שתף קטע נבחר

"להרוג גוי סתם? אין דעה כזו בהלכה!"

הרב יצחק שפירא מיצהר פרסם ספר שדן בהלכות הריגת גוי, שם טען כי אין איסור להרוג גוי שעבר על "שבע מצוות בני נוח". הרב אבינר בתגובה: "אין שום דעה בהלכה שדמו של גוי הוא הפקר; זה לא יעלה על הדעת". הרב לבנון דווקא מגן על שפירא ואומר: "לפני שמעמידים אותו לדין - שיאשימו את שטרנהל"

"אין דבר כזה שדמו של גוי הוא הפקר ומותר לשפוך אותו סתם" – כך קובע הרב שלמה אבינר, רב ביישוב בית אל ומבכירי רבני הציונות הדתית. "אין שום דעה כזו בהלכה", הבהיר הבוקר (יום ב') בשיחה עם ynet, "כמו שלא יעלה על הדעת לחשוב שלשבדי מותר להרוג נורווגי רק כי הוא שייך לעם אחר".

 

הרב אבינר התייחס לספרו של הרב יצחק שפירא מיצהר בנושא "הלכות הריגת גוי" שצוטט ב"מעריב". על פי הפרסום, שפירא כתב בחיבורו כי "כאשר אנו ניגשים לגוי שעובר על שבע מצוות והורגים אותו מתוך אכפתיות מקיום שבע המצוות - אין שום איסור בדבר" וכי "בכל מקום שבו נוכחותו של גוי מסכנת חיי ישראל מותר להורגו, גם אם מדובר בחסיד אומות העולם והוא לא אשם בכלל במצב שנוצר".

  

על כך אמר אבינר כי על פי ההלכה שנפסקה מותר

להרוג גויים רק בשעת מלחמה – מה שלדבריו מקובל גם על מחבר הספר, הרב שפירא – וכי במצב כזה נקבע כי גם "טוב שבגויים – הרוג". הוא הדגיש כי הסמכות לכך נתונה בידי צה"ל, אך "מי שמערער בסמכותם – יורה". עוד הוסיף: "אי אפשר לכל דבר לקרוא מחלוקת הלכתית. המחלוקת היא רק על הכרה במסכות המדינה והצבא".

 

רב היישוב אלון מורה, אליקים לבנון, דווקא מגן על הרב שפירא ואומר ל-ynet כי המציאות בשטח מוכיחה כי גם אם הוא תומך בהרג ערבים ברמה התיאורטית הוא לא מתרגם את הדבר הלכה למעשה. "הרב איציק שפירא מתגורר ליד כפרים ערבים וגם אני גר לא רחוק, אבל אני לא רואה אותו - או מישהו אחר מיצהר - יוצא כל בוקר במסע טרף כדי לממש את החזון ולהרוג סתם גויים וערבים".

 

הרב לבנון הוסיף כי מבחינה

טקטית יש לדון האם היה נכון להתבטא כך ולפרסם את הספר והוא עצמו היה נוהג אחרת, "אך יש דעות כאלה בהלכה והרב שפירא מבסס את דבריו עליהן". לבנון ציין כי הדברים הקשים שכתב ראש ישיבת "עוד יוסף חי" אינם חמורים יותר מהתבטאויות שנשמעו משמאל - "אם מישהו חושב להעמיד אותו לדין, אז קודם שיעשה זאת לפרופ' שטרנהל שקרא בפועל להרג מתנחלים ולא רק ברמה התיאורטית. אפשר גם להעמיד לדין את הרמב"ם ופוסקים אחרים ורק בסוף את הרב שפירא".

 

רבנים רבים בימין סירבו הבוקר לגנות או להביע תמיכה בפרסום הספר "תורת המלך". אחד הבכירים שבהם רק הסכים לומר ל-ynet: "אני לא מבין מה ההתרגשות הגדולה. כשהתגייסנו לצבא קיבלנו הוראות: כדור אחד באוויר, כדור שני ברגליים וכדור שלישי בין הצלעות. זה נקרא הלכות הריגת ערבי, לא? מה ההצטעצעות הזו? וכי בצבא אין הלכות הריגת גוי? זה אולי נשמע קצת לא טוב אבל אין מה לעשות - אלה החיים. כל חייל אמיתי שנלחם ולא יושב בקריה יודע שאלה הלכות הריגת גוי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר. "לא יעלה על הדעת"
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
הרב לבנון. "דיון תיאורטי"
צילום: זום 77
מומלצים