שתף קטע נבחר

רה"מ התקפל: הציע לשביעייה הקפאה ל-3 חודשים

למרות שהתנה הקפאת בנייה תמורת הכרה במדינה יהודית, התקפל נתניהו ונכנע ללחץ האמריקני לחידוש שיחות השלום. עם שובו מוושינגטון התכנסו שרי השביעייה לדיון לילי: הקפאה נוספת של הבנייה תמורת 20 מטוסי קרב והבטחה לווטו באו"ם

הכרה במדינה יהודית? לא הפעם. רק לפני ארבעה שבועות התחייב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא להפסיק לבנות בהתנחלויות אלא בתמורה להכרה בישראל כמדינה יהודית. אחרי פגישה ארוכה ונוקבת עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, התקפל נתניהו וביקש אמש (שבת) משרי השביעייה לאשר הקפאה נוספת בבנייה למשך 90 יום - בתמורה לשורת הבטחות מארה"ב.

 

שרי השביעייה התכנסו בלשכת ראש הממשלה בירושלים, לדיון בהצעה האמריקנית לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים. ראש הממשלה והשרים דנו בדרישה האמריקנית להאריך את ההקפאה בשלושה חודשים.


קלינטון ונתניהו שלשום. עוד הקפאה אחת ודי? (צילום: רויטרס)

 

נתניהו מעוניין לאשר את ההצעה האמריקנית בישיבה, למרות שהיא לא כוללת את דרישתו מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. עקרונות ההצעה האמריקנית שהוצגו בפני השביעייה הם הקפאה נוספת של הבנייה ביהודה ושומרון למשך 90 יום, שתחול על כל הבנייה שהחלה אחרי 26 בספטמבר. נתניהו הגיע להסכמה עם וושינגטון כי השהיית הבנייה לא תחול על ירושלים וכי לא תהיה הקפאה נוספת מעבר לתקופה זאת.

 

בתמורה, בשנה הקרובה ארה"ב תטיל וטו במועצת הביטחון ותתנגד באו"ם ובפורומים בינלאומיים אחרים לניסיון לכפות הסדר מדיני על ישראל, תגביר את התנגדותה למתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל וכן ניסיונות של מדינות ערב לשלול מישראל את זכותה להגנה עצמית.

 

בנוסף, הממשל האמריקני יבקש מהקונגרס לאשר אספקת 20 מטוסי קרב מתקדמים נוספים לישראל, בשווי כשלושה מיליארד דולר, כדי לשמור על יתרונה האיכותי. הסיוע הביטחוני יתווסף בעתיד להסכם ביטחוני ישראלי-אמריקני מקיף, שייחתם במקביל לכינון הסכם שלום, במטרה לענות על צורכי הביטחון של ישראל בכל הסדר עתידי.

 

נתניהו, שבעבר טען כי "הדיונים על ההקפאה בהקפאה",

מבקש מחברי פורום השביעייה לאשר את ההצעה. ככל הנראה, השרים אהוד ברק ודן מרידור יתמכו בהצעה, לעומת השרים בני בגין, משה (בוגי) יעלון, אלי ישי ואביגדור ליברמן שצפויים להשמיע את התנגדותם להצעה האמריקנית.

 

לקראת ישיבת הממשלה שתתקיים בבוקר אמרו במועצת יש"ע, כי "זוהי שעת מבחן לשרי הממשלה: בונים או נכנעים. הדרישה לחדש את הקפאת הבנייה היא מלכודת שאסור לישראל להכנס לתוכה. אין עמדה ישראלית שהובעה בצורה ברורה וחד משמעית יותר: ההקפאה היתה חד פעמית וזמנית. אם אפילו עמדה זו תקרוס - ישראל לא תוכל לשמור עוד על אף אחת מעמדותיה".

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הוסיף כי "הדרישה להקפיא גם את מה שהוחל בבנייתו כחוק מאז ה-26 בספטמבר היא רעיון הזוי וחצוף במיוחד. זוגות צעירים וקבלנים ישראלים אינם יו יו בידיה של הילרי קלינטון".


פורסם לראשונה 13/11/2010 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבנייה בהתנחלויות. "זו שעת מבחן לשרים"
צילום: רויטרס
השר ישי צפוי להתנגד להצעה
צילום: גיל יוחנן
ברק. צפוי לתמוך בהקפאה נוספת
צילום: אבי פרץ
מומלצים