שתף קטע נבחר

שר השיכון: האוצר מנסה לחסל את הדיור הציבורי

הוועדה לביקורת המדינה קיימה דיון בעקבות דו"ח המבקר שמצא ליקויים בדיור הציבורי - חלקם מסוכנים לחיי אדם. השר אטיאס טען כי במשך 20 שנה לא נבנה דיור ציבורי חדש, וכעת מנסים לחסל את הדיור הקיים. נציגי האוצר נעדרו מהישיבה

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס תקף היום (ב') את משרד האוצר על "חנק מתמשך של תחזוקת הדיור הציבורי". הדיון בוועדה לביקורת המדינה התקיים בעקבות דו"ח מבקר המדינה על התנהלות החברות המשכנות ומשרד השיכון. הדו"ח, המתייחס לתקופה הקודמת לכניסתו של אטיאס לתפקידו, קבע כי רבות מהדירות אינן מתוחזקות כראוי ובחלקן יש אף ליקויים מסוכנים לחיי אדם.

 

 

נציג המבקר הדגיש בדיון כי מדובר באוכלוסיה חלשה שהמבקר אמור לשמש לה לפה, וציין כי חוק הדיור הציבורי משנת 1998 יצר בעיה, כי הוא איננו נותן מענה לכל הליקויים בדירות. לדברי נציג המבקר, "המדינה לא נוהגת מנהג בעלים שדואגת לרכוש-שלה עצמה, הדייר נופל בין הכסאות ולא מקבל טיפול אמיתי ומערכתי".

 

השר אטיאס טען כי במשך עשרים שנה לא נבנה דיור ציבורי חדש, וכעת מנסים לחסל את הדיור הקיים. "צריך להכניס לחוק עוד ליקויים רבים בדירות שעל המשרד לתקן. איננו מוסיפים רק בגלל שמשרד האוצר לא מאפשר לנו לתקצב פריטים נוספים. בשנת 2001 משרד האוצר תיקצב סך של 87 מיליון שקל לטיפול שוטף בדירות הציבוריות, ואילו היום רק 37 מיליון שקל - למרות שמצב הדירות יותר גרוע הרבה יותר".

 

אטיאס גילה כי משרד השיכון העמיד השנה מתקציבו שלו (בעיקר ממכירת דירות מהדיור הציבורי) 120 מיליון שקל השנה לתחזוקה. אטיאס הדגיש, כי אסור לבטל את הדיור הציבורי - אלא להיפך - צריך לחזק אותו.

 

לדבריו, משרד השיכון הציע כי בכל מכרז חמישה אחוז מהדירות - יהיו דיור ציבורי. בצורה שכזאת, הבטיח אטיאס, נצליח תוך תוך חמש שנים לחדש את המלאי - מבלי שיווצרו שכונות עוני כיוון שהדיור הציבורי יפוזר בין השכונות.

 

"התיקצוב מגוחך" 

יעקב ברוש מנכ"ל חברת עמידר אמר בדיון: "הפקנו לקחים מהביקורת. מצאנו ליקויים בעצמנו ותיקנו אותם. הקמנו מוקד שירות לקוחות, ואנחנו מפקחים על התיקונים כהמלצת המבקר, אך אנחנו חייבים הרחבת התקציב".

 

יובל פרנקל, מנכל עמיגור הוסיף: "האוצר מתקצב אותנו ב 700 שקל לדירה - וזה מגוחך. הוספנו לאחרונה ב-1,500 דירות אמצעי בטיחות חשמליים מכספינו-שלנו".

 

גם גיל סער, מנכ"ל חברת חלמיש הוסיף כי "אי אפשר להתמודד מול האוצר אך השר מנסה לסייע לנו".

 

בדיון השתתפו גם דיירים שסיפרו על מצב תחזוקתי קשה ביותר, מכת עכברושים, ועל מצוקות וסבל מתמשך – ומולם אטימות של החברות המשכנות. נכה המתגורר בבניין מסוכן, סיפר כי אם חלילה תפרוץ במקום שריפה הוא לא יוכל להימלט, והוא נתקל באזניים אטומות אצל החברה המשכנת. אחרים סיפרו כי החברות המשכנות אינן מבצעות טיפול-שורשי אלא טלאי-על-טלאי.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה), הדגיש כי נגד פקידי האוצר שהתחמקו מלהגיע לדיון יינקטו אמצעים וכי על פי חוק חובה להופיע לדיון בוועדה לביקורת המדינה – בשונה מוועדות הכנסת האחרות. לגבי דירות מסוכנות הזהיר חסון, כי האחריות היא על כל נושאי האחריות ומדובר בשרים, בבעלי החברות ובראשי הרשויות. "אני מאוד מקווה שלא יקרה אסון, אך אני מזהיר אתכם שאתם לוקחים אחריות אישית כבדה", ציין. חסון פנה למשרד האוצר וביקש הבהרות לעובדה שבחוסר התיקצוב לאחזקת הדיור הציבורי, הם מזניחים למעשה רכוש ממשלתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים