שתף קטע נבחר

חברי לוחמי הגטאות יקבלו חצי מיליארד שקל

אסיפת הקיבוץ, הנחשב לאחד העשירים בארץ, אישרה את מכירת כל מניות מפעל טבעול לאסם, תמורת 500 מיליון שקל. רוב הסכום יתחלק בין 230 חברי הקיבוץ לפי מפתח של 30 אלף שקל לשנת חברות. החבר הוותיק ביותר יקבל 1.2 מיליון שקל

חברי קיבוץ לוחמי הגטאות, בעלת טבעול, אישרו באסיפת קיבוץ בשבוע שעבר מכירת 42% ממניות החברה - תמורת 500 מיליון שקל - לידי אסם נסטלה. בכך ייפרד הקיבוץ, הנחשב לאחד העשירים בארץ, באופן סופי מהמפעל. בשבוע הבא אמור גם דירקטוריון אסם לאשר את הרכישה האחרונה.

 

 

לוחמי הגטאות מכר בעבר 58% ממניותיו בטבעול לידי אסם עבור עשרות מיליוני שקל. אסם מקדימה בכך את רכישת טבעול, שמתבצעת כעת לפי שווי 1.12 מיליארד שקל, לפני המועד שתוכנן מראש (שנת 2013) על פי הסכמי העבר.

 

המכירה האחרונה הייתה בשנת 2005 כאשר אסם רכשה מנה של 7% מהמניות תמורת 70 מיליון שקל. אסם הציעה לקיבוץ לקנות את המניות לפי נוסחה, שבה שווי החברה יהיה הרווח הנקי הממוצע של טבעול כפול 22, מכפיל גבוה במיוחד בענף המזון.

 

התמורה בעסקה הנוכחית לא תהיה מיידית אלא תשולם לקיבוץ על ידי אסם בשלוש מנות במהלך שלוש השנים הקרובות. הסכום נטו שייוותר לקיבוץ לחלוקה, לאחר תשלום מסים, מוערך בכ-350 מיליון שקל.

 

ממתווה העסקה כפי שהוצג בפני החברים עולה כי הרוב יועבר לידי 230 החברים לפי מפתח של 30 אלף שקל לשנת חברות. לפיכך החבר הוותיק ביותר (40 שנה חבר הקיבוץ) יקבל 1.2 מיליון שקל.

 

בלוחמי הגטאות לא שכחו את השכירים הוותיקים בקיבוץ, שמועסקים בענפים השונים. להם הוקצה בונוס כולל של חצי מיליון שקל, שיחולק ביניהם. שכירי מפעל טבעול, 100 במספר שאינם חברי הקיבוץ, יתחלקו בבונוס בסך מיליון שקל.

 

בנוסף, כ-40 מיליון שקל מסך המכירה יוקצו לקרן לעזרה הדדית ולשימור הקהילה, שתבטיח מתן ערבות הדדית לחברים לשנים הבאות. 27 מיליון שקל יושקעו בשדרוג תשתיות הקיבוץ (חשמל, מים, תקשורת, כבישים, מדרכות וביוב) ו-10 מיליון שקל נוספים מיועדים לקרן שתוקם על שם מייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות וחזי שלח ז"ל, שהיה היו"ר הראשון של מועצת המנהלים בקיבוץ.

 

הקרן תפעל לשימור ופיתוח מוזיאון לוחמי הגטאות. הקיבוץ, שאחד מחבריו היה הצייר משה קופפרמן, מחזיק באוסף ציורי האמן שמוערך ב-10 מיליון דולר. יתרת הכסף מהמכירה, כ-30 מיליון שקל, תיועד לפיתוח עסקים חדשים. הקיבוץ בוחן אף השקעה בהקמת כפר נופש וספא מפואר.

 

הקיבוץ כולל 240 חברים בלבד, ונהנה מהכנסות נוספות, בהן הפעלת מטמנה לפסולת בניין, רפת ענקית, בית הארחה, בריכות דגים ועוד. רכישת טבעול כוללת גם את צבר, מפעל הסלטים שמוחזק על ידי טבעול, ואת הפעילות בחו"ל הכוללת את מפעל טבעול בצ'כיה וחברה בת בשוודיה.

 

לוחמי הגטאות הוא קיבוץ מופרט חלק ניכר מחבריו כבר שידרג, בכספים שקיבלו ממכירות העבר של המניות, את מגוריו ותנאי מחייתו כך שלא נדיר למצוא בקיבוץ גם וילות שנבנו על בסיסי יחידות הדיור המקוריות. לחברים מובטחת פנסיה בגובה 6,000 שקל לחודש. בתוספת דמי ביטוח לאומי, מגיע זוג פנסיונרים בקיבוץ להכנסה בטוחה של כ-14 אלף שקל לחודש.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף"ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
מפעל טבעול בלוחמי הגטאות
צילום: רוני שיצר
מומלצים