שתף קטע נבחר

הפלסטיני שנהרג החזיק בקבוק: "לא היה חמוש"

מחמוד מוחמד דראגמה, שנורה למוות כשניסה לעבור את מחסום בקעות בדרך לעבודתו, אחז רק בבקבוק. הפלסטינים האשימו: "חיילת צרחה, חבריה ירו אש חיה". צה"ל יבדוק את האירוע וחידד נהלים: "לא ללחוץ בקלות על ההדק"

נורה למוות במחסום - למרות שלא החזיק נשק כלשהו. הפלסטיני שנהרג הבוקר (יום א') במחסום בקעות, סמוך לשכם, אחז בבקבוק, לפני שנורה למוות על ידי חיילי צה"ל. החיילים אמרו כי מחמוד מוחמד דראגמה, תושב טובאס בן 20, שהה במקום אסור וסירב לדרישה לעצור, אך הפלסטינים הדגישו כי הוא לא היה חמוש. "חיילת צרחה, וחבריה ירו אש חיה", אמר עד ראייה.

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "סמא" דיווחה כי התקרית במחסום אירעה לאחר "חילופי דברים קולניים". עדי ראייה סיפרו כי "מספר דקות אחר כך נשמע ירי אינטנסיבי ובהמשך צרחות מצד החיילים, שהיו במקום. ראינו גופה מוטלת על הארץ".

 

על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית, "וופא", נורה דראגמה בעת שהיה בדרכו לעבודתו. מקור רפואי ב"סהר האדום" סיפר שגופתו נמסרה לידיהם במחסום ללא כל מסמך מזהה, וכי תעודותיו ומכשיר הסלולרי שלו נלקחו על ידי חיילי צה"ל. הוא הועבר למרפאת חירום בכפר טובאס שבשומרון, שם התברר כי מת מהירי.  

 

עדי ראיה אחרים סיפרו כי הפלסטיני חצה את המחסום והחזיק בקבוקי משקאות קלים. "הוא לא היה חמוש. כשהוא עבר את המחסום, הוא חלף על פני חיילת והיא החלה לצרוח עליו. החיילים מיד ירו אש חיה באופן אינטנסיבי, והוא מת במקום", נכתב ב"מען".

 

סעיד דראגמה, קרוב משפחתו של ההרוג, האשים כי "זה מעשה נקמה לא אנושי. הוא לא היה בעייתי ואף פעם לא התכוון לפגוע בחיילים במחסום. לצעריה רב, הרג פלסטינים כבר הפך להיות עניין שגרתי ולא חשוב. אנחנו מקבלים יחס כאילו היינו חיות, ואני מקווה שמי שיחקור את האירוע הזה יענישו את החיילים שהרגו את מחמוד".

 

גם מהבדיקה הראשונית של צה"ל עולים סימני שאלה רבים לגבי ההכרח בירי. החיילים אמרו אמנם כי הפלסטיני הגיע לאזור שאסור לו להיות בו ולא שעה לדרישה לעצור, אך גם מדבריהם ברור כי לא היה חמוש. גורמים בצה"ל ציינו כי החל תחקיר לבדיקת נסיבות האירוע.

 

על רקע האירוע, ציינו הגורמים הצבאיים כי המפקדים בגזרה חידדו את נהלי הפתיחה באש בבקעת הירדן ובכל אזור יהודה ושומרון, במיוחד על רקע הרגישות הביטחונית והחשש כי אירועים מסוג זה יבעירו את השטח. "במצבים שבהם ישנה סכנה ברורה ומיידית לחיים, ההוראה היא חד-משמעית - לבצע ירי", הבהיר גורם צבאי בשיחה עם ynet. "יחד עם זאת, החיילים והמפקדים צריכים להפעיל גם שיקול דעת, ולא ללחוץ בקלות על ההדק כשקיימות אפשרויות אחרים או כשלא נשקפת להם סכנה", הוא הסביר.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופתו של דראגמה, שנהרג במחסום
צילום: רויטרס
מומלצים