שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

נתניהו על קבר רבין: העם לא מחולק כמו בעבר

בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין, אמר ראש הממשלה: "יש פה הרבה פחות צעקות, הרבה פחות איבה. אנו יותר מקשיבים זה לזה, העמדות מתקרבות". הנשיא פרס ביקש ממנו: "לא להתייאש במשא ומתן". דליה רבין: "ערב יום השנה גל של הכחשה והסתה פורץ ממקומות אפלים"

נשיא המדינה, ראש הממשלה, בני משפחת רבין ואנשי ציבור נוספים השתתפו בצהריים (יום ד') בטקס המרכזי לציון יום הזיכרון הממלכתי לראש ממשלת ישראל, יצחק רבין ז"ל, שנערך בהר-הרצל שבירושלים. הבן יובל רבין אמר קדיש על אביו וחזן צבאי הקריא את תפילת "אל מלא רחמים". פרס ונתניהו הזכירו בנאומיהם את מורשת רבין ובתו דליה דיברה על ההסתה הנמשכת. 

 

15 שנה לרצח רבין - כתבות אחרונות ב-ynet

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בנאומו לפילוג בעם ואמר כי חל שינוי לטובה. "אנחנו כבר לא מחולקים היום לשני מחנות מקוטבים

 כל כך, שכל אחד משוכנע שבידו כל הצדק וכל האמת ושזולתו עומד להחריב את המדינה ולהמיט עליה אסון".

 

בהמשך נאומו הוא הסביר למה הפערים בין המחנות הצטמצמו: "יש פה הרבה פחות צעקות, הרבה פחות איבה. אנו יותר מקשיבים זה לזה. העמדות מתקרבות זו לזו. הפערים מצטמצמים. חלק אחד של העם הכיר בכך שאי אפשר לאורך ימים להתקיים ללא הסדר מדיני וללא פשרות, ואילו חלק אחר מבין היום שלא רק הוא מבקש שלום, אלא הוא למד לדעת שישראל איננה עומדת על סף חזון אחרית הימים, שלא הכל בידינו".

 

נתניהו אמר כי בהסכם שלום צריכים להיות גם סידורי ביטחון: "רוב אזרחי ישראל מבינים היום טוב יותר, כך אני מאמין, שגם לכשיושג הסכם שלום, תצטרך ישראל להמשיך לשמור מכל משמר על נכסי הביטחון שלה כי הביטחון מקיים את השלום וערעור הביטחון מפורר אותו. על כל אלה אני מאמין יש הסכמה רחבה יותר כפי שישנה הסכמה רחבה על תכלית קיומנו כאן שגם אתה, יצחק רבין, הטבת להגדיר". 

 

ראש הממשלה דיבר על ישראל יהודית ודמוקרטית והזכיר דברים שאמר רבין, לפני הירצחו. "בנאומך האחרון שנשאת בכנסת אמרת 'אנו שואפים להגיע בראש ובראשונה לכינונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. בעת ובעונה אחת אנו גם מבטיחים שאזרחי ישראל הלא יהודים ייהנו ממלוא הזכויות האישיות, הדתיות והאזרחיות ככל אזרחי ישראל'. יהדות וגזענות, אמרת, נוגדות זו את זו. אנו משוכנעים שמדינה דו לאומית לא תוכל למלא את ייעודה הלאומי של מדינת ישראל, שהיא מדינת היהודים. זוהי תפיסת היסוד שהנחתה את יצחק רבין. מדינת ישראל שממלאת את ייעודה היהודי והדמוקרטי וחיה בשלום וביטחון עם כל שכניה ובראשם שכניה הפלסטינים ואני סבור ששאיפה זו מאחדת היום את רוב רובו של העם ואני מאמין שבכוחות משותפים נוכל גם לממשה".

 

"לפתור חילוקי דעות בדרך דמוקרטית"

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר בנאומו בטקס כי למרות חילוקי הדעות בעם בנושא השלום, יש להתמודד עמם בדרך דמוקרטית. "אני פונה לכולנו להתמודד עם חילוקי הדעות הללו בדרך דמוקרטית כדי ליצור אפשרות למען שלום".

 

בהתייחסו למשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, אמר הנשיא כי "אין הכרח שהשלום יפלג. ישנה אפשרות שהשלום יאחד את העם. אינני מזלזל בקשיים הניצבים בפני כולנו, אך אין זו סיבה להרפות מאמץ. אני משוכנע שהעם כולו רוצה שלום. אני משוכנע שההכרעה למען השלום אפשרית".

