שתף קטע נבחר

ש"ס תימנע: "ישי לא רוצה להפיל את נתניהו"

יו"ר המפלגה שינה דעתו והודיע כי ש"ס לא תתנגד בהצבעה על ההקפאה השנייה. הוא דחה את הטענה לעסקה עם רה"מ, מקורביו הסבירו: "אין לו כוונה להוביל לשינוי הקואליציה". ובתוך כך מתברר: אטיאס קרוב יותר מישי לחצר הרב עובדיה יוסף

מה עומד מאחורי הודעת יו"ר ש"ס, אלי ישי, כי מפלגתו תימנע בהצבעה על ההקפאה השנייה ? במערכת הפוליטית העריכו אחרי ההודעה הבוקר (א') בפתיחת ישיבת הממשלה, כי בין השר ישי לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נרקם "דיל שמן", שצפוי עוד להתגלות בעתיד. ישי מיהר להתנער מההשערה לעסקה שבעטיה עבר מהתנגדות להימנעות פסיבית ודחה את הטענה, מקורביו סבורים כי החלטתו נבעה משיקולים פוליטיים - הוא אינו רוצה להפיל את נתניהו ולהביא לשינוי בקואליציה.

 

בכירים בש"ס ציינו כי ישי החליט להימנע בהצבעה להקפאת הבנייה בהתנחלויות לעוד שלושה חודשים "בגלל שיקולים פוליטיים. הוא לא רצה שהנושא המדיני יהפוך לנושא פוליטי, ויהיו לאי העברת ההקפאה השלכות פוליטיות".

 

או במילים אחרות - שר הפנים חשש כי אם נתניהו יתקשה לאשר את ההקפאה בקבינט המדיני-ביטחוני, הרי שבשל הלחץ הבינלאומי והאמריקני הוא ייאלץ לפעול לשינוי הרכב הקואליציה. "ישי רוצה למנוע את המצב הזה", אמרו מקורבים לו. "אין לו שום כוונה להפיל את נתניהו או להוביל לשינוי הקואליציה".


הבנייה שוב תוקפא, ש"ס לא תתנגד (צילום: רויטרס)

 

בכירים אחרים בש"ס ציינו כי ליו"ר המפלגת החרדית כלל לא היתה אפשרות לפעול אחרת. "הרב עובדיה החליט כי הוא לא רוצה להיות זה שיפגע בתהליך השלום", אמר גורם המקורב לחצר הרב. "הוא רוצה לתת לתהליך הזה הזדמנות, והוא רוצה שכל העולם יראה שהאחריות מוטלת על כתפי הפלסטינים, ולא על כתפי ישראל". המקורות ציינו את מכתבו של הרב עובדיה יוסף לנשיא מצרים, חוסני מובארק, ואת העמדות המתונות של הרב בכל הנוגע לקידום תהליך השלום.

 

עם הודעתו של ישי כי ש"ס תימנע, התברר גם פן פוליטי פנים מפלגתי - חודשיים וחצי לאחר שנסע ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון כדי להתניע את השיחות הישירות, מתברר כי הקול המתון בש"ס, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, קרוב יותר לאוזנו של הרב עובדיה מאשר יו"ר ש"ס ישי.

 

אטיאס הביע בחודשים האחרונים עמדות מתונות יותר, ואף אמר כי ש"ס לא תפיל את הממשלה, גם אם תהיה הקפאה נוספת. ישי, מצידו, שינה את עמדותיו כמה פעמים: תחילה הכחיש כי ש"ס תוכל להסכים להקפאה נוספת, אחר כך הודיע כי ש"ס לא תפרוש מן הממשלה, אולם תתנגד להקפאה. הבוקר הוא שוב שינה כיוון, והודיע כי ש"ס תימנע.

 

נתניהו שינה עמדתו והסכים להקפאה נוספת לשלושה חודשים, לאחר שארצות-הברית לחצה עליו והציעה בתמורה כי תטיל וטו במועצת הביטחון ותתנגד באו"ם ובפורומים בינלאומיים אחרים לניסיון לכפות הסדר מדיני על ישראל. כמו-כן, הממשל האמריקני יבקש מהקונגרס לאשר אספקת 20 מטוסי קרב מתקדמים נוספים לישראל, בשווי כשלושה מיליארד דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי ונתניהו. דיל שמן?
צילום: פלאש 90
אטיאס. הקול המתון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים