שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

החזון הישראלי: הפיכה באיראן בעזרת הסטודנטים

עיתוני העולם החלו לפרסם את המסמכים האמריקניים הסודיים שהשיג "ויקיליקס", ומהם עולה בין השאר כי ראש המוסד, מאיר דגן, הציג לאמריקנים את השאיפה להפיל את המשטר באיראן בעזרת הסטודנטים וארגונים של מיעוטים אתניים. מסמך אחר: ברק הבהיר שניתן למנוע מאיראן גרעין רק עד סוף 2010

ההדלפה הגדולה בהיסטוריה יצאה לדרך - והיא עלולה להוסיף שמן למדורת העימות בין ישראל לאיראן. לפי אחד המסמכים האמריקניים הסודיים שהשיג אתר ההדלפות "ויקיליקס", ושפרסמו הערב (יום א') כמה מהגדולים בעיתוני העולם, ראש המוסד, מאיר דגן, אמר לבכיר אמריקני כי יש לפעול ביתר שאת להפלת המשטר באיראן, בין השאר בעזרת ארגונים מקומיים של מיעוטים אתניים.

 

סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

לפי תזכיר מאוגוסט 2007, אז כיהן עדיין ג'ורג' בוש הבן כנשיא ארה"ב, דגן פירט בפני תת-מזכיר המדינה האמריקני,

ניקולס ברנס, את חמשת עמודי התווך מבחינת ישראל מול איראן, וביניהם מנה את הרצון לחולל הפיכה ברפובליקה האיסלאמית. לפי התזכיר, דגן אמר כי יש לעשות יותר כדי להתסיס את השטח על מנת להפיל את המשטר האיראני, ואם אפשר - לגייס את תמיכת ארגוני הסטודנטים במדינה, התומכים בדמוקרטיה.

 

דגן אמר אז גם כי יש לגייס ארגונים אתניים מקומיים כמו של המיעוטים האזרי, הכורדי והבלוצ'י, שמתנגדים למשטר. ארגונים אלה - בעיקר הבלוצ'י - ביצעו בשנים האחרונות כמה וכמה פיגועים באיראן, שטהרן האשימה את ישראל לא פעם באחריות להם. בשנה שעברה יצאו רבבות סטודנטים לרחובות איראן כדי להפגין, במחאה על זיוף הבחירות לכאורה לטובת הנשיא אחמדינג'אד. עשרות רבות מהם נורו למוות.


המהומות באיראן אחרי הבחירות אשתקד. ישראל הייתה מרוצה (צילום: AP)

 

את התוכנית הישראלית לכאורה לחילול הפיכה באיראן הזכיר דגן כחלק מתורה בת חמישה סעיפים שהציג לאמריקנים לטיפול בטהרן. לפי המסמכים, ארבעת הסעיפים האחרים בתורה הזו הם הגישה המדינית, שדגן בירך עליה אך הדגיש כי היא לא תביא לפתרון המשבר; צעדים חשאיים, ששני הצדדים נמנעו מלפרט בפורום נרחב; מניעת הפצת הגרעין, כשדגן הדגיש את הצורך למנוע מטהרן לרכוש טכנולוגיה; והסנקציות, שדגן העריך שהביאו להצלחות גדולות, כולל שלושה בנקים איראניים שהגיעו לסף פשיטת רגל.

 

ברק העריך: אפשר למנוע גרעין רק עד סוף 2010

מהמסמכים עולה גם החרדה של ישראל למונופול האזורי שיש לה בתחום הגרעין, נכונותה לתקוף לבד את איראן - וכן ניסיונותיה הבלתי נלאים להשפיע על המדיניות האמריקנית. לפי המסמכים שפרסם העיתון הבריטי "גרדיאן", שר הביטחון אהוד ברק העריך ביוני 2009 שיש חלון הזדמנויות של "בין שישה ל-18 חודשים מעכשיו" שבו ניתן עדיין למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אחר כך, העריך ברק לפי המסמכים, "כל פיתרון צבאי יגרום נזק היקפי בלתי מתקבל על הדעת".

