מהאיחוד הלאומי הזכיר את ההקפאה בפועל בירושלים, והשר השיב: "אני מסכים איתך שגם ההקפאה בירושלים מעלה את המחירים.

מצד שני לא שמעתי חד משמעית את עמדת קדימה בעניין ההקפאה. אני קראתי שיו"ר האופוזיציה הופיעה בארה"ב והקהל לא הצליח להבין מה עמדתה בעניין ההקפאה".

 

השר אמר גם שבשנה האחרונה הוכפלה כמות שיווקי הדירות ל-30 אלף, "לא ביו"ש, כצל'ה, בסדר", הוא אמר, "לא מספיק עדיין פי שניים ממה ששווק בתקופת הממשלה הקודמת". הוא חתם בהאשמה מרומזת לנגיד סטנלי פישר: "בנוסף הריבית הנמוכה שעמדה על חצי אחוז, שגם לזה יש יתרונות וחסרונות, זה מושך הרבה מאוד משקיעים לקחת משכנתאות ומגדיל את הביקושים - חלק מהם באופן מלאכותי ולכן נוצרות בעיות. השליטה בתחום המוניטרי של הריבית היא לא בדיוק בידיים של הממשלה, ואני חושב שכולם ערים למאמצים של שר האוצר שהמדיניות בעניין הזה תהיה מתואמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ נחמן שי. "עשר שנות חיים" בדרך לדירה
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו, היום בישיבת הסיעה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים