שתף קטע נבחר

ישי יציע נגד נתניהו: 700 מיליון לכיבוי, בלי תנאי

אחרי הביקורת הקשה על תפקודו וסילוקו מהטקס בכרמל, שר הפנים דורש עוד מאות מיליונים לכבאים, בלי קשר למערך האווירי, ובלי להתנות זאת במימוש הרפורמה המתוכננת

אחרי הביקורת הקשה בעקבות אסון הכרמל , בממשלה נאבקים מי ייתן יותר כסף לשירותי הכיבוי: שר הפנים, אלי ישי, צפוי להעלות היום (א') בישיבת הממשלה הצעת החלטה הנוגדת את הצעת משרד ראש הממשלה בעניין תקצוב שירותי הכבאות. לפי הצעתו של ישי, יוקצו למערך הכבאות 700 מיליון שקלים, אולם שירותי הכבאות לא יידרשו לעמוד בתנאי הרפרומה שדורש משרד האוצר.

 

בהצעה שיעלה דורש ישי גם כי התקציב כולו יועבר לשירותי הכיבוי, ולא יכלול את התקציב להקמת מערך הכבאות האווירי. ישי אמר כי "הממשלה תחליט אם היא רוצה שינוי וירטואלי ושיפור בכאילו, או שינוי מהותי כפי שאני מציע".

 

ראש הממשלה נתניהו מתכוון להביא לאישור הממשלה את הצעת משרדו, הכוללת הקצאת 800 מיליון שקלים לשירותי החירום וקיצוץ רוחבי של אחוז וחצי בתקציב המדינה לשנים 2011 ו-2012.

 זאת, זמן קצר בלבד אחרי אישור תקציב המדינה בכנסת.

 

לפי ההצעה שאותה דוחה ישי, וש-ynet דיווח עליה לראשונה ביום ה', מתוך 350 מיליון שקלים שהובטחו למערך הכיבוי, יועברו רק 100 מיליון שקלים באופן מיידי. 150 מיליון שקלים נוספים "יועברו במועד שייקבע, בהתאם לשיקול דעת ראש הממשלה ובתיאום עם שר האוצר והשר לביטחון פנים, בשים לב להתקדמות בהקמת המערך הארצי, ולצרכים שיציג ראש המנהלת".

 

שלשום בבוקר תקף השר ישי בחריפות את הצעת ההחלטה שתובא לאישור הממשלה, לפיה חלק מהכסף שאמור היה לעבור לשירותי הכיבוי בעקבות אסון הכרמל יהיה תלוי ברפורמה בשירותי הכבאות. "הצעה המתנה את הסיוע לכבאות ביישום הרפורמה, בניגוד לעמדת המבקר, זו איוולת שרק לשלוח סופרטאנקר ללא מים לכבות שריפה גרועה ממנה", אמר ישי.

 

בעקבות זאת הגיש ישי הסתייגות לממשלה, וכתב כי אין מדובר בפיתרון הולם. הוא כתב כי במתכונת המוצעת אין הצעת ההחלטה אינה מספיקה כדי לתת מענה להיערכות העורף למקרי חירום ואסונות,

 "ואין בה כדי לתת ולו מענה חלקי שבחלקי לסוגייה מהותית זו". ישי כתב כי אין לקשור בין העברת תקציבים לבין הרפורמה. "הנני שב ומבהיר את עמדתי כי אין מקום לקשר בין הקצאת המשאבים הנדרשים באופן מיידי לבין הליכי הקמת הרשות הארצית לכבאות, וזאת תוך סיכון חיי תושבי המדינה".

 

מאז אסון הכרמל ודו"ח מבקר המדינה שקבע שהאחריות למצבם העגום של שירותי הכבאות רובצת בראש ובראשונה על משרדו, ישי הותקף מכל כיוון. בשבוע שעבר הגיעה הביקורת כלפיו לשיא, כאשר דני רוזן, בן זוגה של תת-ניצב אהובה תומר ז"ל שנהרגה באסון, הביא לסילוקו מהטקס הממלכתי לזכר הנספים בבית אורן.


פורסם לראשונה 08/01/2011 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי. המאבק: מי יביא יותר כסף לכיבוי?
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. יש התניות
צילום: AFP
מומלצים