שתף קטע נבחר
צילום: אלבטרוס

הערכה: דלק ונובל יקפיאו את קידוחי הגז

גורמים בכירים במשק האנרגיה מעריכים כי על רקע מסקנות ועדת ששינסקי יבצעו החברות "שביתה איטלקית". באוצר טוענים כי מדובר לכאורה בעבירה על תנאי הזיכיון שקיבלו החברות. אם אכן יפסיקו את העבודה, יפסידו החברות מיליארדי דולרים, אולם מיישום מסקנות הוועדה הן יפסידו יותר

חברות הגז נובל אנרג'י האמריקנית ודלק אנרגיה של יצחק תשובה מתכוונות לבצע "שביתה איטלקית" ולהפסיק את כל עבודות הפיתוח וגיוס הכסף על מאגרי הגז תמר ולוויתן שבבעלותן - כך מעריכים הערב (ב') גורמים בכירים במשק האנרגיה על רקע פרסום המלצות ועדת ששינסקי. המלצות הוועדה כוללות העלאה של המיסוי על רווחי הנפט והגז משיעור של כ-30% עד לשיעור של כ-50% מההכנסות (ותוספת של התמלוגים הקיימים העומדים על כ-12%).

 

בימים האחרונים הסתובבו שמועות לפיהן ששינסקי ימליץ שההמלצות יפסחו על מאגר הגז תמר אך בסופו של דבר המאגר קיבל בסך הכל הנחה של כ-10%, וגם הוא הוא כלול בהמלצות.

 

ההמלצות מעוררות זעם ואכזבה בקרב היזמים והם מתכוונים להמשיך בקמפיין האגרסיבי שניהלו נגד עבודת הוועדה במטרה למנוע מההמלצות לעבור בכנסת ולהפוך לחוק.  הם מתכוונים למקד את פעילותם בשכנוע של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעדיין לא התבטא בפומבי בנושא.  במקביל מתכוונים היזמים לשתק את פיתוח המאגרים כדי להוכיח לציבור שיישום ההמלצות לא משתלם.

 

במשרד האוצר טוענים כי מדובר לכאורה בעבירה על תנאי הזיכיון שקיבלו החברות המחייבים אותם להמשיך בעבודה, ואומרים כי שר התשתיות עוזי לנדאו יכול ואף חייב לבטל לחברות את הזיכיון אם אכן הן לא יעמדו בתנאים. אלא שלנדאו, שמתנגד להמלצות הוועדה ואף פרסם המלצות משלו ששונות מהן, לא ימהר להתערב ולשלול זיכיונות לחברות, ובחברות עצמן טוענים כי אין בזיכיונות שלהן שום סעיף כזה.

 

יש לציין שהחברות עצמן יפסידו מיליארדי דולרים מהקפאת העבודה על המאגרים, אך הן צפויות להפסיד יותר מיישום מסקנות הוועדה.

 

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה: "הנושא אינו מוכר לנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח לוויתן
צילום: אלברטוס
קידוח תמר
צילום: "אלבטרוס"
מומלצים