שתף קטע נבחר

זעם על חוק האזרחות: "ישראל הופכת לפשיסטית"

חנה מרון קראה את מגילת העצמאות ומיד לאחר מכן תקפו אמנים ואנשי רוח את התיקון בחוק האזרחות, שאישרה הממשלה. הסופר יורם קניוק התריע: "אם לא ניקח את הדברים בידיים, אנחנו צפויים לכיליון". פרופ' אזרחי הזהיר שישראל תהפוך לאיראן

זמן קצר לאחר שהממשלה אישרה ברוב גדול לאשר את התיקון לחוק האזרחות, התקיימה אחר-הצהריים (יום א') בתל-אביב עצרת בה תקפו אנשי רוח ואמנים נגד החוק. הם קראו את מגילת העצמאות והזהירו שישראל הופכת למדינה פשיסטית.


ההפגנה בתל אביב. יילחמו ברחובות כמו באיראן? (צילום: עידו ארז)

 

השחקנית חנה מרון פתחה את האירוע, שנערך ברחבת מוזיאון תל-אביב הישן, בקריאה של מגילת

 העצמאות. "אני כבר זקנה ועברתי הרבה עצרות כאלו שזה מצחיק", היא אמרה. "בואו נקיים את הדבר הזה. זה יפה. זו דמוקרטיה".

 

פרופ' ירון אזרחי אמר בעצרת: "ישראל מידרדרת מחזון של מדינה דמוקרטית למדינה פשיסטית. או שילדינו יעזבו את המקום הנורא הזה, או שיהיו בבתי סוהר או שיילחמו ברחובות כמו באיראן".

 

הוא הוסיף, כי "קל מאוד להסית עם כמו העם שלנו, שחרד לביטחונו ולא בטוח בזהותו האזרחית. בשום מדינה בעולם אין שבועת  נאמנות למדינה, אלא למדינה נייטרלית. שאלי ישי יישבע שהוא מוכן לקבל את בית המשפט העליון לפני שיבקש שנישבע אמונים למדינה יהודית".


חנה מרון. "עברתי הרבה עצרות כאלו שזה מצחיק" (צילום: עידו ארז)

 

הסופר יורם קניוק תקף בעצרת את שר הפנים. "אלי ישי צפצף על 350 אלף איש שחתמו על עצומה נגד שעון החורף". הוא הזהיר: "אם לא ניקח את הדברים בידיים, אנחנו צפויים לכיליון". קניוק נעמד ליד פסלו של מאיר דיזינגוף ברחבה מול מוזיאון ארץ ישראל ואמר: "דיזינגוף היה מתפלץ אילו היה רואה מה קורה במדינה שהקמנו. צריך להתמרד נגד החוקים האלה. שישי לא ישלח את הקלגסים נגד אשתי ובנותיי".


יורם קניוק בהפגנה. "צריך להתמרד נגד החוקים" (צילום: עידו ארז)

 

פרופ' גבי סולומון אמר כי "כאן אנחנו קוברים את מגילת העצמאות".

הוא הוסיף בציניות: "הרעיון של היודנריין (אזור בלי יהודים), סליחה ערב-ריין, לא חדש. אף אחד לא אומר את זה, אז אני אגיד את זה. לאפליית הערבים יש מקור - הם הרי גייס חמישי שיתקעו לנו סכין. זה שלא עשו את זה במשך 62 שנים לא חשוב".

 

גם הסופר ספי רכלבסקי ציין כי "כל עוולות המין האנושי החלו בהריסת העקרונות הקונספטואליים", והפסל דני קרוון הוסיף כי "אני מתבייש שמיצג שלי מוצג בכנסת". הוא הזכיר שאחד ממיצגיו על זכויות אדם מופיע היום בנירנברג ואמר כי בקצב הזה נצטרך לעשות דברים כאלה גם בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כאן קוברים את מגילת העצמאות". ההפגנה, היום
צילוםף עידו ארז
מומלצים