שתף קטע נבחר

למרות ההבטחות: שיבושים קשים במבחני הרבנות

כ-2,000 אברכים שניגשו למבחני ההסמכה בבנייני האומה בירושלים עוכבו כשעתיים ואז גילו שאין מספיק כיסאות עבורם. ח"כ אורבך שנכח במקום, דורש לכנס את הוועדה לביקורת המדינה: "נפעל בכל הדרכים כדי שהביזיון לא יישנה"

רק בשבוע שעבר הבטיחה הרבנות הראשית רפורמה משמעותית בהליך הסמכת הרבנים, וכבר במבחנה הראשון היא נכשלת: אברכים שניגשו אתמול (ב') למבחני ההסמכה מדווחים על שיבושים קשים ביותר שהיו במהלכם ושגרמו - בין היתר - לעיכוב של כמה שעות קריטיות בלוח הזמנים. הנבחנים טוענים כי לשלל התקלות עלולות להיות השלכות ישירות על תוצאות הבחינה, ובעקבות כך תקיים מועצת הרבנות הראשית דיון דחוף בנושא. ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי), שהיה עד לאירועים, הודיע כי ידרוש ישיבה דחופה בעניין גם בוועדה לביקורת המדינה. 

 

הבעיות החלו כבר בכניסה להיכל הקונגרסים בבנייני האומה, שבו נערך המבחן, בקליטה מסורבלת של כ-2,000 האברכים - עיכוב של שעתיים ביחס ללו"ז המתוכנן. כשנכנסו הנבחנים גילו כי באולמות הבחינה אין מספיק כיסאות ושולחנות עבורם, וגם לא מחברות בחינה, זאת אף שכל אחד מהם נרשם למועד זה ושילם על כך אגרה בסכום של 255 שקלים.  

 

נציגי הרבנות שהיו במקום החלו להתרוצץ שעתיים נוספות בניסיון להשלים את החסר, ובינתיים הציעו לחלק מהנבחנים לגשת במועד חלופי ולקבל החזר על התשלום. משלא נענו, אלתרו עבורם מקומות ישיבה ודפים ריקים והבחינה החלה. כ"פיצוי" ניתנו להם כמה הקלות ונרמז כי גם הרבנים הבודקים את התשובות יביאו בחשבון את הנסיבות שבהן נכתבו. בסופו של דבר הסתיים המבחן בשעה 19:00 – איחור של שלוש שעות מהזמן המתוכנן.  

 

"הייתה אנדרלמוסיה, ממש בלאגן ומריטת עצבים", סיפר ל-ynet ש', אברך כולל שניגש לבחינת הסמכה לרבנות עיר, "לא באנו מבית קפה אלא מלימוד אינטנסיבי של שנים, כל יום כל היום. אתה רק מחכה לרגע שאחרי ובסוף אתה מתחיל את המבחן עם כאב ראש. כולם גמורים ולא יכולים לכתוב". הוא ציין כי הסמכה זו מקבילה לתואר ראשון באקדמיה, וטען כי "שם בחיים לא היו נותנים לדבר כזה לקרות".

  

י', אברך נוסף, הוסיף כי למרות ההתחשבות בנבחנים לאחר מעשה – "שערוריה נשארת שערוריה". עוד אמר כי ההקלה בבחינה ובבדיקת התשובות גורמת לכך שהציבור הרחב ישלם את המחיר על מחדלי הרבנות הראשית, משום שכך ייתכן שאנשים שאינם ראויים לשמש כרבנים יוסמכו לכך.  

 

"מאות מבחנים לא מצאו מקום לשבת"

מי שכאמור היה עד לאירועים הוא ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי), שנענה להזמת מנכ"ל הרבנות הראשית עודד וינר, והגיע לביקור במקום הבחינה. אורבך אמר ל-ynet כי נדהם לגלות את התקלות הרבות במקום, זאת ימים ספורים לאחר שהוועדה לביקורת המדינה סיימה לדון בפנייתו על התנהלות מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות. בישיבה המסכמת, אופטימית במיוחד, שנערכה בשבוע שעבר, הזמין וינר בחגיגיות את חברי הוועדה לבקר בנייני האומה בזמן הבחינה - "מחזה נפלא", כלשונו.  

 

אורבך, מתברר, לא התרשם כך, ופנה בכתב למ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ עתניאל שנלר, ולמנכ"ל הרבנות עצמו: "באתי למקום ונדהמתי. מאות נבחנים לא מצאו מקום לשבת. הבחינה התחילה באיחור של יותר משלוש שעות ובכל שררה אנדרלמוסיה מוחלטת, זאת לאחר הבטחת אנשי הרבנות בפני חברי הועדה כי נעשו שיפורים משמעותיים. קיבלתי אין ספור תלונות במקום הבחינה וגם לאחר מכן. אני מתכוון לפעול בכל הדרכים הפרלמנטריות העומדות לרשותי כדי שהביזיון לא יישנה".

  

מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר, אמר ל-ynet בתגובה כי אכן אירעו שורה של תקלות חמורות שאין להן מקום, אך הוסיף כי במוסד שבניהולו כבר בודקים את העניין ומסיקים מסקנות לעתיד. הוא הסביר כי מספר הנבחנים בפועל קטן תמיד בכ-15% ממספר הנרשמים לבחינה, ומשיקולים כלכליים מזמינה הרבנות מבנייני האומה אולמות ומקומות ישיבה על פי הערכתה את מספר המשתתפים. הפעם, אמר, הוא היה גבוה מהרגיל.  

 

וינר טען עוד כי גם הנהלת המקום אחראית לחלק מהתקלות, למשל בכך שלא סיפקה את מספר המקומות העודפים שנדרשה לשריין למקרה הצורך. בעניין החוסר במחברות הבחינה לקח מנכ"ל הרבנות אחריות מלאה על התקלה ואמר כי הנושא ייבדק במחלקת הבחינות וההסמכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
אילוסטרציה
צילום: חיים צח
"אנדרלמוסיה מוחלטת". אורבך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים