שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העליון דחה הערעור: יגאל עמיר יישאר בהפרדה
  אף שקבע כי רוצח ראש הממשלה ימשיך להיות מוחזק בהפרדה, השאיר בית המשפט העליון פתח לשינוי: "ניתן יהיה לשקול אפשרות כזו בעתיד, בלי לקבוע מסמרות בדבר". שינוי כזה עשוי להיעשות, למשל, ע"י הוצאת עמיר לתפילה עם אסירים אחרים

  בית המשפט העליון דחה הבוקר (יום ג') את ערעורו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה, יצחק רבין, על החלטת בית המשפט המחוזי בפתח-תקווה להשאירו בהפרדה, וקבע כי החזקתו בהפרדה תימשך חצי שנה נוספת. עם זאת, שופטי העליון כתבו כי ניתן לדעתם לשקול בהארכה הבאה לאפשר לעמיר שהות קצרה עם אסירים נוספים תחת פיקוח, למשל לצורך תפילה במניין.

   

  השופטים מרים נאור, אסתר חיות וניל הנדל, אמרו כי "ניתן יהיה לשקול אפשרות כזו בעתיד, בלי לקבוע מסמרות בדבר". השופטת נאור קבעה כי "אפשרות זו של ריכוך ההפרדה מעת לעת, בדרך שאינה הפרדה זוגית, כגון הוצאת המבקש לצורך תפילה עם אסירים אחרים והחזרתו להפרדה לאחר פרק זמן קצר, לא עלתה בדיון לפנינו". היא הוסיפה שבית המשפט המחוזי ידון בריכוך תנאי ההפרדה, אם וככל שיתבקש, באופן הזה.

   

  השופטים קבעו כי "אם, חרף הבטחותיו והתחייבויותיו, ינצל עמיר לרעה אפשרות זו, ניתן יהיה להפסיק את המפגש לאלתר. תהיה זו מעין תקופת מבחן לעמיר, ואם לא יעמוד בה - אין לו אלא להלין על עצמו". הם הזכירו כי הוצעה לעמיר האפשרות שיושם בהפרדה זוגית - כלומר עם אסיר נוסף - אולם הוא דחה אפשרות זו, והיא עדיין פתוחה בפניו.

   

  במהלך דיון שנערך בבית המשפט העליון בחודש שעבר בעניינו של עמיר, הציעה המדינה להקל את תנאי מאסרו באמצעות  אותה "הפרדה זוגית", אך אמיר סירב. פרקליטו, עו"ד אבי מוסקוביץ' מהסנגוריה הציבורית, הסביר זאת בכך ש"הפרדה זוגית תנציח את המשך החזקתו בהפרדה".

   

  עוד קבעה היום השופטת נאור כי "אין חולק כי החזקה בהפרדה איננה בגדר עונש נוסף". היא ציינה כי "מקובל עלינו גם,

  כפי שקבע בית המשפט המחוזי, שהחזקת האסיר בהפרדה צריכה להצטמצם למשך הזמן ההכרחי לכך. על הרשות לבחון באופן רצוף את קיומה של הצדקה בהמשך ההפרדה במטרה למזער ככל שניתן את הפגיעה באסיר".

   

  השופטים ציינו כי "גם 15 שנים לאחר המעשה הנורא בו הורשע עמיר, מצביע החומר בכללותו על סכנה לביטחון המדינה, מכך שעמיר יפיץ את משנתו הקלוקלת בבואו במגע עם אסירים אחרים". לדברי השופטים, אין להקל ראש בתנאי ההפרדה, אולם יש להדגיש כי עמיר אינו מבודד כליל מהעולם החיצון וכי הוא מקיים פגישות התייחדות עם רעייתו פעם בחודש. הם הזכירו גם כי הוא מקיים שיחות מדי יום עם קרובי משפחתו וזכאי לראות טלוויזיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יישאר בהפרדה, בינתיים. יגאל עמיר
  צילום: זום אאוט הפקות
  מומלצים