שתף קטע נבחר

רה"מ נפרד משילנסקי: "באת ועזבת בשם טוב"

"טוב הלב עבר כחוט השני לכל אורך חייך", אמר נתניהו בהלוויתו של יו"ר הכנסת ה-12, דב שילנסקי, שהלך לעולמו בגיל 86

מאות בני אדם ליוו בצהריים (יום ו') בדרכו האחרונה את יו"ר הכנסת לשעבר, דב שילנסקי, שנפטר אתמול. לבית העלמין בקריית שאול הגיעו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רוב שרי הממשלה וחברי כנסת בעבר ובהווה. שילנסקי, שכיהן במשך 19 שנים כחבר כנסת מטעם הליכוד, פעל רבות להנחלת זיכרון השואה.

 

נתניהו ספד מעל קברו הטרי של שילנסקי: "דב האמין שהוא שריד של העולם היהודי שהושמד. הוא עשה הכול כדי לזכור ולהזכיר, שלא נשכח. לכל איש יש שם, דב, ואתה באת בשם טוב ועזבת בשם טוב. טוב הלב עבר כחוט השני לכל אורך חייך. אתה מייצג את ציבור הניצולים, גיבורי התופת שעלו לארץ ובנו אותה".

 

לדברי נתניהו, "דב ראה עצמו בכל עת ושעה כנושא עמו את צער המתים וכקולם החי של ערמות האפר באירופה. הוא היה סמל לדור התקומה. האימה הגדולה שחווה בנערותו ליבתה בו את אהבת ישראל והאדם. בהיותו יושב ראש הכנסת היה סמל להגינות והיה מוערך בעיני כל ולמרות זאת לא הסתיר את אמונתו המלאה כחניכו של ז'בוטינסקי".

 

השר סילבן שלום אמר ל-ynet כי "דב היה אדם מנהיג שבאמת ייצג את ההמשכיות הנצחית של העם היהודי. הוא היה קצין מובחר, יושב ראש הכנסת, אך עדיין אדם פשוט, חבר שעוזר לאדם הקטן. הכרתי אותו שנים, שירתנו בליכוד יחד. הוא היה משכמו ומעלה, ייצג את הערכים הלאומיים בצורה היפה ביותר, הוא ייחסר לנו".

  

"חסרות לנו דמויות כמו דב"

רב העיר תל-אביב, ישראל מאיר לאו, אמר כי "דב שילנסקי היה אח לכולם. אמר רק את מה שהאמין לו, פיו ולבו היו שווים ועל שפתיו, למרות כל שעבר, תמיד היה חיוך, תמיד חיוך. חסרות לנו דמויות בדמותו במתכונתו של שילנסקי, שהיה היו"ר של כולם ולוחם עבור כולם. האמין בחוט המשולש שלא ייתק במהרה: ארץ ישראל, תורת ישראל, עם ישראל".

 

יו"ר עמותת "תאומי מנגלה", יונה לקס, סיפרה על הצטרפותו של שילנסקי למשלחת העמותה לפולין. "היתה לו אכפתיות יוצאת דופן עבורנו, עבור כל אלו שסבלו מהניסויים הנוראיים. הוא ליווה אותנו כל השנים. לא נשכח לעולם דמות אבהית זו שהייתה הראשונה שחיבקה אותנו חיבוק חם ומתמשך בכנסת ישראל", אמרה.

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר בעקבות הידיעה על מותו,

כי "שילנסקי היה איש תקיף בדעתו, אך נעים הליכות עם הבריות. ניצול שואה שלחם למען עמו וארצו. הוא תרם רבות לדמוקרטיה בישראל ולתרבות הוויכוח בה. על פניו היה חיוך מתמיד על אף תלאות חייו, באימי השואה ואובדן בנו במערכות ישראל. הוא ייזכר כסלע איתן וכסמל לאמונה בצדקת הדרך".

 

שילנסקי נולד בליטא בשנת 1924 ועלה לארץ בשנת 1948 על הספינה "אלטלנה". עוד קודם לכן הוא היה מפקד בתנועת האצ"ל בגרמניה ובאיטליה. בשנות ה-50 הוא היה בין המתנגדים הבולטים להסכם השילומים עם גרמניה. הוא כיהן כחבר כנסת מטעם הליכוד בין השנים 1977 ועד 1996. בכנסת ה-12 הוא היה יו"ר הכנסת ובכנסת ה-13 היה סגן היו"ר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שילנסקי. "מוערך בעיני כל"
צילום: צביקה טישלר
נתניהו ומשה ארנס בהלוויה
צילום: דנה קופל
מומלצים