שתף קטע נבחר

שנת האקזיט: הקיבוצים שהפכו לעשירי המשק

בתוך פחות משנה מכרו 4 קיבוצים את מפעליהם בסכום של יותר ממיליארד שקל. לוחמי הגטאות קיבל 450 מיליון שקל על טבעול, מעברות קיבל 268 מיליון שקל על מטרנה, וגם נתיב הל"ה וגליל-ים מכרו את המפעלים שלהם במאות מיליוני שקלים. כמה מכל זה ילך לחברים וכמה לקופה המשותפת?

הרוחות בקיבוץ מעברות סוערות. הנהלת הקיבוץ, שמכר את השליטה בחברת מזון התינוקות מטרנה לאסם תמורת 268 מיליון שקל, החליטה לחלק לחברים רק 10 מיליון שקל מכספי המכירה. על פי החלטת הקיבוץ, כל חבר יקבל לא יותר מ-33 אלף שקל. חלק מהחברים זועמים על ההחלטה ודורשים מענק גדול יותר. הקיבוץ יידרש בקרוב להצבעה בנושא. 

 

 

השנה האחרונה תיזכר כשנת האקזיטים הענקיים של הקיבוצים. בתוך פחות משנה מכרו 4 קיבוצים את מפעליהם בעבור סכום מצטבר של יותר ממיליארד שקל. הקיבוצים לוחמי הגטאות, מעברות, נתיב הל"ה וגליל-ים מכרו את המפעלים שהקימו (טבעול, מטרנה, תמי 4 ומדגל, בהתאמה) ובכך הפכו את חבריהם למיליונרים, לפחות על הנייר. חלק מהסכום שקיבלו הקיבוצים חולק כמענקים לחברי הקיבוץ וחלקו הועבר לקרנות הפנסיה שלהם.

 

בעוד שקיבוץ לוחמי הגטאות יחלק עד 1 מיליון שקל לחבר, בעקבות מכירת יתרת חלקו של הקיבוץ במפעל טבעול לאסם תמורת 450 מיליון שקל, בקיבוץ מעברות – שגם הוא מתעשר הודות לאסם – החליטו לחלק לכל חבר סכום שבין 11 אלף שקל ל-33 אלף שקל. את שאר התמורה שהתקבלה מאסם מייעד קיבוץ מעברות להפרשות לקרנות פנסיה לחברים ולעתודה להשקעות חדשות.

 

גם בלוחמי הגטאות לא כל התמורה מחולקת לחברים. 30 מיליון שקל מיועדים לפיתוח ושיפוץ תשתיות בקיבוץ, 10 מיליון שקל לקרן ערבות הדדית המשמשת כרשת ביטחון לחברי הקיבוץ, 30 מיליון שקל מיועדים לעתודה לפיתוח פעילויות עסקיות חדשות. כמו כן, ישלם הקיבוץ מס הכנסה בשיעור של 15% עד 20%, כך שהסכום נטו שייוותר לחלוקה ל-240 החברים הוא כ-300 מיליון שקל. הכסף יחולק לחברי הקיבוץ לפי מפתח של 25 אלף שקל לשנת ותק, כאשר הסכום המקסימלי לחבר הוא מיליון שקל.

 

חברי הקיבוץ יכולים להתנחם בכך שבנוסף ל-450 מיליון שקל שישולמו להם עכשיו (תמורת יתרת חלקם בטבעול), 42% יקבלו בסוף 2012 פיצוי מאסם בסכום של כ-40 מיליון שקל, על הסכמתם להקדים בשלוש שנים את מימוש האופציה של אסם לרכוש את יתרת אחזקתם בלוחמי הגטאות.

 

בדצמבר 2009 קיבוץ נתיב הל"ה מכר את מלוא הבעלות בחברת ת.נ.ה, יצרנית מטהרי המים תמי 4, לקבוצת שטראוס בעבור כ-325 מיליון שקל. הסכום שקיבל הקיבוץ (במשך השנים הכניס הקיבוץ כשותפים לתמי 4 את קרן פימי ואת המשקיע שמואל וולדינגר) עבור חלקו (32%) הוא יותר מ-100 מיליון שקל. 45 מיליון שקל מהתמורה הפריש הקיבוץ לצבירת פנסיה לחבריו, 10 מיליון שקל הועברו להקמת קרן לעזרה הדדית ושיקום תשתיות וכ-30 מיליון שקל חולקו לחברים.

 

בממוצע קיבל כל אחד מ-206 חברי הקיבוץ לחשבון הבנק שלו כ-150 אלף שקל. בפועל, חברים בעלי ותק של עשרות שנים בקיבוץ, שהוקם ב-1949 היו אמורים לקבל מענק של מאות אלפי שקלים. הקריטריון העיקרי לקביעת שווי המענק לחברים הוא מספר שנות הוותק שלהם בקיבוץ, כשהמדד שנקבע הוא 5,000 שקל לכל שנת ותק. חברים צעירים זכו למענק של כמה עשרות אלפי שקלים בלבד. היקף ההפרשה לקרנות הפנסיה יגדיל בצורה ניכרת את תשלומי הפנסיה לחברי הקיבוץ הוותיקים.

 

גם חברי קיבוץ גליל-ים ליד הרצליה, שהוא קיבוץ מופרט, החליטו לפני חודש למכור את השליטה במפעל הברזים הוותיק מדגל, ששוויו מוערך ב-120 מיליון שקל. כשתושלם העסקה תועבר השליטה במפעל לידי קבוצת "ערך" בראשות אבינועם בן נון, אחיו של אורי בן נון, לשעבר מנכ"ל מפעלי ים המלח. קבוצת "ערך" מתמחה בבדיקת חיובי ארנונה, היטלי השבחה, אגרות בנייה והיטלי פיתוח, ומשקיעה גם בתעשייה.

 

בשלב הראשון יזרימו הבעלים החדשים כמה מיליוני דולר לחברה, והעסקה עצמה תושלם תוך כמה חודשים, כשיתקבלו כל האישורים הנדרשים מהבנקים הנושים של הקיבוץ, שאמורים לאשר ביטול ערבויות צולבות בין הקיבוץ למפעל. בעתיד הרחוק יותר, אמור המפעל לעבור מחצר הקיבוץ לאתר ייצור חדש באזור פיתוח.

 

מדגל היא יצרנית הברזים השנייה בגודלה בישראל ומחזור המכירות שלה בשנה האחרונה היה כ-70 מיליון שקל. הפוטנציאל הגדול הטמון במדגל הוא הסכם חתום שלה עם אחת מיצרניות הברזים הגדולות בעולם, שייכנס לתוקפו בסיום הפיתוח ב-2011. ההסכם הוא לייצור ברז חכם לאמבטיה, שיידע להזרים את המים רק כשהם מגיעים לטמפרטורה הרצויה לכם.

 

הכתבה המלאה התפרסמה במוסף "ממון" שב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
קיבוץ גליל ים. מדגל היא יצרנית הברזים השנייה בגודלה בישראל
צילום: עמית שעל
חברי קיבוץ מעברות מצביעים על מכירת מטרנה
צילום: בועז נודלמן
מפעל טבעול. הקיבוץ יתעשר הודות לאסם
צילום: גיל נחושתן
מסנני מים של תמי 4. חלק מהכסף יוקצה ל"עזרה הדדית"
מומלצים