שתף קטע נבחר

ח"כ אמסלם: הפכו את שירותי הדת למנגנון ג'ובים

המורד מש"ס ממשיך להלום. בנאום בפני סטודנטים בבירה הוא קרא לחרדים לצאת לעבודה או להתגייס, הסתייג מכפייה דתית וטען כי המפלגות החרדיות הפכו את שירותי הדת ל"מנגנון לסידור ג'ובים על בסיס פוליטי". ואיך הוא מרגיש בת"א?

חבר הכנסת המורד של ש"ס, חיים אמסלם, פתח חזית חדשה נגד המפלגות החרדיות, אותן האשים היום (ב') בכך שהפכו את שירותי הדת ל"מנגנון לסידור ג'ובים על בסיס פוליטי". בהרצאה בפני סטודנטים בירושלים אמר אמסלם כי הוא מתנגד להפרדת הדת מהמדינה, אך תומך ב"הפרדת הדת מהפוליטיקה". לדבריו, יש לתקצב שירותי דת משום שעבור ציבור גדול מדובר למעשה ב"תרבות", אך המצב הקיים, בו רבנים ונותני שירותים נבחרים על פי שיקולים זרים, מקומם אותו.

 

ח"כ אמסלם, שסירב להיענות לקריאות להתפטר לאחר שהביע דעות המנוגדות למדיניות ש"ס, אמר כי טרם החליט על עתידו הציבורי, אולם כפי שזה נראה הוא יקים תנועה

חברתית חדשה. "אני לא יודע לאן הדברים יובילו", אמר, "אבל יצאתי לדרך מסוימת ואין ממנה חזרה".

 

על עמדותיו המדיניות אמר כי אין לו פתרונות למצב הקיים, והמחיש: "כשאני בבית אל - לבי איתם, וכשאני בתל-אביב - לבי איתם". עם זאת, הוא הוסיף כי מבחינה זו הוא רואה את עצמו בליכוד. "כשהימין הוא לא ימין והשמאל הוא לא שמאל", אמר במפגש שארגן תא "לביא" המזוהה עם המפלגה, "יש שם דני דנון ויש שם מיכאל איתן. גם אני יכול".

 

"פעם לא היה תלמיד חכם שאינו בעל מקצוע" 

הרב אמסלם הוסיף לתקוף את מפלגתו וטען כי "ראשיה חותרים להפוך את כל בוחריהם בבוא העת שיהיו כמותם", כלומר חרדים עם אג'נדה אשכנזית-ליטאית, על אף שרובם הגדול מסורתיים או חובשי כיפה סרוגה. לדבריו, מדובר בגניבה של עשרות אלפי קולות. את עצמו הגדיר: "אני לא חרדי ולא דתי לאומי. אני ספרדי פשוט. לא במובן עדתי, אלא תרבותי, שבא עם מורשת ספרד".

 

לציבור החרדי הוא קרא לאמץ את המודל של החרדים בחו"ל, המשלבים תורה ועבודה ולא רואים

אותן אויבות זו של זו. "פעם לא היה תלמיד חכם אחד שלא היה בעל מקצוע", אמר. הוא גם הדגיש כי הוא רואה ערך בשירות הצבאי, וקרא לחרדים להשתלב ולהתערב בחברה באמצעותו או בשירות לאומי-אזרחי.

 

על המתח הדתי-חילוני בישראל אמר כי הוא דוגל בגישה של "חיה ותן לחיות" אך הוא סבור כי לפרהסיה במדינה יהודית צריך להיות אופי מיוחד, למשל בנושא השבת. לדבריו, זהו עמדת רוב הציבור בישראל - כולל הלא-דתיים.

 

אמסלם התייחס גם לנושא תרומת האיברים ורמז כי הוא תומך בעמדה ההלכתית המכירה במוות מוחי-נשימתי ומאפשרת מתן תרומה לפני דום הלב. בהקשר זה, תקף את אלה שמתוך פחד מפני ביקורת חרדית-אשכנזית משתיקים את קולות הרבנים הספרדים המתונים. לדבריו, הרב הראשי שלמה עמאר פסק על פי הרב עובדיה יוסף כי מוות מוחי הוא מוות, אך כאשר הותקף על ידי הליטאים חזר בו מייד והבהיר כי אין בכך כדי להתיר תרומת איברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ספרדי פשוט". ח"כ חיים אמסלם
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים