שתף קטע נבחר

רפורמה בפרסום תוצאות מבחן ההסמכה לרבנות

בדיון בכנסת, הודיעה הרבנות על נהלים חדשים בתחום מבחני ההסמכה: התוצאות יימסרו לנבחנים לרבנות בתוך 90 יום ולדיינים - בתוך ארבעה חודשים

הרבנות הראשית הודיעה כי תגביל את זמן בדיקת מבחני ההסמכה לרבנות, זאת במטרה לצמצם משמעותית את זמן ההמתנה של הנבחנים ממועד הבחינה ועד לקבלת הציונים. נציגי הרבנות דיווחו על כל לחברי הוועדה לביקורת המדינה שדנה הבוקר (ד') בסוגיה והציגו בפניהם נהלים חדשים שגובשו באחרונה במטרה לתקן ליקויים שנתגלעו בתחום מבחני הסמכת הרבנים.

 

הדיון – שני במספר בנושא זה - התקיים לבקשת חברי הכנסת אורי אורבך (הבית היהודי) ויעקב כץ (האיחוד הלאומי), זאת בעקבות כמה מקרים בהם המתינו הנבחנים פרקי זמן ארוכים במיוחד מיום הבחינה ועד לפרסום התוצאות – לעיתים כשנתיים. לטענתם, הדבר משבש את תכנון המשך הלימודים והעבודה עבור תלמידי ישיבה אלו שאינם יודעים האם הצליחו במבחן או שעליהם לגשת אליו שוב. יצויין כי היקף ורמת לימודי הרבנות דומים למסלול האקדמי. תעודת ההסכמה אף מוכרת כמקבילה לתואר ראשון ולימודי הדיינות הם כדוקטורט.

 

הנהלים שהציג מנכ"ל הרבנות עודד וינר בישיבה מחייבים את מחלקת הבחינות וההסמכה לפרסם את ציוני הנבחנים לרבנות בתוך 90 יום. ואת אלה של הדיינות בפרק זמן של עד 120 יום. כן צויין כי התוצאות יתפרסמו גם באתר האינטרנט של הרבנות הראשית – דבר שלא היה קיים עד היום.

 

נושא נוסף שעלה לדיון הוא מתן אפשרות ערעור לנבחנים שרוצים בכך. לשאלת מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) בעניין אמר וינר כי אנשי הרבנות בחנו את הנושא בין היתר בהתייעצות עם בוחנים ממוסדות האקדמיה וועדה מיוחדת שהוקמה לצורך כך תכריע בסוגיה. הוא ציין כי מנגנון בדיקת המבחנים הוא קפדני

ומורכב במיוחד וכך מונע טעויות בציונים ולכן אין לדעתו מקום למתן זכות ערעור.

 

מנכ"ל הרבנות הביע חשש כי כל נבחן שאינו מסופק מהתוצאות יבקש לערער עליהן והדבר יקשה על המערך. הוא אמר כי אחת ההצעות שעומדות על הפרק קובעת שהערעור יהיה כרוך בתשלום אגרה. הצעה נוספת העלה הרב אוריאל גנזל מארגון צהר, המנהל את מיזם הייעוץ לח"כים "צהר לחקיקה".

 

הוא קרא לרבנות לפרסם באתר האינטרנט או באמצעים אחרים את התשובות הנכונות לשאלות שבמבחן כדי שהתלמידים יוכלו לבדוק היכן טעו והאם כדאי להם לערער.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים