שתף קטע נבחר

ה"קומבינה" בעבודה: "פואד דפק את ברק בכנס"

מקורביו של שר הביטחון טענו כי בן אליעזר הפר סיכום מוקדם - מינוי מזכ"ל תמורת הימנעות מביקורת על ברק. "אנשים שכחו את ערך החברות והחליטו להרוג אחד את השני", האשים ויצמן שירי. גורמים במפלגה סבורים: גם עיני מעורב ושותף בקומבינה

היחסים בצמרת מפלגת העבודה הופכים לטלנובלה שהולכת ומסתבכת: זמן קצר לאחר תום כינוס הפעילים אמש (ד'), שערך השר בנימין בן אליעזר בכפר המכבייה, הביעו מקורביו של יו"ר העבודה, אהוד ברק, זעם רב וטענו כי בן אליעזר הפר בנאומו סיכום מוקדם שהושג עימו שנועד לשמור על השקט התעשייתי במפלגה. איש סודו של ברק, ויצמן שירי, אמר אחרי האירוע כי "אנשים במפלגה הזו איבדו את ערך חברות והחליטו להרוג אחד את השני".

 

ל-ynet נודע כי על פי הסיכום, תמורת מינויו של חיליק בר למזכ"ל המפלגה לפני שבועיים, בעלות שכר חודשית גבוהה, אמור בן אליעזר להתנגד לכל מהלך שמטרתו לקצר את כהונתו של ברק כיו"ר, ולהימנע מלמתוח ביקורת על מנהיגותו של ברק. או במילים אחרות - מזכ"ל תמורת שקט.

 

כמו כן, נדרש בן אליעזר להתנגד ליוזמה להקדים את הפריימריס או לכנס את מוסדות המפלגה, סיכום בו עמד אמש בכינוס. באירוע נכחו, מלבד פעיליו של שר התמ"ת, גם יועציו ומקורביו של ברק, ובראשם ויצמן שירי, שבאו לוודא כי בן אליעזר עומד בסיכום המוקדם, אך יצאו המומים מן האירוע. את הכנס הינחה מזכ"ל המפלגה בר, המקורב לבן אליעזר.

 

ויצמן שירי הכועס אמר בתום כנס הפעילים כי היה זה מעשה צבוע. "עצוב שאין במפלגה הזו אדם אחד מאלה שמותחים ביקורת על ברק שלוקח גרם של אחריות למצבה של המפלגה", תקף מקורבו של ברק, שכינה את אותם אנשים "שקרנים".

 

המפלגה שילמה על חלק מהוצאות הכנס

אמש נודע גם כי המפלגה נשאה בחלק מהוצאות הכינוס הפוליטי של בן אליעזר, ועובדי המנגנון השתתפו בהכנתו. בכירים בעבודה זעמו ואמרו כי "פואד דפק את ברק בנאום שלו, למרות שהוא שילם לו על הכנס. אף חבר כנסת אחר לא מקבל מימון לאירועים שלו". בלשכת בן אליעזר אמרו כי ההוצאות חולקו חצי-חצי, וכי המפלגה מממנת כינוסים עבור שריה. גם דובר העבודה אישר כי המפלגה מימנה את הכינוס, אך טען כי היא מממנת כנסים של כל חברי הסיעה עם חברי המפלגה.

 

בן אליעזר הצליח להרגיז אמש גם את השר יצחק הרצוג. הוא אמר בנאומו כי אינו תומך באף אחד מן המועמדים לראשות המפלגה, וכי יפעל לרענן את השורות ולהביא מועמד חיצוני. הוא גם הביע התנגדות ליוזמת הרצוג להחתים חברי ועידה, בדרישה לשנות את חוקת המפלגה ולקבוע מועד לפריימריס. בהודעתו אמר הרצוג כי "טוב שפואד מבין שצריך להציל את המפלגה ולשקם אותה. אני מציע לו להצטרף ליוזמה להקדמת הבחירות ליו"ר. אין צורך במשיח מבחוץ. יש כוחות איכותיים מתוך המפלגה שיכולים לשקם ולהציל אותה".

 

דבריו של בן אליעזר בכינוס הבהירו דבר אחד - הוא אמנם לא רוצה להתמודד על ראשות העבודה, אך לא פוסל את האפשרות לעמוד בראשה באופן זמני. הוא אומנם הכריז כי אינו מעוניין בתפקיד היו"ר הזמני, אך לא הוציא מכלל אפשרות את קבלת התפקיד אם יתבקש לעשות כן. הפעילים שעלו לדבר קראו, בזה אחר זה, וכפי שפורסם שלשום ב-ynet, למנות את בן אליעזר ליו"ר, ו"לתת לו את המושכות כדי שיוביל אותנו".

 

"יש פה קומבינה גדולה מאוד, שכנראה גם עופר עיני מעורב בה ושותף לה", אמרו גורמים בעבודה והתייחסו לדברים החריגים של יו"ר ההסתדרות, שכינה את ברק "אהבל" בעקבות פרשת הפיליפינית. "פואד תקף את ברק מצד אחד, עיני מצד שני ושניהם הבהירו כי שום דבר לא יקרה בלעדיהם ובלי תיאום איתם. כשפואד אמר שהוא לא תומך באף אחד, הוא פתח לכולם את הדלת ואמר להם - אתם צריכים לעבור דרכי ולבקש את עזרתי. עכשיו כולם יצטרכו אותו".

 

מקורבים לברק ציינו כי למרות שלא שיבח את שר הביטחון, ואף הביע אי אמון במנהיגותו, "בן אליעזר נתן לברק בדיוק את מה שהוא זקוק לו עכשיו - זמן ושקט. ברגע שהיוזמה להקדים את הפריימריס נדחית בכמה חודשים, ברק יוכל לנסות לשקם את מעמדו. הוא צריך את הזמן הזה מבחינה פוליטית, שכן החודשים הקרובים יהיו קריטיים מבחינת התהליך המדיני ומבחינת שאלת הישארותה של העבודה בממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן אליעזר. המפלגה מימנה
צילום: עופר עמרם
ברק. מאוגף
צילום: אבי פרץ
עיני. גם הוא שותף?
צילום: עופר עמרם
מומלצים