שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

קמרון על מוסלמים קיצונים: נתנו למשוגעים להיכנס

זו הסיבה שהבריטים הזהירו אנשיהם במדינות מוסלמיות לקראת פרסומי ויקיליקס? לפי אחד הניירות, רה"מ ביקר את המדיניות הפייסנית של קודמו כלפי ארגונים מוסלמיים אחדים, ואמר: "נתנו לכל מני משוגעים להיכנס". המסמכים מאשרים: דאגה בארה"ב שהגרעין הפקיסטני ייפול לידי ארגוני טרור

בבריטניה חששו כי פרסום המסמכים הסודיים שהשיג אתר ויקיליקס יגרום לתסיסה בקרב מוסלמים, והלילה (יום ד') ניתן רמז ראשון לסיבה לכך. לפי אחד המסמכים שפרסם אתר ההדלפות, ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון, מתח ביקורת על יחסה של ממשלת קודמו, גורדון בראון, לְמוסלמים שעמדותיהם הקצינו. "נתנו לכל מני משוגעים להיכנס", אמר קמרון לפי המסמכים.

 

ההדלפה הגדולה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

לפי הדיווח, ב-9 באפריל 2009 נפגש קמרון עם השליח המיוחד של ארצות הברית לאפגניסטן ופקיסטן, ריצ'רד הולברוק. קמרון, שלא היה עדיין ראש ממשלה אז, תקף את מדיניות ממשלתו של בראון כלפי ארגונים כמו "חיזב א-תחריר" והמועצה המוסלמית של בריטניה.


אובמה וקמרון. שניהם מודאגים מאבטחת הגרעין בפקיסטן (צילום: AFP)

 

"בכל הנוגע לרדיקליזציה של הפקיסטנים בבריטניה, קמרון אמר כי בריטניה 'טועה בהתנהלותה הפנימית'", נכתב

במסמך. עוד צוין בו: "הוא טען כי ראש הממשלה בראון נכון יתר על המידה להושיט יד לארגונים המוסלמיים שהקצינו אך נותרו לא-אלימים... 'נתנו לכל מני משוגעים להיכנס', אמר קמרון, 'ולא התעוררנו מספיק מוקדם".

 

לפי המסמך, קמרון ציין כי רוב רובם של מיליון האזרחים הבריטים ממוצא פקיסטני שחיים בבריטניה, אינם תומכי טליבאן, אך עמדותיהם הקצינו בעקבות מלחמת עיראק, והם מיליטנטים בכל הנוגע לסכסוך בחבל קשמיר.

 

חומר בקיע יוברח לטרוריסטים?

כבר ביום ראשון השבוע, שעות לפני פרסום המסמכים הראשונים שהודלפו ממחלקת המדינה, הזהירה ממשלת בריטניה את אנשיה הנמצאים במדינות מוסלמיות מפני ההשלכות הצפויות של הפרסומים. גורמים במשרד החוץ בלונדון אמרו אז לעיתון "טיימס" כי ייתכן שההדלפה תחשוף התבטאויות שייתפשו כ"אנטי-מוסלמיות". בכירים בבריטניה סיפרו כי אחד האנשים המתוחים ביותר מבחינה זו לקראת הפרסום הוא ראש הממשלה קמרון.

 

רוצים לקרוא עוד סודות מאתר ההדלפות?

 

אמש דיווח ה"גרדיאן" הבריטי גם כי המסמכים מאשרים את הדיווחים מהעבר, לפיהם בוושינגטון ובלונדון חוששים שתוכנית הגרעין של פקיסטן עלולה להוביל לכך שחומר בקיע ייפול לידיהם של פעילי טרור. במסמכים מופיעות אזהרות,

לפיהן פקיסטן בונה במהירות את מאגר הגרעין שלה, אף שהיציבות בה רק הולכת ומתערערת וכלכלתה - על פי תהום.

 

לפי מסמך מספטמבר 2009, בכיר במשרד החוץ הבריטי בשם מריוט לסלי אמר לדיפלומטים אמריקנים כי "לבריטניה יש דאגה עמוקה בנוגע לאבטחת הנשק הגרעיני של פקיסטן".

 

שבעה חודשים קודם לכן, שגרירת ארה"ב באיסלאמאבד, אן פטרסון, כתבה לוושינגטון: "הדאגה הגדולה שלנו אינה שחמושים איסלאמים יגנבו נשק גרעיני בשלמותו, אלא האפשרות שמישהו שעובד במתקנים של ממשלת פקיסטן יבריח בהדרגה החוצה די חומר כדי ליצור נשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיוויד קמרון. "לא התעוררנו מספיק מוקדם"
צילום: רויטרס
השליח הולברוק. שמע את הדברים מקמרון
צילום: AFP
מומלצים