שתף קטע נבחר

"בדיקת הגיור הצה"לי - ניתוק של הרבנות מהעם"

החלטת הרבנות הראשית להקים ועדה שתבדוק את מערך הגיור הצה"לי זוכה לביקורת מכל הכיוונים. החרדים: "זה נועד למרוח את הזמן". גופים ליברליים: "הרבנות התרחקה מהלב הפועם של החברה הישראלית"

גורמי גיור חרדים קוראים להקפיא לאלתר את פעילות מערך הגיור הצבאי, זאת בעקבות החלטת הרבנות הראשית להקים ועדה שתבחן את תפקודו. הרב נחום אייזנשטיין, איש ועד הרבנים העולמי לענייני גיור המקורב לרב יוסף שלום אלישיב, אמר ל-ynet כי הצורך שראתה הרבנות לבדוק את הנושא מלמד כי נמצאו פגמים לכאורה בנורמות הגיור בצבא, ולפיכך יש לעוצרו עד שהוועדה תגיש את מסקנותיה.

 

לדברי אייזנשטיין, הרב הראשי שלמה עמאר בורח מקבלת החלטה עקרונית על תוקפם של הגיורים, ולטענתו הקמת הוועדה נועדה לשם מריחת זמן. "הקציבו לה ארבעה חודשי עבודה אבל בטח יאריכו לה את זה עוד ועוד, ואז כבר יהיו רבנים ראשיים אחרים", אמר, "צריך פשוט לקבוע שהגיורים שם לא שווים כלום".

 

אבל עיקר הביקורת על החלטת הרבנות נשמעת דווקא מהאגף הליברלי יותר. סיעת ישראל ביתנו קראה לבטל את סמכויות הרבנות הראשית בנושאים אלו ולפזר את המועצה. בהודעת הסיעה נכתב כי עצם קיום הוועדה הוא "שערורייה ובושה לרבנות הראשית בישראל, למערך הגיור הצבאי ולמדינת ישראל". בסיעה אמרו כי במשך שנים רבות פועל בצה"ל מערך גיור ותמיד הוכרו גיוריו באופן מלא, ולכן הרבנות כלל לא הייתה צריכה לדון בנושא.

 

מארגון רבני צהר נמסר בעקבות ההחלטה כי היא גורמת לאלפי יהודים כשרים כדת וכדין סבל ומתח רב עד שידעו מה מצבם החוקי והדתי: "הדבר עומדת בסתירה לציווי בתורתנו הקדושה לא לצער את הגר. מהלך זה יגרום לנדבך נוסף בניתוקה של הרבנות הראשית מהציבור ויגרום לגופים אלטרנטיביים ורפורמים להיכנס לציבוריות הישראלית במקומה".

 

גם ח"כ אורי אורבך התייחס להחלטה ואמר כי "כבודם של גרי הצדק שהתגיירו כהלכה בצה"ל חשוב מכבודה של הרבנות הראשית. לא ייתכן שכמה רבנים ליטאים-חרדים יהלכו אימים על כל מערך הגיור בישראל".

 

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, אמר: "הרבנות הראשית ממשיכה בהתעללות בחיילי צה"ל המתגיירים. חוסר נכונותה של מועצת הרבנות להסיר את החשד מעל הגיורים בצה"ל מוכיח פעם נוספת כי הרעיון להעניק לרבנות מונופול בתחום הגיור, באמצעות חוק רותם ממפלגת ישראל ביתנו, הוא לא פחות מרעיון הזוי ומסוכן".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית (קונסרבטיבית), עו"ד יזהר הס, אמר כי "ההחלטה המגמגמת והמביישת של הרבנות הראשית מוכיחה שוב עד כמה היא הרחיקה עצמה מהלב הפועם של החברה הישראלית.

ההשתלטות העוינת של הממסד החרדי על הרבנות הראשית מלמדת כי תם תפקידה ההיסטורי. זה הזמן לפתרונות יצירתיים שיחברו את חלקיו של העם היהודי, בארץ ובתפוצות".

 

גם מייסד מכון עתים, הרב ד"ר שאול פרבר, הצטרף למבקרים: "אנו מאוכזבים מהחלטת מועצת הרבנות הראשית ומצפים ממנה לפעול באופן ממלכתי ולא להיכנע ללחצים המופעלים על ידי עסקנים, שמטעים את בכירי הרבנים החרדים. כל גיורי צה"ל נעשים עם קבלת מצוות מלאה ועומדים בכל הקריטריונים ההלכתיים הנדרשים. עסקנים אילו רואים עצמם כמחמירים אך למעשה עוברים על הלכות מפורשות בנושא עינוי הגר. על הרבנות הראשית לצאת עם באמירה ברורה וחד משמעית המסירה כל צל של ספק בתוקף הגיורים בצה"ל, ולא להקים ועדות בדיקה שימשיכו את מסכת ההתעללות בגרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיור בצה"ל. מוטל בספק?
"מהלכים אימים". אורבך
צילום: תומר ברזידה
מומלצים