שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

"מפקד משמרות המהפכה סטר לאחמדינג'אד"

באחד ממסמכי "ויקיליקס" מתארים דיפלומטים אמריקנים על עימות אלים שפרץ בין נשיא איראן לגנרל מוחמד עלי ג'עפרי. מסמך אחר מצביע על-כך שקטאר התירה לארה"ב להשתמש בבסיס שלה לצורך תקיפת מתקני הגרעין האיראניים

מי מפקד על מי? נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ספג סטירת לחי ממפקד משמרות המהפכה, הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי, במהלך דיון שקיימה מועצת הביטחון העליונה של איראן -  כך סיפר גורם באזרבייג'ן לדיפלומטים אמריקנים. דבריו של הגורם נכללו במסגרת מסמך שנחשף בהדלפת ויקיליקס.

 

על-פי המסמך, בין אחמדינג'אד לג'עפרי פרץ ויכוח על-רקע "תמיכתו של הנשיא בחופש העיתונות". ג'עפרי, כך על-פי הכתוב, זעם על עמדותיו של נשיא איראן, התעמת עמו וסטר לו.

 

מסמך אחר שפרסמה ויקיליקס חושף עוד טפח מהרצון הערבי לעצור את תוכנית הגרעין של איראן - קטאר התירה לארה"ב לעשות שימוש בבסיס חיל האוויר שלה "אל-עדיד" לצורך תקיפת מתקני הגרעין האיראניים.

 

מהמסמך עולה כי בתמורה לשימוש בבסיס, דרשה קטאר ערבויות ביטחוניות וכן הבטחה אמריקנית לשמירה על זכויותיה של הנסיכות בשדות הגז הטבעי הסמוכים לגבולה עם איראן.

 

ההדלפה הגדולה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

עוד נחשף במסמך כי קטאר אירחה קצינים בכירים הפיקוד המרכז האמריקני הפועל במפרץ הפרסי, ואף התירה לצבא ארה"ב להשתמש באותו בסיס חיל אוויר להוצאת מתקפות בעיראק ובאפגניסטן ללא כל תמורה.

 

במסמך אחר מתואר אחד התדרוכים של ראש המוסד היוצא, מאיר דגן, לגורמים אמריקנים ובו מתח ביקורת על התנהלותה של קטאר ועל הקשיים שהיא מערימה בגיבוש האסטרטגיה מול איראן. דגן הגדיר את קטאר "בעיה אמיתית" ואת האמיר עצמו, חאמד בן ג'אסם אל תאני, כמי "שמטריד את כולם".

 

בפגישה שהתקיימה בדצמבר 2009 בין אמיר קטאר לתת מזכיר האנרגיה האמריקני, דניאל פונמן, אמר הראשון כי הוא מודע לכעס האמריקני בשל הקשר בין איראן לקטאר, אך הסביר כי מדובר בהצגה בלבד. "הם משקרים לנו ואנחנו משקרים להם", אמר. כדוגמא הביא האמיר את סוגיית הגז. "האיראנים לוחצים עלינו לנהל עמם דיאלוג בנוגע לחלוקת הגז הטבעי אבל אנחנו תמיד שופכים על רעיונותיהם מים קרים".

 

בשאלת הגרעין האיראני, אמר אמיר קטאר: "אהיה מופתע ומזועזע אם האיראנים ייענו לעסקה. אתה תמיד חושב שהגעת עמם לעסקה ואז אתה מגלה שלא. האיחוד האירופי, שיראק וסולאנה. כולם חשבו שיש עסקה. כשסולאנה (הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי לשעבר) אמר 'שבועיים', אמרתי לו – 'שנתיים'".

 

אתמול התייחס נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, לפרסומי "ויקיליקס" ולפיהם מדינות ערב קראו לעצור את הגרעין האיראני בכל מחיר.

 "הדברים שפורסמו חסרי ערך", קבע אחמדינג'אד, "אנחנו ידידים של המדינות השכנות באזור ולא תהיה לזה השפעה על היחסים עם המדינות".

 

לדברי נשיא איראן, מסמכי ויקיליקס כלל לא דלפו, אלא פורסמו בצורה שיטתית ומכוונת על-ידי ממשלת ארה"ב. "זה חלק ממשחק מודיעיני ומלחמה פסיכולוגית. לפרסומים לא תהיה כל השפעה כפי שהם רוצים", אמר אחמדינג'אד שהוסיף כי הוא לא רואה טעם להגיב לכך. "חבל לבזבז זמן על קריאת המסמכים האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. סטירה לפנים
צילום: רויטרס
חופש עיתונות? לא אצלי. ג'עפרי
צילום: איי אף פי
אמיר קטאר. "כולם משקרים לכולם"
צילום: רויטרס
מומלצים