 

המסמכים חושפים גם עד כמה בנות בריתה הערביות של ארה"ב דחפו אותה בעצמן לפעול צבאית נגד איראן. לפי אחד המסמכים, המלך הסעודי "האיץ תכופות בארה"ב לתקוף באיראן, כדי לשים קץ לתוכנית הגרעין שלה". במסמך שעסק בפגישתו של המלך עבדאללה עם הגנרל האמריקני דיוויד פטריאוס באפריל 2008, נכתב כי השגריר הסעודי בוושינגטון, עאדל אל-ג'ובייר, "אמר לכם (האמריקנים) לכרות את ראש הנחש".


מלך סעודיה ונשיא מצרים. הערבים מסתבכים עם טהרן? (צילום: AFP)

 

המסמכים מגלים עוד על יחסן של מדינות ערב לאיראן: בכירים בירדן ובבחריין קראו לעצור את תוכניתה הגרעין בכל

דרך, כולל פעולה צבאית, ומנהיגים בסעודיה, איחוד האמירויות ומצרים התייחסו לאיראן כאל "רוע", "איום קיומי" וכוח ש"הולך לקחת אותנו למלחמה". לפי הניירות, המלך הבחרייני הפציר באמריקנים לתקוף באיראן, בטענה ש"הסכנה הטמונה בהמתנה גדולה יותר מהסכנה הטמונה בעצירת התוכנית".

 

יצוין כי בין איראן לבין רבות ממדינות ערב שוררים יחסי איבה, או לכל הפחות חשדנות. מדינות במפרץ, ובראשן סעודיה, חוששות שפיתוח נשק גרעיני מצד איראן יאפשר לה להגשים את השאיפות שלה להגמוניה באזור, ואולי אף לפלוש למדינות קטנות במפרץ. למרות התנגדותן לגרעין האיראני, המדינות הללו נוהגות בדרך כלל להביע את דאגתן בדרכים דיפלומטיות, וחשיפת הבקשות של חלקן מארה"ב להפציץ את איראן עשויה להשפיע באופן חמור על יחסיהן עמה.

 

ידלין: ישראל לא יכולה להרשות לעצמה 11 בספטמבר

המסמכים המודלפים חושפים גם פגישה שנערכה בפברואר בין שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, לעמיתו הצרפתי, הרווה מורין, שבה דנו השניים באפשרויות של תקיפה ישראלית באיראן. "איני יודע אם (תקיפה ישראלית) תצליח, אך

הם יכולים לעשות זאת", אמר גייטס, לפי המסמכים. כל תקיפה, הוסיף השר האמריקני, תדחה את תוכנית הגרעין האיראנית רק בשנה עד שלוש שנים, ומנגד תאחד לעד את העם האיראני נגד התוקף.


הטלת הסנקציות ביוני. אילו סיכומים איפשרו את המהלך? (צילום: רויטרס)

 

לפי הדלפות "ויקיליקס", גייטס הזהיר כי אם המאמצים הדיפלומטיים ייכשלו, "אנחנו עומדים בפני הפצה של נשק גרעיני במזרח התיכון, מלחמה שתפרוץ כתוצאה מתקיפה ישראלית, או שני הדברים גם יחד".  ראש אגף המודיעין דאז, עמוס

ידלין, הזהיר בשנה שעברה את האמריקנים לפי המסמכים, כי "ישראל אינה במצב שבו היא יכולה להרשות לעצמה לזלזל באיראן ולהיות מופתעת כמו ארה"ב ב-11 בספטמבר".

 

"ניו יורק טיימס" דיווח כי על פי הכתוב במסמכים, הממשל האמריקני העריך שהושטת היד האמריקנית לדיאלוג אם איראן לא תזכה למענה, אך היה סבור שיש להפגין מאמץ כן לפיתרון באמצעות משא ומתן. עוד עולה, שכדי להביא לאישור הסנקציות נגד איראן עודדו האמריקנים את סעודיה להבטיח אספקת נפט קבועה מסעודיה לסין, בתמורה לתמיכת בייג'ינג בעיצומים במועצת הביטחון של האו"ם. כדי להשיג את תמיכת רוסיה, נסוגו האמריקנים מהתוכנית להציב מערכת להגנה מפני טילים בפולין ובצ'כיה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יצחק בן-חורין ואסף אוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר דגן. רצה הפיכה באיראן
צילום: ירון ברנר
שר הביטחון ברק. עוד חודש לעצור את איראן?
צילום: ירון ברנר
מומלצים