שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

המדריך למהפכה של מובארק: "צריך רודן הוגן"

במסמך שדלף לויקיליקס, מציג נשיא מצרים בפני האמריקנים הליך מזורז לביצוע הפיכה מוצלחת. "חזקו את הכוחות המזוינים, הרפו את האחיזה שלכם - ואז תקבלו דיקטטור, אבל הוגן", אמר מובארק אשתקד בהתייחס ליציאת ארה"ב מהבוץ העיראקי

חזקו את כוחות הצבא, הרפו את האחיזה - ואז תקבלו הפיכה. זהו המדריך המקוצר של נשיא מצרים, חוסני מובארק, לביצוע הפיכה מוצלחת. מסמכים שפורסמו בהדלפת ויקיליקס כבר חשפו את עמדת הממשל האמריקני כלפי הנהגת מצרים, שרואה בה "עקשנית וסרבנית". בין המסמכים שתיארו את עמדתו של הנשיא מובארק על ההתפתחויות באזור בשנים האחרונות, גם תזכיר שבו צוטט הנשיא המצרי כמי שהביע ב-2008 תמיכה במינוי עריץ להנהיג את עיראק.

 

ההדלפה הגדולה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

מדובר בתזכיר ששיגרה בפברואר 2009 מי שהייתה שגרירת ארצות-הברית בקהיר למזכירת המדינה הילרי קלינטון, לקראת ביקורה הראשון בבירת מצרים. השגרירה התייחסה במסמך לשיחה שנערכה בין מובארק לבין בני שיח אמריקניים בשולי הכינוס הכלכלי העולמי שנערך בשארם א-שייח' לפני כשנתיים.

 

"תשכחו מדמוקרטיה, העיראקים קשוחים"

לפי המסמך, כשהצדדים דנו בשאלת קביעת לוחות זמנים לנסיגה אמריקנית מעיראק, הזהיר הנשיא המצרי את בני שיחו מארצות-הברית: "אסור לכם לעזוב. אם תצאו משם, אתם תהפכו את איראן למי שתשלוט שם".

 

באותה הזדמנות, העלה מובארק פתרון משלו לקידום המצב הרעוע בעיראק. "חזקו את הכוחות המזויינים, הרפו את אחיזתכם - ואז תקבלו הפיכה", הוא המליץ באוזני ידידיו האמריקנים. "אז נקבל דיקטטור, אבל אחד שיהיה הוגן. תשכחו מדמוקרטיה". הוא הסביר את דבריו בכך ש"העיראקים, באופיים, הם יותר מידי קשוחים".

 

בעניין איראן, כתבה השגרירה האמריקנית לשעבר בקהיר כי התרשמה ש"למובארק יש תיעוב עמוק כלפי הרפובליקה האיסלאמית, הוא מכנה אותם 'שקרנים' ומאשים אותם בניסיון לערער את מצרים והאזור. את הסורים והקטארים הוא תופס כחנפנים כלפי טהרן ושקרנים בעצמם. מצרים סבורה כי איראן היא האיום הגדול ביותר שלהם לטווח הארוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בשארם א-שייח'. טיפ לאמריקנים
צילום: AP
מומלצים