שתף קטע נבחר

אלי ישי נגד נתניהו: עיכוב הכסף לכבאים - איוולת

ב-ynet פורסם כי למרות הבטחות נתניהו להעביר 350 מיליון שקלים למערך הכבאות, חלק גדול מהסכום מותנה ברפורמה בשירותי הכיבוי. שר הפנים - שסומן כאחראי מרכזי למחדלים - כבר הודיע שהוא מסתייג מההצעה וכעת הוא תוקף אישית: "איוולת שרק לשלוח סופרטאנקר ללא מים לשריפה גרועה ממנה"

ההגנה הטובה ביותר היא מתקפה? שר הפנים, אלי ישי, תקף הבוקר (יום ו') בחריפות את הצעת ההחלטה שתובא לאישור הממשלה בשבוע הבא, לפיה חלק מהכסף שאמור היה לעבור לשירותי הכיבוי בעקבות אסון הכרמל, יהיה תלוי ברפורמה בשירותי הכבאות. "הצעה המתנה את הסיוע לכבאות ביישום הרפורמה, בניגוד לעמדת המבקר, זו איוולת שרק לשלוח סופרטאנקר ללא מים לכבות שריפה גרועה ממנה", אמר ישי.

 

 

אתמול פורסם לראשונה ב-ynet כי מההצעה שתעלה ביום ראשון בישיבת

הממשלה עולה, שמתוך 350 מיליון שקלים שהובטחו למערך הכיבוי, יועברו רק 100 מיליון שקלים באופן מיידי. 150 מיליון שקלים נוספים "יועברו במועד שייקבע, בהתאם לשיקול דעת ראש הממשלה ובתיאום עם שר האוצר והשר לביטחון פנים, "בשים לב להתקדמות בהקמת המערך הארצי, ולצרכים שיציג ראש המנהלת".


כבאים נאבקי בשריפה בכרמל (צילום: AP) 

 

ישי, שספג ביקורת קשה על אחריותו למחדלי כיבוי האש בדו"ח מבקר המדינה, הגיש הסתייגות לממשלה. הוא כתב כי לא מדובר בפתרון הולם. "הנני סבור כי הצעת ההחלטה במתכונת המוצעת אין בה כדי לענות על הנדרש למתן מענה הולם ומיידי להיערכות העורף למקרי חירום ואסונות ואין בה כדי לתת ולו מענה חלקי שבחלקי לסוגיה מהותית זו", כתב במכתבו.

 

שר הפנים אף קבע, כי העברת הצעת ההחלטה במתכונתה הנוכחית

"עשויה להביא למצב שבו מדינת ישראל ותושביה בשעת חירום, לא תהיה ערוכה למתן המענה המתחייב לתושביה". הוא הוסיף, כי ההצעה "אינה מעמידה את מלוא התקציב שנדרש על-ידינו בהצעת ההחלטה שהועלתה והוגשה לממשלה בחודש שעבר, שבה פורטו הצרכים המידיים הנדרשים לרשויות הכבאות, במנותק מהסכום הנדרש להקמת מערך הכבאות האווירי".

 

ישי כתב כי אין לקשור בין העברת תקציבים לבין הרפורמה. "הנני שב ומבהיר את עמדתי כי אין מקום לקשר בין הקצאת המשאבים הנדרשים באופן מיידי לבין הליכי הקמת הרשות הארצית לכבאות, וזאת תוך סיכון חיי תושבי המדינה. בהתאם לכך, הנני דורש לפעול לתיקון ההחלטה תוך הקצאת מלוא התקציב המיידי שנדרש על-ידי ביטול כל התניה הקושרת בין הקצאת המשאבים לבין קידום והתקדמות הרפורמה".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הקצאת הכסף למערך הכיבוי אינה מותנית בהשלמת הרפורמה. ההחלטה מגדילה את התקציב לנושא הכבאות ב-400 מיליון שקל וכוללת מינוי מינהלת שתקים את המערך הארצי, עליו המליץ מבקר המדינה. בראש המנהלת יעמוד מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, שיחל באופן מיידי בגיבוש תוכנית הצטיידות. 100 מיליון שקלים מוקצים באופן מיידי לרכישת ציוד קריטי, כפי שיראה לנכון ראש המנהלת. 150 מיליון שקלים נוספים הוקצו לצרכים שיעלו עם התקדמות הקמת המערך, כגון תחנות כיבוי, רכש ציוד מתוחכם, מערכת תקשורת מתקדמת וכו'. תפקידה של המינהלת הוא גם לגבש סטנדרטים אחידים לציוד שיירכש. רכישת ציוד לפי המצב הנוכחי ובטרם נקבעו הסטנדרטים לרכישת הציוד הדרוש תביא לזריקת כסף לחינם לצרכים בלתי מעודכנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. מתנגד להחלטה
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. הבטיח - והתנה
צילום: AP
מומלצים