שתף קטע נבחר

כבאים נגד הממשלה: "אין בשורה, רק פאניקה"

איגוד הכבאים נאבק בהחלטת הממשלה להעביר 350 מיליון שקל לשירותי הכיבוי, ולהתנות את רוב הסכום ברפורמה שמרתיחה אותם. הם מאיימים בשביתה: "איך אפשר להבין מה תפקיד המינהלת שתקום אם אין בה אנשי כיבוי?"

ביום שבו התגאו ראש הממשלה ורוב שריו בהקמת מערך כיבוי חדש ותוספת תקציבית, באיגוד הכבאים טוענים שהכל "הצגה שאינה שום בשורה לעם ישראל". הכבאים, שניתקו קשר מהממונים עליהם בשל קידום הרפורמה שתמנע מהם את זכות השביתה, מוחים על קבל החלטות "בפאניקה והיסטריה", ומאיימים לשבות.

 

 

יו"ר איגוד הכבאים הארצי, טפסר משנה יואב גדסי, ביקר בחריפות את הותכנית שאושרה היום בממשלה, לפיה תוקם מינהלת לשדרוג מערך הכיבוי, תחת אחריות המשרד לביטחון פנים. "350 מיליון השקלים הם הצגה ולא בשורה לעם ישראל", אמר גדסי ל-ynet.

 

"מדובר בתקצוב להקמת מינהלת ללא מפקדי כיבוי מקצועיים, וההקצבות יגיעו בהתניות", נימק גדסי את התנגדותו. "אנו לא רואים עצמנו שותפים למינהלת לפי ההצעה, שהתקבלה בפאניקה ובהיסטריה, כי מישהו פה רצה לעשות היסטוריה. איך אפשר להבין מה תפקיד המינהלת אם אין בה אנשי כיבוי"?

 

גדסי מדגיש: "לא ראיתי בהצעה שאושרה שיהיה לנו, מפקדי הכיבוי, חלק במינהלת הזו. כיצד הם יחליטו איזו כבאית חדשה נחוצה לאזור אורבני כמו בתחנת בני ברק או לאזור כפרי כמו לתחנת בית שמש? יש בשירותי הכיבוי כיום לא מעט אנשי מקצוע מנוסים שיודעים מה סדר העדיפות שלנו. כמו שזה נראה כרגע, הכאוס בהחלט בדרך, ורק בגלל החלטות לא מסודרות ולא אחראיות".

 

לטענתו, "אחרי מלחמת לבנון השנייה לקחו נציגים בכירים מהצבא כדי להוביל את השינויים שנדרשו בצבא, ופה שמים נציגים של הממונה על השכר באוצר".

 

גדסי הבטיח לשלוח מחר מכתב מחאה בנושא לראש הממשלה, ואם נתניהו לא יישמע להסברי הכבאים, "יתכן שיחזרו מראות השביתה שלנו מלפני כמה שנים, והיציאה שלנו לצמתים לחלק פליירים לציבור. גם אז דרשנו ציוד ותוספת כוח אדם, רק שהפעם אני מקווה שהציבור תומך בנו וזוכר וחש עדיין את השריפה בכרמל".

 

ביום חמישי האחרון דווח ב-ynet כי מתוך 350 מיליון השקלים שהובטחו למערך הכיבוי - במסגרת תוכנית של 800 מיליון לשירותי החירום - יועברו רק 100 מיליון שקלים באופן מיידי.

 150 מיליון שקלים נוספים "יועברו במועד שייקבע, בהתאם לשיקול דעת ראש הממשלה ובתיאום עם שר האוצר והשר לביטחון הפנים, בשים לב להתקדמות בהקמת המערך הארצי, ולצרכים שיציג ראש המנהלת".

 

בתגובה, השר אלי ישי העלה הצעה משלו, להעביר 700 מיליון לכבאים בלי שום התניה וללא קשר לבניית מערך הכיבוי המוטס. ראש הממשלה עקץ אותו היום בישיבה וביקש מהשרים: "לא לשלוח מכתבי כיסוי. אי אפשר לעבוד רק למען ועדות חקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עכשיו הציבור זוכר את השריפה בכרמל"
צילום: עידו ארז
הכבאים התנתקו מהנציב רומח, שתמך ברפורמה
צילום: גיל יוחנן
נתניהו התגאה בתקציב, הכבאים לא מרוצים
צילום: AFP
מומלצים