שתף קטע נבחר

נתניהו הבטיח, אבל תקציב הכיבוי תלוי ברפורמה

בימים האחרונים הבטיח ראש הממשלה להעביר 350 מיליון שקלים למערך הכיבוי, אך מבדיקת ynet של החלטת הממשלה שתעלה ביום א', מתברר כי 150 מיליון שקלים תלויים ברפורמה בשירותי הכבאות. ישי מתנגד: ההצעה תסכן חיים. הסכום יילקח מהמשרדים האחרים, ואת המחיר הכבד ביותר יספוג החינוך

בדו"ח החמור על מצב שירותי הכבאות, העריך מבקר המדינה שגם הפעם "הכלבים ינבחו והשיירה תעבור". מתברר שצדק. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח היום (ה') "המון כסף" לשירותי הכבאות והחירום. מבחינת ynet עולה כי בניגוד לדברי נתניהו - לא יועברו מיידית 350 מיליון שקלים למערך הכיבוי. 150 מיליון מותנים בעריכת רפורמה במערך הכיבוי. שר הפנים, אלי ישי, שסומן כאחראי העיקרי למחדלים, לפי דו"ח המבקר, ושסולק אמש מאירוע הזיכרון לחללי האסון, מתנגד וטוען שההחלטה תסכן חיים.

 

מההצעה שתעלה ביום ראשון בישיבת הממשלה עולה, כי יוקצבו 100 מיליון שקלים באופן מיידי. בנוסף מדברת הצעת הממשלה על 100 מיליון שקלים נוספים, שאותם היא החליטה להעביר לשירותי הכיבוי עוד בחודש יולי אשתקד, לצורך השלמת חוסרים מהותיים במערך.

 


הצעת ההחלטה שתוגש ביום ראשון לממשלה

 

בהצעה, שהועברה לשרים, נכתב כי 150 מיליון שקלים נוספים יועברו במועד שייקבע, בהתאם לשיקול דעת ראש הממשלה ובתיאום עם שר האוצר והשר לביטחון פנים, "בשים לב להתקדמות בהקמת המערך הארצי, ולצרכים שיציג ראש המנהלת".

 

בהצעה נקבע גם הסכום שיוקצה להקמת מערך כיבוי אווירי. רכישת מטוסים היא רק אחת האפשרויות. "החלופות תתייחסנה להישענות על כלי טיס קייימים של חיל האוויר, הסבת כלי טיס קיימים, לאפשרות חכירה ורכישה של מטוסים ומסוקים, להיבטי שיתוף פעולה עם מדינות אחרות, לעלויות, ללוחות הזמנים להקמת היכולת וליכולת כיבוי האש מהאוויר בלילה. כמו כן, תהיה התייחסות בחלופות לכשירות המטוסים וצוותי הכיבוי". משרד הביטחון יציג לראש הממשלה חלופות להקמת יכולת כיבוי אש מהאוויר תוך 14 יום.


נתניהו (מימין) מוקף מאבטחים בטקס הזכרון אתמול (צילום: AP)

 

בנוסף, בתוך התקציב שיועבר להיערכות העורף לחירום, נכתב כי יועברו 50 מיליון שקלים כדי לחזק את מערך הכבאות של פיקוד העורף. הסכומים מיועדים להצטיידות המערך, אימון כוחות המילואים וביצוע הפעולות האחרות הדרושות לחיזוקו.

 

ישי: מחדל ידוע מראש

שר הפנים, אלי ישי, הגיש הסתייגות לממשלה. ישי, שספג ביקורת קשה על אחריותו למחדלי כיבוי האש בדו"ח מבקר המדינה, כתב כי לא מדובר

 בפתרון הולם. "הנני סבור כי הצעת ההחלטה במתכונת המוצעת אין בה כדי לענות על הנדרש למתן מענה הולם ומיידי להיערכות העורף למקרי חירום ואסונות ואין בה כדי לתת ולו מענה חלקי שבחלקי לסוגיה מהותית זו".

 

ישי כתב, כי העברת הצעת ההחלטה במתכונתה הנוכחית "עשויה להביא למצב שבו מדינת ישראל ותושביה בשעת חירום, לא תהיה ערוכה למתן המענה המתחייב לתושביה". הוא הוסיף, כי ההצעה "אינה מעמידה את מלוא התקציב שנדרש על-ידינו בהצעת ההחלטה שהועלתה והוגשה לממשלה בחודש שעבר, שבה פורטו הצרכים המידיים הנדרשים לרשויות הכבאות, במנותק מהסכום הנדרש להקמת מערך הכבאות האווירי".

 

שר הפנים גם מתנגד להתנייה בין העברת תקציבים לבין הרפורמה: "הנני שב ומבהיר את עמדתי כי אין מקום לקשר בין הקצאת המשאבים הנדרשים באופן מיידי לבין הליכי הקמת הרשות הארצית לכבאות, וזאת תוך סיכון חיי תושבי המדינה. בהתאם לכך, הנני דורש לפעול לתיקון ההחלטה תוך הקצאת מלוא התקציב המיידי שנדרש על-ידי ביטול כל התניה הקושרת בין הקצאת המשאבים לבין קידום והתקדמות הרפורמה". הוא הוסיף כי זו גם עמדת משרד מבקר המדינה.


מתוך מכתבו של אלי ישי

 

בסיכום דבריו, המתייחסים גם לתגבור מוכנות העורף לחירום ואסונות, כתב: "העברת הצעת ההחלטה במתכונת המוצעת ובלא ביצוע השינויים הנדרשים המחוייבים על-מנת להבטיח את מוכנות היערכות העורף למקרי חירום ואסונות, לא רק שיחטיא את המטרה, אלא שהינו עשוי להביא למחדל ידוע מראש ולסיכון חיים".

 

החינוך ישלם את המחיר

כדי לתקצב את מערך הכבאות וגם את ההיערכות לשעת חירום, צורף נספח בהצעת ההחלטה, ובו רשימה של משרדים בהם יחול קיצוץ בשנים 2011 ו-2012. בין היתר יקוצצו כ-55 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות מהמשרד לבטחון הפנים, משרד החינוך

 יספוג קיצוץ של 65 מיליון שקלים, משרד התמ"ת ייאלץ לוותר על כ-47 מיליון שקלים מתקציבו ואילו סעיף פיתוח התחבורה יקוצץ ב-25 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות.

 

גם תקציבי ההשכלה הגבוהה יצטרכו להיפרד מכ-21.5 מיליון שקלים מתקציבם ומשרד העלייה והקליטה מכ-9 מיליון שקלים. משרד החוץ יספוג קיצוץ של למעלה מ-18 מיליון שקלים בשנתיים הקרובות. מי שלא יאלץ לקצץ מתקציב משרדו הוא משרד הביטחון.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הקצאת הכסף למערך הכיבוי אינה מותנית בהשלמת הרפורמה. ההחלטה מגדילה את התקציב לנושא הכבאות ב-400 מיליון שקל וכוללת מינוי מנהלת שתקים את המערך הארצי, עליו המליץ מבקר המדינה. 100 מיליון שקל יוקצו באופן מיידי לרכישת ציוד קריטי, 150 מיליון נוספים הוקצו לצרכים שיעלו עם התקדמות הקמת המערך, כגון תחנות כיבוי אש, רכש ציוד מתוחכם, מערכת תקשורת מתקדמת וכו'. ההחלטה אינה מתנה את העברת הסכומים בביצוע הרפורמה, אלא מבקשת כי המתווה יהיה ברור, על מנת שהרכש יתבצע באופן יעיל תוך ראיית המטרה הסופית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "הרבה כסף"
צילום: אורי לנץ
ישי. הכסף עכשיו
צילום: רויטרס
כבאים בשריפה בכרמל
צילום: AP
100 מיליון לטייסת כיבוי. ארכיון
צילום: דרור עינב
סער. 65 מיליון שקלים יקוצצו מהחינוך
צילום: צפריר אביוב
מומלצים