שתף קטע נבחר
צילום: אלבטרוס

עולה, אבל פחות: המס על הגז יגדל ל-50-62%

ועדת ששינסקי לבחינת תמלוגי הגז והנפט פרסמה מסקנות סופיות. בהשוואה לדו"ח הביניים, הפחיתה הוועדה במעט את שיעור המס שיוטל על החברות המפיקות. מאגר "תמר" קיבל הטבות וישלם רק עד 50% מס, מ"לוויתן" ייגבה סכום מלא

הוועדה לבדיקת מדיניות המיסוי על רווחי הנפט והגז בישראל פרסמה את מסקנותיה הסופיות הערב (ב') והציגה עמדה מרוככת לעומת מסקנות הביניים. הוועדה החליטה להוריד את שיעור המס המקסימלי שיוטל על מחפשי ומפיקי הגז מ-60% שעליהם הומלץ במסקנות הביניים ל-50%. כמו כן, כוללות ההמלצות תמריץ למאגרים שיתחילו להפיק גז עד 2014.

 

מיסוי הגז

 

כיום, משלמים היזמים 12.5% תמלוגים למדינה וכ-30% מס על רווחיהם. אם ייושמו מסקנות הוועדה, ימשיכו היזמים לשלם תמלוגים בשיעור של 12.5%, אך המס יעלה ויחושב לפי שיטה מדורגת שבה משלם היזם יותר, ככל שהוא צובר יותר הון.

 

לאחר שירוויח יזם הגז 150% מסכום ההשקעה הראשונית שלו (כלומר יחזיר את ההשקעה וירוויח עוד 50% ממנה) יתחיל לשלם למדינה 20% מס בנוסף לתמלוגים של 12.5%. אחר כך יעלה המס בהדרגה עד שיגיע לרמה המקסימלית של 50% כאשר היזם ירוויח 230% מההשקעה שלו.

 

השינוי העיקרי במסקנות הסופיות הוא תמריץ למאגרים שיתחילו להפיק גז עד שנת 2014. מאגרים אלה יתחילו לשלם רק אחרי שירוויחו 200% מההשקעה והשיעור המקסימלי יחול רק אחרי שירוויחו 280% מההשקעה. כלומר, הם יקבלו יותר זמן לצבור הון, לפני שיתחילו לשלם מס.

 

כמו כן, כוללות המסקנות הטבה משמעותית למאגרים שכבר החלו בהפקה. מאגרים אלה ישלמו מחצית מגובה המס שמשלמים המאגרים שעוד לא החלו להפיק גז.

 

המסקנות כוללות הטבות חדשות במס למפיקי הגז: את ההוצאות על חיפוש אחר אוצרות טבע, יוכלו החברות להכפיל בדיווח על היחס בין השקעה לרווח. כלומר, כל שקל שהושקע בחיפוש, ייחשב לשני שקלים כאשר בודקים האם היזם הרוויח כבר מספיק על ההשקעה ויכול כבר להתחיל לשלם מס.

 

בנוסף, יקבלו החברות הכרה לצורכי מס בתמלוגי העל המשולמים לשותף הכללי או לצד שלישי. סכומים אלה ינוכו מחבות המס של החברה, וימוסו רק כאשר יגיעו אל השותף או אל הצד השלישי.

 

בפתח מסיבת העיתונאים אמר שר האוצר יובל שטייניץ: "לאחר כמעט 9 חודשים ועדת ששינסקי הוועדה המקצועית ביותר שהוקמה אי פעם בישראל בתחום משאבי הטבע של הגז והנפט מסיימת את עבודתה". שר האוצר פנה ליו"ר הוועדה איתן ששינסקי ואמר לו: "עמדתה בגבורה במסע הטרדות ולחצים. אני מודה לך העבודה המקצועית והעניינית".

 
לדבריו, "אנחנו מדינה שמעודדת יזמות. אחת המשימות של הוועדה היתה למצוא את האיזון הנכון בין רווחיות המשקיעים והמימון של הפרויקטים, מצד אחד - לבין הצורך להבטיח מצד שני שמדינת ישראל תתוגמל על משאבי הטבע שלה.

 

"נחצו קווים אדומים"

"אני כשר אוצר חייב לדאוג לכך שאזרחי מדינת ישראל זה אנחנו ובנינו וגם נכדינו ייהנו ממשאבי הטבע שלהם לא רק בעקיפין אלה גם ישירות כפי שמקולב בעולם הרחב. מצב שבו מדינת ישראל אזרחי מדינת ישראל הם היחידים כמעט בעולם כולו - בוודאי בעולם המערבי - שלא נהנים ממשאבי הוטבע הוא בלתי נסבל, ואנחנו משנים את זה כאן והיום.

 

"אנחנו מטפלים באינטרסים של עם ישראל בטווח הבינוני והאורך. התחום סבל מהזנחה במשך 60 שנה והגעתי למסקנה שחובתי לטפל בכך. בשנות ה-50 וה-60 שיעור המיסוי של הגז והנפט היה קרוב ל-60%. מס החברות ירד מאז. לא יכול להיות שמה שקרה בכל מדינות המערב ב-60 השנה האחרונות, כל המדינות בעולם תיקנו את המיסים והתמלוגים והעלו אותם. גם נציגי ה-OECD הביעו תמיכה במסקנות הביניים של הוועדה. 

 

שטייניץ התייחס למסע הלחצים חסר התקדים ולהכפשות האישיות על יו"ר הוועדה. "אני מבין את הצורך והמנהג של ויכוח ומסע הסברה ושכנועים - זה לגיטימי", אמר. "אבל יש מקרים שבהם במקום מסע שכנוע והסברה ציבורי נחצים קווים אדומים ובמקום חופש הבעת דעה מול הממשלה והכנסת, אנחנו מקבלים ניסיון לשבש את היכולת לקבל החלטות ענייניות במדינת ישראל. הלחצים שהופעלו סביב ועדת ששנסיקי חצו את הקו האדום.
 
"החשש הוא שבגלל אינטרסים תשובש היכולת שלנו לקבל החלטות מקצועיות. אנחנו נצטרך לחשוב איך להציב מגבלות נכונות כדי שמחיר הדמוקרטיה או העובדה שאנו חיים בחברה דמוקרטית תאפשר ויכוח ציבורי, אך לא תאפשר הפעלת לחצים בלתי ענייניים".
 
שר האוצר אמר כי "יש הבדלים בין דוח הביניים לדוח הסופי". הוא הסביר זאת בדיאלוג הפתוח שהתקיים גם עם המשקיעים - ולא כתוצאה מהלחצים.
 
תקופת פעילותה של ועדה זו הייתה סוערת - רצופה ויכוחים, איומי פרישה מצד נציגי משרד התשתיות, עימות מסוקר בין שר התשתיות לשר האוצר שמינה את הוועדה וקמפיין ממומן היטב של היזמים הפרטיים כנגד מסקנות הוועדה, שכלל גם התקפה אישית על העומד בראשה.
 

פורסם לראשונה 03/01/2011 16:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר שטייניץ ואיתן ששינסקי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים