שתף קטע נבחר

נפטר יו"ר הכנסת לשעבר, דב שילנסקי

שילנסקי כיהן כחבר כנסת מטעם הליכוד בין השנים 1977 ועד 1996. בכנסת ה-12 היה יו"ר הכנסת. קודם לכן היה סגן שר במשרד ראש הממשלה. בן 86 במותו

דב שילנסקי, שכיהן בעבר כיו"ר הכנסת, הלך הבוקר (יום ה') לעולמו בגיל 86, בבית החולים איכילוב בתל אביב. הלוויתו תתקיים מחר בשעה 10:45 בבית העלמין בקריית שאול.

 

שילנסקי כיהן כחבר כנסת מטעם הליכוד בין השנים 1977 ועד 1996. בכנסת ה-12 הוא היה יו"ר הכנסת ובכנסת ה-13 היה סגן היו"ר. בממשלת בגין השנייה ובממשלת שמיר הראשונה כיהן כסגן שר במשרד ראש הממשלה. שילנסקי התמודד בשנת 1993 מול עזר ויצמן על תפקיד נשיא המדינה. ויצמן זכה ל-66 קולות בהצבעה החשאית ואילו עבור שילנסקי הצביעו 53 ח"כים. אחרי שלא נבחר יותר לכנסת, שב למשרדו עורכי הדין שלו בתל-אביב.


שילנסקי בהצבעה במרכז הליכוד (צילום ארכיון: תומריקו)

 

שילנסקי נולד בליטא בשנת 1924 ועלה לארץ בשנת 1948 על הספינה "אלטלנה". עוד קודם לכן הוא היה מפקד בתנועת האצ"ל בגרמניה ובאיטליה. בשנות ה-50' הוא היה בין המתנגדים הבולטים להסכם השילומים עם גרמניה. הוא נתפס בחצר בניין משרד החוץ בתל אביב כשברשותו כמות קטנה של חומר נפץ, חוטי חשמל ושעון. שילנסקי הגיע למקום כדי להביע את מחאתו נגד הסכם השילומים עם גרמניה.

 

עד לפני כחודש שימש כיו"ר חברת אוצר התיישבות היהודים, חברת האם של בנק לאומי. הוא היה בעל משרד עורכי דין פעיל בתל אביב. ביום ראשון האחרון חש ברע ואושפז בבית החולים איכילוב בתל אביב. הלילה בשעה 2:00 הלך לעולמו.

 

בנו, שפיר שילנסקי, אמר ל-ynet: "אבא מת מיתת נשיקה. הוא היה רוצה שיזכרו אותו כניצול שואה, כמי

 שעלה לארץ באלטלנה, ושהיה אבא של יוסי ז"ל, אחי הבכור שנהרג ב-1974. הוא ביקש שלא להיטמן בירושלים, אלא בחלקת ההורים השכולים בקריית שאול, ליד הבן, והרעייה רחל ז"ל".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "עם ישראל איבד את אחד האנשים המסורים, המעולים והזכים במנהיגיו. שילנסקי היה ממייסדי התנועה הלאומית, ששרד את תופת השואה, והקדיש את חייו להבטחת קוממיות עם ישראל בארצו. בכל תפקידיו, ובמיוחד בתפקיד יו"ר הכנסת, הוא נתן ביטוי לטוהר נפשו ולמחויבותו המוחלטת לעם היהודי, לזכרון השואה, לציונות, לארץ ישראל ולערכי המוסר של האדם. העם כולו מרכין ראש בהבעת כבוד והערכה עמוקה על פועלו ולאישיותו. סיפור חייו הוא סיפור עמינו".

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, ספד: "דב שילנסקי היה איש תקיף בדעתו, אך נעים הליכות עם הבריות. ניצול שואה ממפקדי אלטלנה, שלחם למען עמו וארצו. הוא תרם רבות לדמוקרטיה בישראל ולתרבות הוויכוח בה. על פניו היה חיוך מתמיד על אף תלאות חייו, באימי השואה ואובדן בנו במערכות ישראל. שילנסקי ייזכר כסלע איתן וכסמל לאמונה בצדקת הדרך".

 

אשתו של שילנסקי, רוחל'ה, אותה הכיר בגן הילדים היהודי בליטא, הלכה לעולמה לפני כשנתיים בגיל 84. בני הזוג שכלו את בנם יוסי, שנהרג ברמת-הגולן ב-1974, כשהיה בשירות מילואים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דב שילנסקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים