שתף קטע נבחר

ישיבת "עוד יוסף חי": המדינה סוחטת אותנו

גורמים בישיבה שביצהר טוענים כי המדינה התנתה את המשך התקצוב בפיטורי העומד בראשה - הרב יצחק שפירא, שפרסם ספר העוסק בהלכות הריגת גויים

אנשי ישיבת "עוד יוסף חי" מיצהר טוענים כי תקצובה הופסק לאחר שראשיה פרסמו את הספר "תורת המלך", העוסק בהלכות הריגת גויים. לטענתם, במהלך מגעים שהתנהלו עם נציגי משרד החינוך, נאמר להם כי הם התקצוב לישיבה יחודש בתנאי שהעומד בראשה, הרב יצחק שפירא, ואחת הדמויות התורניות הבכירות בה, הרב יוסף אליצור - יפוטרו.

 

ספרם של הרבנים שפירא ואליצור עורר סערה רבתי עם צאתו, וגרר התנגדות גדולה מצד רבנים ואישי ציבור. בין היתר נפסק בו כי מותר לפגוע בתינוקות של לא-יהודים, אם ברור שיגדלו להזיק לעם היהודי.

 

התקצוב הופסק

בחודש אוגוסט האחרון פנה "המרכז לפלורליזם יהודי", המזוהה עם התנועה הרפורמית, אל משרד החינוך ודרש להפסיק את מימון הישיבה ביצהר נוכח העמדות שמפיצים העומדים בראשה.

 

לדברי אנשי "עוד יוסף חי", לאחר מכן נקט המשרד בשורת פעולות, שבסופן קיבלה הישיבה הודעה על הפסקת התקצוב, שבשנה שעברה עמד על כמליון שקל.

 

מאז התנהלו מגעים קדחתניים בין נציגי הישיבה לבין נציגי משרד החינוך - מנהל אגף המוסדות התורניים, עמוס ציידה, והיועץ המשפטי של האגף, עו"ד גור רוזנבלט. בישיבה טוענים כי האחרונים הודיעו להם שהם פועלים בשליחותו של ראש המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות, עו"ד שי ניצן. עוד טענו בישיבה כי נאמר להם שהדבר נעשה "מהוראות מלמעלה ולא משום נוהלי המשרד".

 

"הפעלת לחץ פסול"

אנשי הישיבה דחו את ההצעה על הסף את ההצעה לפטר את ראשי הישיבה, וכינו אותה "סחטנות": "העיכוב השרירותי והבלתי חוקי הזה, הוא המשך ישיר להתנכלות לכל מי שמשמיע את קול התורה - החל ממעצר השווא של הרב שפירא, דרך הפסקת ההסדר לישיבת הר ברכה, וכלה בהזמנה סדרתית של עשרות רבנים לחקירה על שהשמיעו את דעת התורה, וקריאה לפיטורי הרב שמואל אליהו. אנו פונים לציבור למחות נגד השתקת קול התורה, נגד העוול שנעשה לישיבה, וכן לתמוך בישיבה ציבורית וכלכלית, עד שהצדק יצא לאור". 

 

עו"ד דורון ניר צבי, המייצג את הישיבה, הוסיף כי מדובר בפעולה לא חוקית, וכי בכוונתו לנקוט הליכים משפטיים נגד משרד החינוך.

 

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי ("האיחוד הלאומי") הוסיף: "אני המום מהדברים. כבר היום אבקש משר החינוך ומשר המשפטים הבהרות בנושא. מהשיטה הזו והעיסקה המסריחה שמשרד

החינוך מקדם, עולה ריח קשה של הפרת שלטון החוק והפעלת לחץ פסול מגבוה. מדובר בלחץ פוליטי. זו סחיטה באיומים לשמה. אסור לפקידים במשרד החינוך ובמשרד המשפטים להתנות מתן תקציבים שמגיעים לישיבה ככל הישיבות משום דעות והשקפות פוליטיות".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בנושא תקצוב הישיבה ביצהר התקיימו התייעצויות בהשתתפות גורמים ממשלתיים שונים, לרבות גורמים בכירים ממשרדי החינוך והמשפטים - כגון מנכ"ל משרד החינוך, היועצת המשפטית של משרד החינוך והמשנה לפרקליט המדינה. צעדים שנשקלה נקיטתם על ידי משרד החינוך נדונו בהתייעצויות אלה. המשנה לפרקליט המדינה ניצן איננו אחראי על משרד החינוך, ובוודאי שאינו אחראי על הגורמים הבכירים שעסקו בעניין - ולכן אין ממש בטענה כאילו פקידי משרד החינוך פעלו ב'שליחותו'".

 

במשרד החינוך לא הגיבו לטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורשים את פיטוריו. הרב יצחק שפירא
צילום: נועם מושקוביץ
"זו סחיטה באיומים". ח"כ בן ארי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים