שתף קטע נבחר

מחקר מוכיח: אכיניצאה לא עוזרת להצטננות

מצוננים? אל תרוצו לקנות תוסף אכיניצאה. חוקרים מצאו כי לא היה כל הבדל בין נבדקים שלקו בהצטננות ונטלו אכיניצאה לבין אלה שלא נטלו כל תכשיר

החורף לא ממש כאן, אבל תסמיניו - ההצטננות, נזלת ושיעול - כבר תוקפים רבים מאיתנו. אם חשבתם לקחת אכיניצאה, תחשבו שוב: המחקר הגדול ביותר בתוסף הצמח הפופולרי מגלה כי אכיניצאה לא ממש תעזור לכם להחלים.

 

הצטננות המכונה גם Common Cold נגרמת על ידי מספר וירוסים ומאופיינת בעיקר באף דולף, גרון אדום וכואב ושיעול יבש, לרוב כל אלה מופיעים ללא חום בניגוד לשפעת. לעולם הרפואה אין תרופה לריפוי ההצטננות, ומכאן ההצלחה המסחררת בכל העולם של התרופות הטבעיות ובראשן אכיניצאה.

 

כבר בעבר מצאו מספר מחקרים קטנים כי אכיניצאה אינה מסייעת להצטננות. אחד מהם נערך בשנת 2004 במהלכו הדביקו חוקרים 48 נבדקים בנגיף הגורם להצטננות השכיחה. אלה שטופלו באכיניצאה לקו בהצטננות בשיעור דומה לאלה שלא נטלו את גלולות הצמח.

 

המחקר החדש נערך ע"י ד"ר ברוס בארט ועמיתיו מאוניברסיטת וויסקונסין. הם בדקו 700 מבוגרים וילדים בגילאי 12 עד 80 שנבחרו אקראית. המחקר פורסם בגליון האחרון של כתב העת לרפואה פנימית Annals of Internal Medicine .

 

הנבדקים חולקו לשלוש קבוצות, האחת קיבלה טבליות אכיניצאה, השניה קיבלה טבליות פלצבו (ללא חומר פעיל), והשלישית לא קיבלה כל טיפול. הנבדקים שקיבלו טבליות נתבקשו ליטול מהם למשך 5 ימים. נוטלי האכיניצאה קיבלו מינון של 10 גרם אכיניצאה מיובש ביום הראשון, ו-5 גרמים במשך ארבעת הימים העוקבים.

 

החוקרים ציינו כי המחקר נערך תחת בקרה קפדנית, והנבדקים שנטלו אכיניצאה קיבלו תמצית של צמח אכיניצאה במינון מדוייק ובאיכות גבוהה. את הצמח למחקר סיפרה חברה אוסטרלית, אולם החוקרים ציינו כי החברה לא היתה מעורבת כלל בתכנון המחקר, בביצועו או בניתוח התוצאות.

 

הנבדקים דירגו פעמיים ביום את חומרת תסמיני ההצטננות עד להיעלמות המחלה. מהדירוג ראו החוקרים כי לא נמצא הבדל משמעותי בחומרת התסמינים או בהופעתם בין הקבוצות השונות, כולל אלה שנטלו אכיניצאה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צמח האכיניצאה. לא עוזר
צילום: IndexOpen
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים