שתף קטע נבחר

הצהרת הנאמנות של יו"ר צעירי העבודה

אחרי שכשל ניסיונו של סגן יו"ר המשמרת הצעירה במפלגת העבודה להדיח את יושבת הראש על רקע התנגדותה לתיקון לחוק האזרחות, הוא נאלץ לחתום על "הצהרת נאמנות" משלו

בשעה שהמאבקים בצמרת מפלגת העבודה מגיעים לשיאים חדשים, גם צעירי המפלגה מתפלשים בבוץ הפוליטי. כחמישה חודשים בלבד לאחר שנכנסו לתפקידם, יחסיהם של יו"ר המשמרת הצעירה, מיכל בירן, וסגנה אורי ורטמן, עלו על שרטון. אחרי שניסה להדיח את בירן בעקבות ויכוח חריף על התיקון השנוי במחלוקת לחוק האזרחות, נאלץ ורטמן לחתום על "הצהרת נאמנות" משלו ליושבת הראש.

 

לאחר שגילתה את המזימה להדיח אותה, שיגרה בירן - לשעבר היועצת של ח"כ שלי יחימוביץ' - מכתב חריף לחברי המשמרת. "בחלוף זמן קצר התגלו בינינו פערים אידיאולוגיים בלתי ניתנים לגישור", כתבה, "כך למשל, דרש אורי כי נתמוך ב'חוק הנאמנות' של ליברמן. זאת על אף שברור לכולנו, בכל שדרות המפלגה, שזה חוק שחלה עלינו חובה מוסרית להתנגד לו".

 

"הקש ששבר את גב הגמל", כתבה בירן, "היה כאשר התברר לי לתדהמתי שסגן יו"ר המשמרת חותר תחתי, אך חודשים ספורים לאחר בחירתי. המהלך כלל איומים בהדחת בעלי תפקידים שונים, אנשי אמוני, שנבחרו פה אחד על ידי חברי לשכת המשמרת. על אף כל האמירות נגד פילוג, נתקלתי במצב בו אורי 'יורה לתוך הטנק'".

 

לאחר מאמצים רבים, הצליחו צעירי העבודה לפייס את שני הניצים והוסכם על הפסקת אש. אולם האיש שרקם מזימת הדחה בגלל חילוקי דעות על הצהרת הנאמנות, נדרש עתה לחתום על מסמך עקרונות, בו הוא מצהיר על נאמנותו ליו"ר המשמרת שבהדחתה חשק.

 

מלבד ורטמן נאלצו בעלי תפקידים נוספים במשמרת הצעירה לחתום על המסמך, המעניק זכות וטו בלעדית לבירן, ומבטיח שמי שינסה שוב ליזום הפיכה - יודח.

 

"מוסכם על כל הצדדים כי יו"ר המשמרת הצעירה הנבחרת הינה מיכל בירן, ועל כן היא גם מנהיגת המשמרת, כל נושא מהותי הנוגע למסגרת תפקודו של כל אחד מבעלי התפקידים חייב שיעבור את אישורה", נכתב במסמך.

 

כל חשש להפיכה דמוקרטית הופרך בסעיף הווטו: "מקובל בזאת על כל בעלי התפקידים כי ליו"ר המשמרת (ורק לה) קיימת זכות הווטו בכל נושא, במידה שחמישה מבעלי התפקידים יתנגדו עקרונית לנושא מסוים ויודיעו על כך ליו"ר המשמרת בעל פה או בכתב, תביא יו"ר המשמרת את הנושא להצבעת לשכה".

 

על פי הסכם העבודה החדש של צעירי העבודה, איש מהם אינו רשאי לפעול להדחת חברו בכל

צורה שהיא: "מקובל על כל בעלי התפקידים כי במידה שתעשה כל פעולה המהווה הפרה של סעיף זה, יפעלו שאר בעלי התפקידים להדחתו המיידית".

 

מהמשמרת הצעירה נמסר בתגובה כי "לשמחתנו, ובניגוד גמור למקובל במערכת הפוליטית, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה הצליחה בשבועות האחרונים לאחד סביבה את כל צעירי המפלגה. בהנהגת המשמרת נמצאים כיום לראשונה נציגים של כל הקבוצות הפעילות של צעירי המפלגה. מאז תחילת הקדנציה לפני כמספר חודשים מתקיימות במשמרת נורמות דמוקרטיות שלא נראו במוסדות המפלגה זמן רב, כגון: הקמת ועדות שקופות ופתוחות, הליכים מתקדמים לבחירות ארציות למוסדות, סמינרים אידיאולוגיים ועוד".

 

אורי ורטמן מסר בתגובה: "מעולם לא ניסיתי להדיח את מיכל בירן. הסיבה שחתמנו על הסכם פשרה הייתה כי למיכל בירן לא היה את הרוב הדרוש להדיח אותי, ועל כן הסכמנו לחתום איתה על הסכם פשרה שהתחייבה בו לעבוד יחד. מיכל בירן הבינה שאם היא לא מצליחה להדיח אותי, היא מאבדת את ראשות המשמרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מורה דרך?
צילום: עופר עמרם
מומלצים