שתף קטע נבחר

לראשונה: חולה נרפא מאיידס מהשתלת מוח עצם

השתלת מוח העצם בוצעה ב-2007 ועכשיו רופאים מגרמניה יכולים לומר רשמית: חולה האיידס נרפא לגמרי ממחלתו. ההשתלה היתה מתורם בעל מוטציה ייחודית המונעת הדבקה של הנגיף. מומחית ישראלית: "למצוא תורמי מוח עצם מתאימים זה כמעט בלתי אפשרי"

דיווח ראשון על ריפוי מאיידס: רופאים מגרמניה מפרסמים השבוע בכתב העת הרפואי Blood על חולה לאוקמיה שנשא את נגיף ה-HIV ונרפא ממנו, לאחר שעבר השתלת מוח עצם ייחודית.

 

האיש חלה בסרטן הדם ונזקק להשתלת מוח עצם - המוצא האחרון בסדרת הטיפולים האינטנסיביים שעבר. בפרוצדורה זו, מתחיל מוח העצם המושתל ליצור בתוך כמה חודשים שוב את תאי הדם של הגוף.

 

מוח העצם שנמצא מתאים לו היה של אדם בעל מוטציה נדירה המונעת הדבקה בנגיף ה-HIV. כמותו יש עוד מספר בודד של אנשים, רובם צפון אירופאיים, אשר בגופם אותה מוטציה המונעת הדבקה בנגיף.

 

לא נותר זכר לנגיף

החולה קיבל את תרומת מוח העצם בשנת 2007. ארבע שנים אחר כך התברר כי השמחה כפולה: הוא נרפא מהסרטן, ולא נשאר זכר בגופו מנגיף ה-HIV. במשך השנים ערכו הרופאים מבית החולים Berine Charite בדיקות רבות בחולה, שכללו גם נטילת דגימות מהמעיים, הכבד, נוזל השדרה ומהמוח. כל הבדיקות לא איתרו את נגיף ה-HIV בגופו והחוקרים קבעו: האיש נקי מ-HIV.

 

כיום, רופאי בית החולים ממשיכים לעקוב אחר המטופל ומקפידים לוודא כי אכן האיש נקי מהנגיף. ה-HIV נוטה במשך שנים להתחבא ברקמות שונות בגוף ואז להתפרץ, לתקוף תאים בריאים, להתרבות ולשבש את פעילות מערכת החיסון. כאמור, לעת עתה נראה שהחולה אינו נושא בגופו, גם לא בצורה חבויה, את נגיף ה-HIV.

 

"זהו המקרה הראשון למיטב ידיעתי של הכחדת נגיף ה-HIV", אומרת ל-ynet ד"ר קלריס ריזנברג, מנהלת המכון למחלות זיהומיות ואיידס בבית החולים סורוקה, "מבחינה קונספטואלית שיטה כזו יכולה לעבוד, אבל למצוא תורמי מוח עצם מתאימים זה כמעט בלתי אפשרי. יש רק אנשים בודדים בעולם שיש להם מוטציה

שמונעת הדבקה באיידס. רק אם יצליחו ליצור בהנדסה גנטית מוח עצם כזה, אולי זה אפשרי. אולם בשנים הקרובות, הדרך היחידה למנוע הדבקה היא שימוש בקונדום".

 

על פי דו"ח סוכנות האיידס של האו"ם (UNAIDS), נרשמת התייצבות בעולם בשיעור ההדבקות החדשות בנגיף ה-HIV. בין השנים 2001 עד 2009, שיעור ההדבקות החדשות ב-HIV התייצב או ירד ב-56 מדינות ברחבי העולם. 34 מהמדינות נמצאות באזור הסב-סהרה באפריקה, שם שיעור חולי האיידס ונשאי הנגיף הוא הגבוה בעולם. בישראל שומרים נתוני ההדבקה בישראל על מגמת התייצבות, כשהשנה מספר הנדבקים עומד על כ-410 איש. מהנתונים עוד עולה כי מעל לשליש מהנדבקים הם הומואים.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השתלת מוח עצם ייחודית הצילה אותו. אילוסטרציה
צילום: Index Open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים