שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

צו מעצר של האינטרפול: מייסד ויקיליקס מבוקש

ג'וליאן אסאנג' ירד למחתרת עוד לפני פרסום המסמכים הסודיים, וכעת כדאי לו להסתתר טוב עוד יותר. בעקבות פניית שבדיה, שם מתנהלת חקירה נגדו בחשד לאונס, הוא מבוקש כעת בכל העולם. גם ארה"ב בודקת צעדים משפטיים, חבריו: "מצב רוחו טוב"

בעוד סערת המסמכים המודלפים של "ויקיליקס" רק גוברת מיום ליום, הוציא אמש (יום ג') האינטרפול צו מעצר נגד מייסד האתר, ג'וליאן אסאנג'. צירופו לרשימת המבוקשים של הארגון המשטרתי הבינלאומי בא על רקע החקירה המתנהלת נגדו בשבדיה בחשד לאונס.

 

ההדלפה הגדולה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

לפי אתר האינטרנט של האינטרפול, אסאנג' צורף לרשימת המבוקשים אתמול, 30 בנובמבר, והוא מבוקש בגין "עבירות מין". עוד נכתב באתר כי מי שפרסם את הצו נגד אסאנג' הוא משרד התביעה הציבורית הבינלאומי בגטבורג שבשבדיה. "אם יש לכם מידע כלשהו, צרו קשר עם המשטרה הארצית או המקומית במדינתכם", נכתב בעמוד המוקדש למבוקש הטרי. נמסרים בו גם תאריך הלידה שלו - 3 ביולי 1971, ומקום הולדתו - טאונסוויל שבאוסטרליה.


דף ה"מבוקש" של אסאנג' באתר האינטרפול

 

החקירה נגד אסאנג' נפתחה בשבדיה מוקדם יותר השנה, בעקבות דיווח בעיתון מקומי, לפיו הוא אנס ותקף אשה בעת ביקורו במדינה. בחלוף זמן מה החליטה המשטרה לזנוח את החקירה ולבטל את צו המעצר נגדו, אולם לפני כשלושה

חודשים הורתה התביעה הכללית במדינה לפתוח מחדש את החקירה בעניינו.

 

אסאנג' טען כבר מפתיחת החקירה הראשונה כי מטרתה להשחיר את פניו, משום שחשף רבבות מסמכים מסווגים עם מידע רגיש על פעילות צבא ארה"ב באפגניסטן. בהמשך הצטרפו למסמכים האלה מאות אלפי ניירות הנוגעים למלחמה בעיראק, וכמובן המסמכים הדיפלומטיים שנחשפו השבוע - וזו, כך מובטח, רק ההתחלה.

 

אסאנג' מסתתר: "מצב רוחו טוב"

במקביל הודיעה אמש גם ארה"ב כי היא חוקרת אם מעשיו של אסאנג' - שהאתר שבראשו הוא עומד פרסם בשלושת הימים האחרונים מאות אלפי מסמכים סודיים של מחלקת המדינה האמריקנית - מהווים הפרה של חוקי הריגול האמריקניים. במולדתו אוסטרליה הודיעו על בדיקה דומה בתחילת השבוע.

 

רוצים לקרוא עוד סודות מאתר ההדלפות?

 

עוד לפני פרסום ראשוני המסמכים שהודלפו ל"ויקיליקס", ביום א' בערב, ירד אסאנג' למחתרת מחשש שיפגעו בו. לפי העיתון הבריטי "גרדיאן", חבריו יודעים לספר כי הוא נמצא במקום סודי כלשהו מחוץ ללונדון, יחד עם האקרים ואוהדי אתר ההדלפות. למרות הביקורת הקשה שהטיחו בו מדינות המערב בראשות ארה"ב וצווי המעצר שפרסמו נגדו שבדיה והאינטרפול, מכריו טוענים כי מצב רוחו טוב.

 

אתמול התראיין אסאנג' למגזין האמריקני "טיים", ואמר כי על מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, להתפטר אם

יתברר שדיפלומטים אמריקנים אכן קיבלו הוראה לרגל אחרי עמיתיהם במדינות העולם ובאו"ם, כפי שנחשף במסמכים.

 

ואם לא די לו בצרות, לאסאנג', אמש הוא הוצב גם על הכוונת של שרה פיילין, הבכירה הרפובליקנית שמתעדת כנראה להתמודד על נשיאות ארה"ב בשנת 2012. פיילין קראה "לצוד" אותו כמו את מנהיגי ארגון הטרור אל-קאעידה. לטענתה של מושלת אלסקה לשעבר, הידועה כחובבת ציד, אסאנג' הוא "פעיל אנטי-אמריקני עם דם על ידיו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסאנג'. מסתתר מחוץ ללונדון
צילום: AFP
קלינטון. קיבלה עצה: תתפטרי
צילום: AFP
שרה פיילין. רוצה לצוד את מייסד ויקיליקס
צילום: AFP
מומלצים