שתף קטע נבחר

"פיגוע קלשון"? לפי התחקיר, הוא נשאר על הארץ

בקרוב עשויה להיפתח חקירת מצ"ח בעקבות ממצאים ראשוניים על שתי התקריות האחרונות ליד שכם, בהן נהרגו ארבעה פלסטינים. תחקיר האירוע בעוורתא גילה אי דיוקים בדיווחי הצבא: המ"כ פתח באש משום שחש מאוים - מבקבוק ומזרק

האומנם "סוכל פיגוע קִלשון"? סימני שאלה קשים - זהו הרושם, בלשון המעטה, העולה מהתחקיר הראשוני שנערך בצה"ל לבדיקת תפקודם של החיילים שהיו מעורבים בתקרית אתמול סמוך לכפר עוורתא בשומרון, בה נהרגו שני פלסטינים עם קלשון שהתעמתו עם חיילי צה"ל. בתום התחקירים שנערכו - לאירוע זה וגם לאירוע יום קודם, בו נהרגו שני פלסטינים בכפר עראק א-בורין - יועבר חומר התחקירים לפרקליטות הצבאית, שתבחן אם יש מקום לפתיחת חקירת מצ"ח.

 

24 שעות לאחר התקרית בעוורתא, כבר ברור בצבא שאופי האירוע אינו חד משמעי כפי שתואר בתחילה על ידי החיילים - שסיפרו כי הפלסטינים תקפו, והם השיבו אש. "בנסיבות שנוצרו, ייתכן כי המ"כ פעל באופן נכון כאשר חש בסכנה", מתעקשים היום גורמים צבאיים, אך מוכנים גם להודות: "בסופו של דבר, כאשר מסתכלים על כל מאפייני האירוע, ניתן היה אולי לסיים אותו באופן שונה".

 

מהתחקיר עולה כי שני הפלסטינים, כבני 18, זוהו על ידי החיילים באזור שהשהות בו מצריכה תיאום מראש, לאחר שאזרחים ישראלים שהבחינו בהם הזעיקו את כוחות צה"ל. למקום הגיע כוח בן ארבעה חיילים מגדוד נחשון, בפיקודו של מפקד כיתה.


פלסטיני מול חיילים, שלשום בכפר עראק-בורין (צילום: AFP)

 

הדיווחים הראשונים של צה"ל, לפיהם ניסה אחד הפלסטינים לתקוף את החיילים באמצעות קלשון או מכוש - התבררו מאוחר יותר כלא מדויקים. ברשות השניים אמנם היו כלים חקלאיים, אולם אלה נותרו על הקרקע. בזמן שהשניים נשאלו לפשר מעשיהם והתבקשו למסור פרטים מזהים, שמע המ"כ את אחת מהם ממלמל דברים שנשמעו כתפילה, ולאחר מכן, על פי התחקיר, תקף אותו עם בקבוק זכוכית שייתכן שהרים מהרצפה.

 

המ"כ הסתובב לעברו וירה לעברו 2-3 כדורים. לאחר זמן קצר, הבחין המ"כ כי הפלסטיני השני, אף הוא נע בתנועה מאיימת - עם מזרק שאחז בידו. הוא ירה לעברו שני כדורים נוספים.

 

ההערכה: הם לא היו מחבלים

בצה"ל החלו לתחקר את האירוע כבר אמש, ומהפרטים הראשונים עולה כי החיילים כלל לא התייחסו בתחילה לשני הפלסטינים כחשודים. אמנם הפרידו בין השניים, אך החליטו שלא לאזוק אותם. ההערכה היא כי לא מדובר בשני מחבלים אלא חקלאים, אולם ייתכן שהשניים נכנסו ללחץ מסוים כשעמדו מול החיילים, ואכן ניסו לתקוף אותם.

 

גורמים צבאיים ציינו כי על פניו, המ"כ חש איום - הן בכוונה והן באמצעי - ולכן פעל כפי שפעל. "החתירה למגע באירוע מסוג זה מתבקשת, אין זמן לחשב ולבחון חלופות", אמרו הגורמים הצבאיים. "המציאות ביהודה ושומרון מאוד מורכבת, ולא אחת מי שנראה תמים, הופך ברגע למחבל שמבקש לרצוח".

 

עם זאת, הגורמים הודו כי ניתן היה לסיים את האירוע באופן אחר, אם ההיערכות והטיפול היו שונים. "ככלל, הכוחות שפועלים בגזרה מודעים היטב למידת הפעלת הכוח ולהשלכותיה", אומרים הגורמים.

"אין ספק שכל אירוע שמסתיים באופן הזה לא תורם לשקט".

 

תחקירי שתי ההתקרית נמשכים - וגם בחקירת האירוע הראשון עולים סימני שאלה לגבי הירי שבוצע לעבר המפגינים הפלסטינים. בצה"ל עדיין בוחנים האם אכן היו אלה כדורי גומי שפגעו במפגינים, או אש חיה כפי שטוענים הפלסטינים.

 

במקביל, מנסים גורמי צבאיים להנמיך את גודל הלהבות בשיחות מול מקבילהם במנגנוני הביטחון הפלסטיניים. בצה"ל אומרים כי יש שיתוף פעולה מלא עם המנגנונים, ובמסגרת התחקירים מועבר מידע תוך שקיפות ומתן הסברים - על מנת לשמור על יחסי אמון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים באזור שכם
צילום: AFP
מומלצים