 

פרס סיפר על מאמציו יחד עם רבין להשיג שלום עם הפלסטינים: "יצרנו מצב שבו לחיצת יד עדיפה על לחיצה על ההדק". הוא אמר כי תמצית מורשתו של רבין היא "לפתוח גם בתנאים קשים משא ומתן. גם אם הוא חלקי. לא להרפות במאמצי השלום גם במצבים קשים. במלחמה - להיות קשוח כברזל. בשלום - להיות יצירתי כראוי. בהשתפרות המצב לא להיתפס לשביעות רצון עצמית. לפעול כדי שניצחון צבאי יהיה להישג מדיני. בשעת משא ומתן, גם אם היריב אינו מקבל דעתך, אין לומר נואש".

 

"רבין העדיף להצטער ולתקן"

הנשיא פרס הוסיף כי יצחק רבין הוריש רוח חדשה לעם לאחר שנרצח על ידי בן בליעל שהתכוון לרצוח רוחו של עם. "לא נשכח שנרצחת ולא נשכח את אשר הורשת", אמר פרס. "היתה לך תכונת מנהיגות שכה נדרשת ממי שמוליך עם: לא להביט אחורה בזעם. לצפות קדימה באמונה. זכית באמון העם. אמון החוצה קווים. אמון המדלג על מחיצות. אמון החוצה גבולות. אמון המגשר בין דורות. באישיותך חברו יחד הביישנות והבוטות. שנינות דברייך וחריפות שכלך השלימו זו את זו".

 

ליד קברו של יצחק רבין ורעייתו לאה, אמר עוד פרס: "הוא עשה גם שגיאות, ולא ניסה לטאטא אותן מתחת לשטיח. הוא העדיף להצטער ולתקן, במקום להתחרט ולהתגונן. הוא לא המתיק מצבים. הוא ידע שהעימות כרוך בסכנות כבדות. יצחק האמין שמצב הביטחון הוא כמצב האומה. אי אפשר להכריע צבאית ללא בדיקת הסך-הכול הלאומי".

 

דליה רבין, בתו של ראש הממשלה לשעבר, אמרה כי עדיין נשמעים קולות קונספירציה על הרצח: "15 שנים זה בלתי נתפס. זה פרק, חולייה בהיסטוריה. נקודת זמן למחשבות, סיכומים ומסקנות וכמו בכל שנה עד כה, בהתקרב שבוע האבל, בתזמון מדויק ושטני, מתחיל מחול השדים. נשמעים הצלילים הצורמים. גל של הכחשה והסתה פורץ ממקומות אפלים ומנסים להסיט את הדיון האמיתי והכואב לדרכים צדדיות, מעוותים ומשכיחים ויש כותרות ויש על מה לדבר. ואז אנחנו יודעים כי לא תם המסע הארוך אליו יצאנו שלא ברצוננו באותו לילה נורא, והדרך עודנה רבה ולא קלה היא דרכנו". בתום הטקס הונחו זרים על קברם של יצחק ולאה רבין. 

  

לאחר הטקס תקיים הכנסת ישיבת מליאה מיוחדת לזכרו של רבין. בין הנואמים: ראש הממשלה, שר הביטחון אהוד ברק, יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני. בשעה 20:00 יתקיים טקס בכיכר ציון בירושלים, בהשתתפות שרים וחברי כנסת.

 

אירועי הזיכרון ליום השנה ה-15 לרצח רבין נפתחו אמש בבית הנשיא בטקס הדלקת "נר יצחק".

 הנשיא שמעון פרס דיבר על הידידות וגם על המחלוקת עם האיש שהכיר יותר מ-50 שנה. הוא סיפר על העצרת ב-4 בנובמבר 1995 ותיאר כיצד ראה את גופתו של רבין בבית החולים איכילוב.

 

בתל-אביב התכנסו אלפי צעירים וצעירות בכיכר רבין לעצרת הזיכרון השנתית של תנועת הצופים. הרב מאיר ישראל לאו אמר בתחילת האירוע: "שלושת הכדורים שרצחו את יצחק רבין בגבו בכיכר הזאת לא רצחו רק מנהיג, לוחם, ורע. הם לא רק פגעו בדמוקרטיה הישראלית. מאיימים הם הכדורים הללו על עצם קיומו של עם והמשך קיומה של האנושות".

 

הטקס הועבר בשידור חי ב-ynet
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. פערים הצטמצמו
צילום: ערוץ 1
פרס. אין הכרח שהשלום יפלג
צילום: הערוץ הראשון
דליה רבין. ערב הרצח מתחיל מחול השדים
צילום: ערוץ 1
לזכרו. יצחק רבין ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים